banner84

Turizmde paket turlara sınırlama getirilmeli

Turizmde paket tura bir sınırlama getirilmesi gerektiğini belirten ALTİD Başkanı Burhan Sili, "Paket tura bir sınırla getirilerek destinasyon modelinde Alanya'yı, Antalya'yı diğer turizm bölgelerini pazarlayarak turizmde alternatif çeşitlerle kişi başı geliri artırmamız gerekiyor" dedi

Turizmde paket turlara sınırlama getirilmeli
Mevlüt UYGUR 
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, paket tur turizminde bir sınırlama getirilmesi ve destinasyon modeline geçilmesi gerektiğini söyledi. Alanya Postası'nın sorularını yanıtlayan Sili,  "Paket tur Akdeniz bölgesinde en yoğun  kullanılan tür. Türkiye'nin diğer destinasyonlarına baktığımız zaman İstanbul,Karadeniz, Doğu Anadolu bölgelerinde daha çok kültüre, doğaya ve alternatif turizm çeşitlerine yönelik kişisel turlar söz konusu. Burada önemli olan bizim bölgemizde sayısal olarak paket tur, son 2 yılın ardından bu sene paket tur sayımızda ciddi bir artış var. Bu artışla birlikte son 2 senedir yaşanılan sıkıntılardan dolayı gelir rakamları geçmiş dönemlere göre biraz düşük. Bu da tabi öncelikle sayının artmasıyla tekrar toparlanabilecek bir durum.  Sadece paket tur değil alternatif turizm ürünlerine yönelmeli Türkiye. Ürün çeşitliğinin yanı sıra kaynak pazar çeşitliğine de gitmeli. Bu hem hükümetin telaffuz ettiği hem de biz turizmcilerin uzun süredir telaffuz ettiği bir konu ve bununla  ilgili de bir çabası söz konusu. Sağlık turizmi, kongre turizmi, spor turizmi gibi ve kişi başı gelir arttırıcı turizm çeşitlerine yönelik hem devletin hem de biz turizmcilerin çabası söz konusu. Bu çok daha iyi koordine edilmeli. Çok daha üst düzeyde yapılmalı. Türkiye'nin hedefi 50 milyon turist, 50 milyar turizm geliri. Bunun elimizdeki imkanlarla ve değerlerimizi göz önüne aldığımızda çok üst düzeye çıkmalıyız, ama paket tur da bir gerçektir. Paket turda önemli olan bizim sayıyı mutlaka bir noktada tutmamız lazım ve geliri de arttırmamız lazım "dedi.
'PAKET TUR TURİZMİN BİR GERÇEĞİ'
Paket turun turizmin bir gerçeği olduğu belirten Sili paket tura sınırlama getirilmesi ve destinasyon modeli ile kişi  başı gelirlerin arttırılması gerektiğini söyledi. Sili, "Destinsyon tanıtımı konusu da yaklaşık 5 senedir hükümletin gündeminde olan  bir konu. Bununla ilgili doğru planlama ve destinasyonların pazarlamalarına yönelik olarak devletten tarafından destek var. Ama bir taraftan gerçekler var ki, özellikle kendi bölgemizle ilgili değerlendirirsek Antalya ve Gazipaşa-Alanya havalimanlarına gelen uçakların tamamı neredeyse tamamı charter uçuşları ve tur operatörleri tarafından gerçekleştirilen uçuşlar. Böyle baktığımız zaman onların da sattığı ürün paket tur. Destinasyon modeli bir anda gerçekleştirilecek bir şey değil. Bunların planlamaları yapılmalı, tarifeli seferler arttırılmalı. Bunların sonucu da alternatif turizm çeşitleri dediğimiz, sağlık, spor, kongre gibi turizm çeşitlerine yönelim olacaktır. Doğru pazarlama ile birlikte Türkiye'nin ve bölgemizin kişi başı geliri de bu anlamda artacaktır. Ama tabi ki paket tur hem bizim hem de rakip ülkelerimizin de bir gerçeği. İspanya'ya da baktığımız da ciddi oranda paket tur alıyor ama onların yüzdesi Antalya, Alanya, ya göre çok daha düşük. Biz turizmciler ve devletimizin de desteği ile paket turda mutlaka bir sınırlama olması getirilmesi gerekiyor ve destinasyon modeli ile kişi başı gelirleri arttırmamız gerekiyor. Sadece paket tur değil destinasyon modeli ile  Alanya'yı, Antalya'yı, diğer bölgeleri satmamız gerekiyor. Burada dengeyi bulmak önemli. Süreç zaten bizlerin çabası ve devletin desteği ile yürüyecektir. Temel de beklentimiz bu" ifadelerini kullandı.
'YATAK ARZI DURDURULMALI'
Otel yapımları ile ilgili konuşan Sili Alanya'da ve Antalya'da yatak fazlalığına dikkat çekerek  yeni otel yapımları devam ettiğini söyledi. Sili, "Her zaman eleştirdiğimiz  konulardan birisi de yatak  fazlalığı. Maalesef Alanya'da ve Antalya'da yeni otel yapımları devam ediyor. Alanya'nın yeni yatırıma ihtiyacı yok. Yatak arzı belirli bir noktada durdurulmalı. Demokratik bir ülkeyiz kişiler dolayısıyla kendi arazilerinin üzerine tesislerini yapabiliyorlar.  Ama daha önce de bunu bir çok kez dile getirdik. Burada planlamanın doğru yapılması ve sürecin doğru değerlendirmesi gerekiyor. Buna göre ve yeni yatak yapımının yatırımcı açısından da dikkate alınması gereken bir konu. Sadece devlet değil yatırımcının devletle ortak koordinasyonu ile ve ortak iradesiyle gerçekleşecek bir konu.  Yeni yatak arzı belirli bir süre durdurulmalı. Ümit ediyorum ki bugün turizmi bilen bir Turizm Bakanımızın işin başında  olması ve sektörün bu noktada desteğinin tam olması konularını da elimize aldığımızda bu sorun da çözüleceğini umut ediyorum" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2018, 20:46

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER