banner84

'HD Alanya için uygun değil'

Otellerde uygulanan Her Şey Dahil sistemini Alanya Postası'na değerlendiren ALKÜ Turizm Fakültesi Dekan Yardımcısı Aydın Çevirgen HD sistemin Alanya'ya verdiği zararları anlatarak, Alanya'da HD sisteminin uygulanmasının mantıklı olmadığını söyledi

'HD Alanya için uygun değil'
Mevlüt UYGUR

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Turizm Fakültesi  Dekan Yardımcısı, Turizm İşletmeciliği Bölüm Başkanı Aydın Çevirgen, otellerde uygulanan Her Şey Dahil (HD) sistemini Alanya Postası'na değerlendirdi. Enine boyuna HD sistemini konuştuğumuz Çevirgen HD sisteminin Alanya'ya olan zararlarını anlatarak Alanya'da HD sisteminin uygulanmasının mantıklı olmadığını söyledi.

'APART OTELLERDE DAHİ HD SİSTEMİ KULLANILIYOR'

12-13 yıl önce de bir makale araştırması yaptıklarını belirten Çevirgen,  "HD sistemi ilk çıktığında şehir merkezinde uygulanan bir sistem değildi. HD sistemi ilk önce şehir merkezinden uzak noktalarda, küçük ada destinasyonlarında çıkmıştır. Bu sonra şehir merkezlerine kadar geldi. Hatta büyük tesislerden apart otellere kadar HD sistemi uygulanır hale geldi. Her şey sistemi  özünde bir pazarlamadır, buna yanlış diyemeyiz. Bunu çok güzel uygulayan tesislerde var. Ama herkes uygulamaya kalkınca sıkıntılar da oluyor. Bir de çok karışık.  Akdeniz Turistik Otelciler Birliği HD sisteminin sınırlandırılması konusunda bir rapor yayınladı. Bu rapor Rusya'nında ilgisini çekti.  Bu saatten sonra bu sistemden vazgeçemeyiz. Buna standartlar getirilmeli. HD standartları üç kategoride olarak Standart HD, Orta HD, Yüksek HD kategorilerine ayrıldı.

'HD SİSTEMİNİ KALDIRMAMIZ MÜMKÜN GÖZÜKMÜYOR'

Paket ürün farklılık gösteriyor. Kimisinde bazı hizmetler var kiminde yok.  Bunlara bir standart getirilebilinir.  Hangi hizmetler gelecek, hangileri HD sistemine girecek diye. Bunlar sorgulana bilinir, ama asıl soru bu sitem her yerde uygulanmalı mı, sorusu olmalı. Araştırmamızda otelciler de HD sisteminden memnun olmadıklarını söylediler. Otelciler HD sisteminden çıkmak istediklerini ancak bu sisteme teslim olduklarını söylediler. Tur operatörleri ile masaya oturdukları zaman  HD sistemini istiyorlar. Sadece burada değil bütün sahil bandımız da var ama Ege bölgesinde  bu kadar yoğun değil. Otelciler HD sisteminden çıkamadıklarını yoksa tesislerin boş kalmalarından korktuğu için uygulamak zorunda olduklarını söylediler. Ama bunu çok güzel uygulayan işletmelerimiz de var ve buradaki turistlerin gelir düzeyi de daha yüksek. Her şey sistemi hemen kaldırmamız mümkün gözükmüyor" ifadelerini kullandı.

'ALANYA'DA HD SİSTEMİNİ UYGULAMAK MANTIKLI GÖZÜKMÜYOR'

HD sisteminin esnafa olan zararlarından bahseden Çevirgen, "HD sisteminden esnaflarda şikayetçi. Esnaflar da turistlerin otelden dışarı çıkmadığından şikayetçiler. Esnaf otelcilere biraz muzdarip oluyorlar, otelciler de elinden geldiğince turlar yaparak turisti şehirle bütünleştirmek istiyor. Alanya'da zaten her şey var. Bu şehir de HD sistemini uygulamak mantıklı gözükmüyor.  Alanya'da turist her yere, her şeye ulaşabilir, gidip yemeğini yeyip, alışverişini yapabilir. Turizmde zaten bu önemli. Alanya'mızın tarihi güzelliklerini gezip, görebilir. Kültür turizmi gibi hepsi yapılabilinir. Otele bağlı kalmadan da her şeyler yapılabilinir. HD sistemi buraya uymuyor. Tesislerin yüzde 80'ni hemen hemen HD sistemine dahil. Esnafta bundan rahatsız oluyor elbette.  Tabi ki dışarıdaki hizmetlerin kaliteli olması lazım. Şehrin genelinde kaliteyi yükseltmemiz lazım. Bir turist dışarıya çıktığı zaman  güvenli  bir şehir de alışverişini de yapabilmeli, restorana  da gidebilmeli, eğlenceye gidebilmeli. Bunlar olmuyor değil tabi oluyor ama eksikliklerimiz var. Özellikle kalabalık dönemlerde aksamalar olabiliyor. Bunları da çözmemiz gerekiyor" diye konuştu.

'EN GÜZEL TANITIM YERİNDE TANITIM'

En güzel tanıtımın yerinde tanıtım olduğunu belirten Çevirgen, "HD sistemi ile turistler otelden dışarıya çıkmıyor. Tabi dışarı çıkan turistlerinde sayısı belli olunca esnaf para kazanmak için çığırtkanlığa ve hanutçuluğa başvuruyor. Bunlar istemediğimiz görüntüler. Bunu sadece Alanya'da veya Türkiye'de var diyemeyiz. HD sistemin olduğu yerlerde maalesef bu görüntüler oluyor. Önemli olan bunlarla mücadele etmek. Ama şunu da demeliyim ki Alanya'da çığırtkanlık ve hanutçuluk yok denebilecek kadar az. En güzel tanıtım yerinde tanıtımdır. Turistler tatilini otelde geçirmemelidir. Alanya tarihiyle kültürüyle çok güzel bir yer ve bu güzelliklerin gezilmesi ve tanıtımının yapılması gerekir. Buraya gelen turist güzel olaylarla karşılaşmalı ki ülkemizden memnun gitmesi ve arkadaşına tavsiye etmesi gerekir. Mümkün olduğunca turistleri olumsuz olaylardan uzat tutmamız gerekiyor" dedi.

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2018, 17:28

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER