banner84

‘Bütçe istemiyorum’

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, hayata geçirmeye çalıştıkları Turizm Geliştirme Fonunun amaçlarını açıkladı. Türkiye'nin turizmde çok büyük kaynakları olduğunu dile getiren Ersoy, ''Kaynak istemiyorum'' dedi.

‘Bütçe istemiyorum’

Ulusal bir gazeteye açıklamalarda bulunan Bakan Mehmet Ersoy, Türkiye markasını ayağa kaldıracaklarını, kitle turizmiyle birlikte yüksek gelir grubuna yönelik kaliteli mekan ve hizmetlerle ciddi gelir artışı sağlayacaklarını söyledi.

TÜRKİYE TURİZM GELİŞTİRME FONU

Hayata geçirmeye çalıştıkları Türkiye Turizmi Geliştirme Fonu ile ilgili bilgi veren Ersoy, ''Ana işlevi tanıtım. İkinci işlevi yatırım geliştirme. Yani yurtdışından yabancı yatırımcılar bulacak. Yabancı ülkede yatırım yaparken “Acaba oradaki bürokrasiye takılır mıyım?” gibi endişelere kapılıyorsunuz. Fonun bir özelliği de yabancıların yatırımlarına 3 ila 5 yılda çıkmak şartıyla yüzde 50’ye kadar ortaklık yapabilecek'' dedi.

Türkiye'nin 2019 yılında da yüzde 20-23 bandında bir ziyaretçi büyümesi sağlayacağını kaydeden Ersoy, gelecek yıl ziyaretçi sayısının 48-50 milyon, turizm gelirininse 36 milyar dolar olmasını beklediklerini ifade etti.

''BÜTÇE İSTEMİYORUM''

Bakan Ersoy, ''Şu bölgelerin turizm potansiyeli var diyeceğiniz yer var mı'' şeklindeki bir soruya ise, ''Güneydoğu, Avrupa’nın birçok ülkesini geçer. Ben bütçe istemiyorum. O kadar kaynaklarımız var ki, kullanmasını bilsek yetiyor. Türkiye’nin petrolü turizm. Ama yeni yeni farkına varıyoruz'' cevabını verdi.

''ZORLUKLA OKYANUSU GEÇİRİP ADAMI İÇERİ SOKUYORSUNUZ AMA ADAMA MÜZE GEZDİREMİYORSUNUZ''

Son günlerin tartışma başlıklarından biri olan müze ve Müzekart ile ilgili de değerlendirme yapan Ersoy, ''Müzelerimizi tanıtmak için hiçbir şey yapmamışız. Türkiye’ye giriş yapan turistlerin müze ziyaret etme oranı Avrupa’nın yüzde 50’si bile değil. Zorlukla okyanusu geçirip adamı içeri sokuyorsunuz, adama müze gezdiremiyorsunuz'' serzenişinde bulundu.

''MÜZEKART'I YAYGINLAŞTIRMAYA ÇALIŞIYORUZ''

Müze gelirleri ile elde edilen bütçenin belli bir kısmını sadece müze tanıtımlarına ayıracakları bilgisini veren Ersoy, şunları söyledi:

''Cazip hale sokacağız müzeleri. İstanbul Belediyesi ile görüşmelere başladık. Müzekartın kullanımını yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. İstanbul’u hallettikten sonra Müzekartı Türkiye genelindeki diğer özel müzeleri de kapsayacak hale getirmeye çalışacağız. Bölgesel kartlar da olabilir. 70 liraya 1 yıl geçerli Müzekartı alıyorsunuz, ayda bir kere müze ziyaret etseniz ortalaması 6 liraya geliyor.

''KUSURA BAKMASINLAR...''

800 bin. Herkesin Müzekarta geçmesi lazım. 2-3 yılda bir müzeye gidip “Müze pahalı” diyenler de kusura bakmasın. Çünkü o çok küçük azınlığı korumamız müzelerimizin büyük bir gelirinden mahrum kalmamız demek.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2018, 12:15

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner77