banner84

'Turizm adına hoş olmadı'

Alanya'da bir otelde yaşanılan zehirlenme olayı ile ilgili Alanya Postası'nın sorularını yanıtlayan ALTİD Başkanı Burhan Sili yaşanılan olayın Alanya turizmi için hoş olmadığını söyledi

'Turizm adına hoş olmadı'
Mevlüt UYGUR
Alanya Kestel Mahallesi'nde bulunan bir  otelde tatil yapan  çoğunluğu çocuk 72 kişi mide bulantısı, baş dönmesi ve kusma şikayetiyle hastanelik oldu. Yedikleri yemeklerden zehirlendikleri iddia edilen tatilciler ambulanslarla çevre hastanelere taşınarak tedavi altına alındı. Olayla ilgili Alanya Postası'na sorularını yanıtlayan ALTİD Başkanı Burhan Sili yaşanılan olayın Alanya turizmi açısından hoş olmadığını belirtirken İlçe Sağlık Müdürü olayın çok ciddi bir vaka olmadığını, kamuoyuna fazla yansıdığını belirtti. İlçe Tarım ve Gıda Müdürü Mehmet Rüzgar ise  numunelerin alındığını ve gelen raporla gerekli görülen işlemin yapılacağını söylerken de Başsavcılığığın olayla ilgili soruşturma başlattığı ve soruşturmanın devam ettiği öğrenildi.
'GEREKLİ GÖRÜLEN İŞLEMLER YAPILACAKTIR'
Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı Alanya İlçe Müdürü Mehmet Rüzgar, "Biz o olay ile ilgili gerekli müdahaleyi yaptık. Biz gıdalardan numune aldık ve bunları gönderdik. Şu an sonuçları bekliyoruz. Sağlık müdürlüğü ise su numunelerini aldı. Havuz suyunun ve içme sularının numunelerini aldı şimdi ise bekliyoruz. Şu an hiçbir şey belli değil hala bekliyoruz. Raporların gelmesinin ardından gerekli görülen işlemler yapılacaktır" ifadelerini kullandı. 
'ÇOK CİDDİ BİR VAKA YOK'
Alanya İlçe Sağlık Müdürü Abdullah Yağdır, "Dün gece çocuklarda görülen kusma ve ishal şikayetleri var. Toplam Alanya'ya ve farklı hastanelere 180 müracaat var. Bunların bir kısmı gerçek hasta diğer bir kısmı gerçek hasta diyemeyeceğiz şekilde diğerlerinden etkinerek psikolojik açıdan ettilenme.  Bunların hepsi şu anda taburcu oldular ve otellerine döndüler. Ciddi bir şey yok. Su ve gıda numuneleri alındı. Şu an zehirlenmenin neyden olduğu belli değil.  Tahlillerimizi aldık sonuçları bekliyoruz. Şunu söylemeliyim ki çok ciddi bir vaka yok. Bir kısmı birbirlerinden etkilenmiş yani psikolojik bir reaksiyon olarak gibi görünüyor. Hastanede tedaviler yapıldı biz tedbirimizi aldık. Şuanda hastanede yatan sadece bir tane hasta kaldı. Hepsi taburcu oldu sıkıntı yok. Çoğu ayakta olan tedavi olan hastalardı zaten. Kamuoyuna yansıması fazla oldu ama özü aslında o kadar yoğun olmayan bir olay" diye konuştu. 
'KONTROLLERİN SÜREKLİ YAPILMASI GEREKİR'
Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, "Öğrendiğim kadar konu şuan araştırma safhasında. Bakanlıkla ilgili bir tesis değil ve derneğimizin de üyesi değil. Yine de Alanya turizmi adına böyle bir haberin çıkması bizim açımızdan hoş olmadı. Tabi şuanda sezon yoğun ve sıcaklar artmış durumda.  Dolayısıyla özellikle gıda ve su numunelerini  kontrolü gibi güvenliğe ve sağlığa yönelik kontrollerin sürekli yapılması lazım. Tesislerde çalışan personellerin  şuanda hem eğitilmiş olması hem de dikkatli olması gerekiyor.  Bu tabi risk sonuçta. Toplu üretimlerin yapıldığı noktalar ve toplu tüketimlerin yapıldığı noktalar, sadece yemek gıda anlamında değil, bütün güvenliklerle alakalı hem eğitimlerin hem de kontrollerin sürekli tekrarlanması lazım.  Ümit ediyorum bunun tekrarlanmaması ve hiç bir şekilde yaşanmamasını temenni ediyorum. Bu noktada biz üye otellerimizle sürekli istişare halindeyiz ve kontrollerin sürekli yapılmasını söylüyoruz" dedi.
SORUŞTURMA DEVAM EDİYOR
Yaşanılan olayla ilgili Alanya Cumhuriyet Başsavcılığının soruşturma başlattığı ve soruşturmanın devam ettiği öğrenildi.
Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2018, 09:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner77

banner87