banner84

Kültür ve Turizm Bakanlığı'na fuar eleştirisi

Bakan Ersoy’un fuar kararı kongre sektörünü ciddi bir üzüntüye sevk etti

Kültür ve Turizm Bakanlığı'na fuar eleştirisi
Antalya Tanıtım Vakfı Başkanı Yeliz Gül Ege, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nn fuarların büyük bir bölümüne desteğini çekmesinin kongre sektörünü ciddi bir üzüntüye ve sorgulamaya sevk ettiğini belirtti. Bakanlığın acilen MICE sektörü ile ilgili kongre bürolarını toplaması gerektiğini kaydeden Ege, kararın gözden geçirilmesi gerektiğini dile getirdi.
Antalya Kongre Bürosu, MICE sektörünün önde gelen fuarlarından IBTM World Fuarı’nda yerini aldı. Fuarın ilk gününde çok üzüntü verici bir kararla karşılaştıklarını belirten Antalya Tanıtım Vakfı Başkanı Yeliz Gül Ege, “Gelecek yıl IBTM World Fuarı’nda Türkiye standının olmayacağı haberini aldık ve bu karar tüm kongre sektörünü ciddi bir üzüntüye ve sorgulamaya sevketti. Kültür ve Turizm Bakanlığımızın acilen MICE sektörü ile ilgili kongre bürolarını toplaması gerekmektedir” dedi.
‘’KARAR YENİDEN ELE ALINMALI
Antalya Kongre Bürosu, bu yıl 27-29 Kasım tarihleri arasında İspanya’nın Barselona kentinde gerçekleştirilcek, kongre ve toplantı sektörünün en önemli fuarlarından biri IBTM World Fuarı’na katıldı. Antalya Kongre Bürosu’nu temsilen fuarda bulunan Antalya Tanıtım Vakfı Başkanı Yeliz Gül Ege, fuarın ilk gününde çok üzüntü verici bir kararla karşılaştıklarını belirtti. Başkan Yeliz Gül Ege, “Gelecek yıl IBTM Barcelona Fuarı’nda Türkiye standının olmayacağının haberini aldık ve bu karar tüm kongre sektörünü ciddi bir üzüntüye ve sorgulamaya sevketti. Kültür ve Turizm Bakanlığımızın acilen MICE sektörü ile ilgili kongre bürolarını toplaması gerekmektedir. Bakanlığın MICE ve Incentive uzmanlık fuarlarını da kısıtlanmış olması çok üzücü. Kararı bakanlığımızın ilgili birimlerinin yeniden ele almasının gerekli olduğunu düşünüyorum. Kongre bürolarının görüşü alınmadan böyle bir karar alınmasını doğru bulmuyoruz. Kongre fuarlarının etkinliği, tüketici fuarlarının etkinliği ve işleviyle bir tutulamaz. Önümüzdeki yıl Londra ve Barcelona’da gerçekleştirilecek kongre fuarlarına Türkiye’nin dahil olmayacak olması üzüntü verici bir karar” dedi.
ANTALYA'NIN TURİZM ÇEŞİTLİLİĞİNE VURGU
IBTM World Fuarı’nda aynı zamanda Antalya’nın her yıl yenilenen kongre kataloğu “Meeting Incentive Planner Guide” ilk kez görücüye çıktı. Yeliz Gül Ege, Antalya’nın değerlerini, sahip olduklarını ve kongre potansiyelini anlatan Meeting Planner Guide’ın içeriğini bu yıl çok daha geniş bir şekilde hazırladıklarını kaydederek, şöyle devam etti:
“Antalya’nın Kemer’den Manavgat’a tüm bölgelerinin anlatıldığı kataloğun kapağında, “All in Antalya” sloganıyla Antalya’nın sahip olduğu 183 adet kelebeğin çeşitliliğinden yola çıkarak, bu çeşitliliğin turizm çeşitliliği ile uyumu ve Antalya’nın dünyanın her yerinden ağırladığı misafir çeşitliliğine vurgu yapıldı.”
Türkiye standı içinde yer alan Antalya standının yoğun ilgi gördüğünü de ifade eden Ege, “Kongre büromuz, üç gün sürecek uzmanlık fuarında kırkı aşkın görüşme gerçekleştirecek” dedi.
Antalya Kongre Bürosu, IBTM World Fuarı’nın ardından Ace of M.I.C.E.’ta ilk kez Antalya standını tek çatı altında kuracak, ardından IMEX Frankfurt’ta Antalya’nın kongre potansiyelini tanıtmaya devam edecek.
Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2018, 14:12

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER