banner84

'Bayramınız zehir olmasın'

9 günlük Kurban Bayramı tatilinde Alanya'da yoğunluk yaşayacaklarını belirten turizmciler, tatilcileri planlı ve programlı hareket etmeleri gerektiklerini, aksi halde mağdur olabilceklerini söylediler

'Bayramınız zehir olmasın'
Mevlüt UYGUR
Bu sene 9 günlük Kurban Bayramı tatilinin yüksek sezona denk gelmesiyle turizm şehirleri insan seline ulaşacak. Alanya'da otellerin neredeyse yüzde 90'ı dolu olurken bazı oteller yüzde 100 dolu olma gerekçesiyse satışlarını kapattılar.  TÜRSAB Alanya Yöresel Temsil Kurulu Başkanı Bilal Korkmaz ve ALTİD Başkanı Burhan Sili bayramda tatile gelmek isteyen tatilcilere uyarılarda bulunarak planlı ve programlı gelmeleri gerektiğini belirterek aksi halde konaklama gibi sıkıntılar yaşayabileceklerini söylediler.
'PLANLI VE PROGRAMLI GELMELERİNDE FAYDA VAR'
Türkiye Seyahat Acenteciler Birliği (TÜRSAB) Alanya Yöresel Temsil Kurulu (YTK) Başkanı Bilal Korkmaz, "Turizm bakanının da turizmci olması nedeniyle ve TÜRSAB'ın başında da yeni bir turizmcinin olması turizm için bir şans. Şuanda turizm iyi gidiyor. Tesislerimiz dolu Kurban Bayramı tatilinde çok daha sıkışıklık yaşayacağız. Onun için Alanya'ya ve sahillere bayramda tatile gelecek olanlar muhakkak seyahat acentelerimizden rezervasyon yaptırarak, teyit ederek, konaklayacak işletmeleri seçerek planlı ve programlı gelmelerinde büyük fayda var. Geldikleri zaman burada konaklama sıkıntısı, ve setahat sıkıntısı çekmemeleri açısından.  Umarım bu turizmdeki bu iyi sezon bundan sonrada devam eder.  Zira yeni turizm bakanımız ve hükümetimiz 50 milyon turist 50 milyar dolar turizm geliri hedefi koymuştur. Buna ulaşmak için bütün gayetleri gösterecekler. Biz bölgeler olarak yukarının hedeflerine uygun çalışmalar yapıp, alt yapıda gerek kamu iradesi gerek ise sivil toplum örgütleri ile gereken koordinasyonu sağlayarak bu koordinasyon içeresinde usulsüzlükleri denetleyip ve bu usulsüzlüklerin ortadan kıldıracağız. Turistin güvenlik, huzur  ve temizlik gibi ortamları sağlayarak turistlerin şehrimizden memnun ayrılmaları ve daha çok turist gelmesinine vesile olmaya çalışacağız" dedi.
'ÇOK İYİ OLDU'
TÜRSAB'ın yetkilerin arttırılmasına ilişkin açıklamalarda bulunan Korkmaz, "Tabiki TÜRSAB bu sektörün bir numaralı ayağı. TÜRSAB turisti evinden alıp, uçağa bindiren,  otele getiren, ve tekrar evine götürür.  TÜRSAB turistlerin tatillerini en iyi şekilde yapmaları ve başlangıç noktasından sonuna kadar turiste en iyi hizmeti veren her  aşamadan sorumlu olan acentecilerin birliğidir.  O nedenle TÜRSAB'ın yetkilerin arttırılması çok iyi oldu ve daha da artırılacağını düşünüyorum. Bizim açımızdan olsun turizm açısından olsun faydalıdır, Alanya için faydalıdır. Biz ülkenin, milletin ve özellikle Alanya'nın menfaatleri için yapılması gerekenleri yapmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.
'BAHANE YOK HİZMET VAR'
Turizmde artık bahaneleri olmadığını belirten Korkmaz, "Eskiden turizmciler hep sitem ederdi. Derlerdiki, turizm bakanlığına turizmci gelmiyor. En son yıllar önce Bahattin Yücel bakanımız turizmciydi. Onun dışında turizm bakanlığına turizm camiasından kimse gelmemişti şuana kadar. Ama bu da demek değil ki diğer turizm bakanları turizme faydalı olmadı. Elbette gayret ettiler faydaları oldular. Onlara da teşekkür ediyoruz. Ama hep böyle bir sitem vardı turizmci bakan gelmiyor diye. Şimdi Başkan Erdoğan dedi ki buyurun size turizmci bakan. Turizmin tam göbeğinden hem acenteci, hem de otelci. Turizm seyahat sektörünün her 2 ayağını da tamamıyla yapan kabiliyetli ve işinde başarılı aynı zaman da hemşiremiz olan Turizm Bakanımız Mehmet Ersoy var. Daha önce bende çok eleştiriyordum TÜRSAB'ın başındakiler turizmci değildi ve turizmcilere faydalı olabileceğine inancım yoktu ve muhaliftim onlara.  Ama şimdiki Başkanımız Firuz Bağlıkaya o da turizmci. Turizmin içinden mutfağından gelen birisi. Geriye artık hükümekle koordinasyon sağlayarak bölgelerde de yerel idarelerle ve sivil toplum örgütleriyle iyi bir koordinasyon sağlayıp turizmle ilgili yapılması gerekenleri sırasıyla yerine getirirsek yerine göre düzgün bir şekilde yaparsak artık bir bahanemiz yok. Ancak bizim elimizde olmayan ülkemizin imajını sarsacak olağanüstü bir durum olursa bilemiyoruz. Allah'ta o günleri yaşatmasın zaten. Ama bunun dışında şu anki kadro turizm bakanlığı ve aşağı doğru baktığımız zaman hükümete ve turizmcilere söylenecek çok fazla bir şey yok. O bakımdan bahane üretmeden hizmet üretelim. Ama yine bir gün umduğumuz gibi yapmazlar ise yine eleştirimizi yaparız. Ama şuanda bahane yok hizmet var" şeklinde konuştu.
'REZARVASYON YAPTIRMAYANLAR ÇİMENDE YATACAKLARINI BİLEREK GELSİNLER'
Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, "Şuan Alanya'daki otellerin yüzde yüzde 90'ını dolu.  Bazı otellerimiz yüzde 100 dolu ve tatil satışları kapalı. Her ne kadar uzun bir bayram dönemi olsa da 3-5 günlük tatiller ağırlıklı gerçekleşecek. İç pazardaki talep bu yönde. Bir yandan da Avrupa ve Rusya'dan ciddi bir talep olduğu için tesislerimiz dolu durumda. Bayram'da tatile gelmek isteyen tatilcilerimiz öncelikle rezervasyonlarını yaptırmaları gerekiyor.  Son dakikada tatile çıkanlar konaklama da yer bulamayacaklar. Rezervasyonlarını yaptırmadan gelen tatilciler çimende ve çayırda yatacağını bilerek gelsin" dedi.
Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2018, 20:21

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER