banner84

Bayram bereketli gelecek

Kurban Bayramı tatilinin 9 güne çıkarılması Alanyalı turizmcileri sevindirirken, Alanya'yı ağırlıklı olarak yakın destinasyonların tercih edeceği belirtildi

Bayram bereketli gelecek
Mevlüt UYGUR
Kurban Bayramı tatilinin kaç gün olacağı milyonlarca vatandaş ve turizmciler tarafından merakla bekleniyordu. Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın yaptığı açıklamada kurban bayramının 9 güne çıkarıldığını söyledi.  Kalın "Kurban Bayramı yaklaşıyor. Kabinemizin aldığı kararı da sizlerle paylaşmak istiyorum. Kurban bayramı 9 güne çıkartılmıştır. Arefe günü Pazar günü tatile dahil edilmiş bulunuyor. Toplamda 9 gün olacaktır. Kurban Bayramı'nın arefe günü 20 Ağustos'ta başlayacak. Bayramın son günü ise 24 Ağustos'a denk gelecek. 25-26 Ağustos tarihleri de hafta sonu tatili olarak memurlar için Kurban Bayramı tatilinin devamı niteliğini taşıyacak" dedi. Alanyalı turizmciler Kurban Bayramı tatilinin 9 güne çıkarılmasını sevindirici bir haber olduğunu söyleyerek, doluluk oranlarının yüzde 100 bulacağını belirttiler.
'DOLULUK HAD SAFHADA'
SKAL Alanya Başkanı Mehmet Nedanlı, "Bayram tatilinin 9 gün olması Alanya turizmi açısından ve Türkiye turizmi açısından çok güzel oldu. Ama zaten Alanya'da müthiş bir doluluk var.  Yabancı pazar zaten müthiş bir doluluk yapıyor.  Bu talebi Alanya ne kadar karşılar bilmiyorum. Şuanda Alanya'da doluluk had safhada.  Bu nedenle oteller fiyatlarını yükselteceklerdir. Oteller dolu, dolu olduğu için de iç pazar muhtemelen bu bölge de çok zor yer bulacaktır. Türkiye genelinde Ege  ve Akdeniz sahillerinde güzel bir hareket olacaktır. Ağırlıklı olarak Kayseri, Konya, Karaman, gibi yakın destinasyonlardan misafirlerimiz gelecek. İstanbul'un insanları buralara çok gelmiyor daha çok İstanbul'a yakın destinasyonlara gidiyorlar" dedi.
'SON DERECE OLUMLU BİR KARAR'
Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, "Bayram tatili ile alakalı şuanda ön rezervasyonlar yapıldı. Ortalama olarak 4-5 gün olarak planlamalar yapılmıştı. Ama bayram tatilinin 9 güne çıkarılmasıyla muhtemelen rezervasyonlarda bir takım değişiklik olabilir. Alanya turizmi için ve ülke turizmi için son derece olumlu bir karar. Tesislerimizdeki doluluk oranları yüzde 100 oranlarını buluyor" ifadelerini kullandı.
'CANLILIK GETİRECEK'
Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu, "Kurban Bayramı'nın hükümetimiz tarafından 9 güne uzatılması iç pazarda biz turizmciler için sevindirici bir haber oldu. Özellikle Ağustos ayı sonlarında, yurtdışındaki okulların açılmasından dolayı bazen otel doluluklarında boşluklar gözüküyordu. Bayram tatilinin bu tarihlere denk gelmesi ve dün basından da öğrendiğimiz gibi tatilin uzun bir süre olması nedeni ile iç pazarda otel rezervasyonlarına bir canlılık getireceğini düşünüyoruz. Henüz bununla ilgili daha taleplerin oluşmaya başlamadığını fakat gelecek haftadan itibaren sorgulamaların yapılacağı ve alımların başlayacağını umuyoruz. Seçimlerden veya diğer sebeplerden dolayı tatil planlarını erteleyen tüm tatil severleri Alanya’ya davet ediyoruz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2018, 20:38

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner77