banner84

Vay hayvanlar vay ?

Merhaba Alanya…
Şu mübarek günde dahi afedersiniz ama hayvanla insanı seçemez olduk.
Küçüklüğümüzde bir çocuk sapanıyla kuş vurunca o çocuk övgü kazanırdı. Avcıya bak sen. Ne kadar da güzel bir iş başarmış.
Gün geçmiyor ki acayip acayip vahşetlerle karşılaşmayalım. Dilsiz olan ve her birinin bu dünyada bir görevi olan rabbimin hepsine ayrı ayrı hüner verdiği hayvanlara caniler neler yapıyor neler.
Kesinlikle çocuklarımıza sevgi aşılamalıyız. Erkek çocukların elıne ver tabancayı . Liseden sonra Polat alemdar olsun misali.
Mesela Lokantaya gittiğimizde artan yemeklerimizi paket yaptırıp, kedi ve köpeklere verebiliriz. Hem israftan kurtuluruz hem de çöpe gideceğine aç bir hayvan yer. Bu davranışımızla çocuklarımıza iyi örnek olabiliriz.
Alanya sıcak lütfen uygulayalım ve çevremizdeki insanlara da uyarılarda bulunalım “bir kap su” diye. Malum, artan sıcaklıklar, insanları olduğu kadar hayvanları ve bitkileri de etkiliyor. Bitkiler nasıl su olmadan solup ölüyorsa, hayvanlar için de aynısı geçerli. Fakat, nedense hayvanlara pek de duyarlı değiliz.
Şöyle bir bakalım güzel ülkemde neler olmuş neler.
Eskişehir'de kliniğin önündeki bir kediye doğru tekme atan 6 yaşlarındaki bir çocuğu uyaran veteriner 58 yaşındaki Turgay Özdemir, çocuğun dedesi ve babasının saldırısına uğramış. Çıkan arbedede yere düşen Özdemir'in sol ayağı kırılmış. Veteriner Özdemir, "Çocuğa, ’Sen kediye tekme atmaya utanmıyor musun? Sadece Şimdi seni babana söyleyeceğim?’ diye sadece sözlü uyarıda bulundum" derken çocuğun ailesinden şikayetçi olmuş.
Eskişehir'de geçici olarak sahiplendiği kediyi evinde bıçakladıktan sonra kafasını su damacanasıyla ezerek öldürdüğü öne sürülen ve görüntüleri sosyal paylaşım sitesinde yayınlanan üniversite öğrencisi 20 yaşındaki m.c. hakkında 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmış.
Antalya'da köylülere ait 9 AT tüfekle öldürülmüş. Yaylada yaralı bulunan tay, Konyaaltı Belediyesi Veterinerlik İşleri Şube Müdürlüğü'nde uyutulmuş.
Amasya'da arka bacaklarından ağaca bağlanmış halde boğa ölüsü bulunmuş. Büyükbaş hayvan ölüsü ihbarı üzerine olay yerine giden Amasya Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, arka bacaklarından ağaca bağlı haldeki boğanın ölüsüyle karşılaştılar.
Bolu'da boynuna altı delik çelik tencere geçirilen ve acılar içerisinde kıvranan köpeği Bolu Belediyesi'ne ait hayvan barınağı görevlileri kurtarmış.
izmir’in Narlıdere İlçesi Sahilevleri Mahallesi’nde kimliği belirsiz kişi ya da kişiler, bir kedinin başını gövdesinden ayırıp, patilerini kestikten sonra derisinin bir bölümü yüzmüş.
Pes doğrusu. Vay hayvanlar vay.
Hiç olmazsa bu mübarek günde bir kendimize gelelim, hayvanların konuşamadığını; onların da yaşam hakkı olduğunu ve bunun için bize muhtaç olduğunu hatırlayalım; böylelikle belki de körelen vicdanlarımız yeniden görmeye başlar.
Boynuzsuz öküzün ahı. Boynuzlu öküze kalmaz.
Selam ve dua ile.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
yazık
yazık - 1 yıl Önce

insanlar bu dünyayı, diğer canlılara cehennem ettiler, ne suda yaşayan canlılar ne uçan kuşlar nede diğerleri, hatta bizimle dost olan kedi köpeklere yapılanlar, anlamak çok zor
biz ne ara bu kadar sevgisiz ve merhametsiz olduk