banner84

Turizmcilerin uçak tepkisi

THY Antalya, Bodrum, Dalaman ve İzmir'e tarifeli business uçuşları başlatırken Gazipa-Alanya Havalimanı'nın listeye dahil edilmemesi Alanya'daki turizmcilerin tepkisini çekti.

Turizmcilerin uçak tepkisi
Mevlüt UYGUR
 Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy ile Türk Hava Yolları (THY)  Başkanı İlker Aycı imzaladıkları anlaşma ile üst gelir grubu turist için Nisan 2019'dan itibaren THY 13 hatta 67  frekans ile seferler yapacak. Konuyla ilgili açıklama yapan Bakan Ersoy, nitelikli turist/turizmin en önemli saç ayaklarından birinin ulaşım olduğunu beliryerek, ''Nitelikli turist tarifeli seferlerle ve business class ile seyahat etmek istiyor. Nisan 2019'dan itibaren THY'miz 13 hatta 67 frekans ile Antalya, Bodrum, Dalaman ve İzmir'e tarifeli business uçuşlar başlatıyor. 5 yıl içinde 67 olan frekans sayısı kademeli olarak 143'e çıkacak. Biz de tanıtım desteği vereceğiz” diye konuştu. Listeye Gazipaşa-Alanya Havalimanı'nın dahil edilmemesi Alanya'daki turizmcileri üzdü. Alanya Postası'na açıklamalarda bulunan turizmciler kamuoyu yaratarak bakanlığa seslerinin duyurulmasını sağlayıp, konunun tekrardan değerlendirilmesi gerektiğini vurguladılar.
'ARZUMUZ BU KONUNUN TEKRARDAN DEĞERLENDİRİLMESİ'
Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, "Biz turizmciler olarak Gazipaşa-Alanya Havalimanı'nın bu kapsama alınmasını arzu ederdik. Sanıyorum bunu  bir planlama çerçevesinde gerçekleştiriyor sayın bakan. Bu konunun değerlendirilmesi gerekiyor. Çünkü Alanya Akdeniz çanağında en önemli destinasyonlardan bir tanesi. Olaya bu şekilde bakmak lazım. Havalimanının gelişimi Alanya adına, nitelikli turistin gelebilmesi adına, tarifeli seferlerin olması çok uzun bir süreden beridir dillendirdiğimiz bir konu. Ama hala hazırda devam eden tarifeli seferler de var. THY'nin değil ama Rusya'dan Polanya'dan Finlandiya'dan gelenler var. Bunlara THY'nin ilave edilmesi bu bölgede de nitelikli diye ifade ettiğimiz gelir düzeyi yüksek turistin gelmesinine vesile olacaktır. Arzumuz bu konunun tekrardan değerlendirilmesidir" dedi. 
'KAMUOYU YARATARAK SESİMİZİ DUYURMALIYIZ'
Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu, "Bakanımızın yapmış olduğu açıklama biz turizmciler için oldukça sevindirici bir haber niteliğindedir. THY ile yurtdışından business yolcu getirmek ülke ekonomisine katkı sağlayacağı gibi sahil kesimlerine artık sadece ekonomik değil, zengin turistlerin de gelebileceği anlamına geliyor. Bu vesile ile bu bölgelerimizin ismi yine İspanya ve ya Yunanistan ile geçmeye başlayacak olup oralarla kıyaslanacaktır. Sadece burada üzüldüğümüz nokta şudur ki, tatilciliğin başladığı bölge olarak,  Avrupa ve Rusya’da herkes tarafından bilinen Alanya neden böyle bir listeye dahil edilmemiş ve direk sefer konulmamıştır. Bodrum ve Dalaman’ın yanı sıra 2019 yılı için Alanya’ya da bir tarifeli sefer konması hem biz turizmcileri hem de bölgemize gelmek isteyen turistleri daha çok memnun edecektir. Açılması için başta Dışişleri bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu olmak üzere bu güne kadar binlerce insan bir araya gelip büyük emekler, çabalar vermiş ve daha geçenlerde 1 Milyonuncu yolcusuna hoş geldin diyen Alanya-Gazipaşa Havalimanı'mız ve halkımızın bunu hak ettiğini düşünüyorum.THY ile aynı statüde Star Aliance üyesi olan Scandinavian (SAS) havayolları geçen yıl Alanya uçuşlarına başlamış, 2019 Ocak-Şubat ve Mart kış aylarında 74 sefer planlayıp,  yazın uçuş sayısını ve ağını çoğaltıyor iken THY’nın direk uçmaması ve hala planlanmaması bizleri gerçekten çok üzdü. Örnek verecek olursak direk uçuşu olmayan ve son yıllarda giderek artan turist sayısına baktığımızda kimlikle gidiş gelişin serbest olduğu Ukrayna’ya buradan bir uçak planlanması durumunda buna hem tur operatörleri koltuk alıp destek verecek,  hem de yerleşik Ukrayna vatandaşları sevinçle karşılayacaklardır. Kamuoyu yaratıp, sayın Turizm Bakanı'mıza sesimizi duyurunca 2019 planlamasında Alanya-Gazipaşa Havalimanı'nın hala bir şansının olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.
'ELİMİZDEKİ TURİSTLERİN KIYMETİNİ BİLMELİYİZ'
SKAL Alanya Başkanı Mehmet Nedanlı, "THY'nin bu uçuşları koyma kriterleri muhtemelen  o bölgedeki yoğunluğa ve talebe göre olmalı.  Sanırsam buradan yeterli seviyede talep gelmiyor. Elimizdeki turistlerin kıymetini bilmeliyiz, bildiğimiz takdirde zaten nitelikli turistler daha çok gelecektir. Elimizdeki turistlerin kıymetini bilseydik  zaten talepler artardı.   Türk Hava Yolları'nın kararını değiştirerek  Gazipaşa-Alanya Havalimanı'nı listeye dahil etmesini temenni ediyoruz. Listeye Alanya'nın da dahil edilmesi şehrimize daha çok nitelikli turistlerin gelmesini sağlayacaktır" dedi.
Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 18:38

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER