banner84

Sevinsek mi, üzülsek mi?

Türk Lirasının yabancı para birimleri karşısında değer kaybetmesi sonucu ile Avrupalıların, özellikle de İngilizlerin gözünü Türkiye'ye çevirmesine neden oldu

Sevinsek mi, üzülsek mi?
Mevlüt UYGUR
Türk Lirasının yabacı para birimleri karşısında değer kaybetmesi, Avrupalıların özellikle de İngilizlerin gözünü Türkiye'ye çevirmesine neden oldu. Türkiye'nin tatil için hiç olmadığı kadar ucuz olduğunu yazan İngiliz The Sun Gazetesi, ''100 pound bozdurup 650 TL alıyorsunuz'' ifadelerine yer verdi. 
İngiliz The Sun Gazetesi haberinde şu ifadelere yer verdi, ''Türkiye 12 ay boyunca seyahat edilebilecek en ucuz destinasyonlardan biri. Ancak şu anda hiç olmadığı kadar ucuz'' diye yazan The Sun gazetesi, ''Türk Lirası pound karşısında yüzde 35 değer kaybetti. Bu nedenle 100 Sterlin bozdurduğunuzda 650 Lira alıyorsunuz. Türk Lirası pound karşısında tarihin en düşük seviyesinde" ifadelerini kullandı. ALTİD Başkanı Burhan Sili ve ALTAV Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu, döviz kurlarındaki  artışla ilgili turizm hakkında değerlendirmede bulundular. 
'MALİYETLERİ YÜKSELTİYOR'
Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, "Türk Lirasının yabancı para birimlerin karşısında değer kaybetmesi ile yabancı ülkelerden gelecek misafirlerin alım gücünde bir yükselme oldu. Ancak bu  otel ve tatil paketi anlamında değil çünkü biz anlaşmamızı bir sene önce yapıyoruz. Oradaki fiyatlar değişmiyor.  Ancak buraya gelen misafirlerin otel dışı harcamasına yükselmesine sebep olabilcek bir gelişme bu.  Tabi bu kısa bir vadede avantaj sağlayacak piyasaya. Gelen  misafirlerin otel dışı harcamalarının artması anlamında. Ama toplam tatile gelecek insan sayısını etkileyebilecek bir gelişme değil. Biz yurt dışı pazarlamada o ülkenin para biriminin üzerinde veriyoruz.  Anlaşmalarımızı bir sene öncesinden yapıyoruz. Döviz kurlarının artması kısa vadeli turizmciler açısından iyi olsa da uzun vadeli turizmcilere ve ülkemiz ekonomisine kötü yansıyor. Döviz kurlarının artması maaliyetleri yükseltiyor. İnşaallah en kısa zamanda kurlar eski seviyesine gelir" dedi.
'SEVİNMEK VE ÜZÜLMEK ARASINDA DUYGU KARMAŞASI YAŞIYORUZ'
Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu, "Bizim ülkemiz zaten cazip bir ülke. En güzelini, en uygun, en iyisini bizden alıyorlardı.  Ama tabi ki euro, dolar, gibi döviz kurlarının artmasının karşısında TL'nin değer kaybetmesi ile biz yabancı ülkelerde daha çok uygun hale geldik.  Sonuçta turizmle uğraşıyoruz. Bu gelişmeler turizmciler için iyi bir şey ama biz bir milliyetçi olaraktan bunları istemiyoruz.  Ülkesini seven bir vatandaş olarak biz bunu istemiyoruz. Çünkü alımlar artıyor ülkenin ekonomisi kötüye gidiyor. Fakat iyi anlamdan bakarsak, dövizin artmasıyla ülkemize gelen turist daha da çoğalacak. Şuanda sevinmekle üzülmek arasında bir duygu karmaşası yaşıyoruz. Temennimiz inşallah kurlar seviyesine gelir TL değerli bir  para birimine gelir" dedi.
Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2018, 20:41

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner77