banner84

Engelli Hizmet Merkezi engelleri ortadan kaldırıyor

Büyükşehir Belediyesi’nin Yavuz Özcan Parkı’na taşıdığı Engelli Hizmet Merkezi, sıcak ortamı, kütüphanesi ve sosyal etkinlikleri ile engelli bireylerin buluşma noktası oldu.

 Engelli Hizmet Merkezi  engelleri ortadan kaldırıyor
Büyükşehir Belediyesi’nin Yavuz Özcan Parkı’na taşıdığı Engelli Hizmet Merkezi, sıcak ortamı, kütüphanesi ve sosyal etkinlikleri ile engelli bireylerin buluşma noktası oldu. Engellilere her türlü danışmanlık hizmetinin verildiği merkez, engelliler için bir deniz feneri görevi de görüyor.

Büyükşehir Belediyesi, daha önce Konyaaltı Caddesi’nde bulunan Engelli Hizmet Merkezi’ni Yavuz Özcan Parkı’na taşıdı. Burada daha önce engellilere hizmet veren kafe yeniden düzenlenerek Büyükşehir Belediyesi Engelli Hizmet Merkezi olarak hizmet vermeye başladı. Engelli bireylerin yaşam kalitesini yükseltmeyi, sosyal hayata daha aktif katılımlarını sağlamayı, sorunlarına daha kolay ve daha hızlı çözüm bulabilmelerine yardımcı olmayı amaçlayan merkez, özel bireylerin buluşma noktası oldu. Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na bağlı merkezde engellilerin hayatını kolaylaştıran hemen her şey düşünüldü. Muhteşem deniz manzarası ile engellilere ve yakınlarına ferah bir ortam sunan merkez, engellerin kalktığı, güzel sohbet ortamıyla engellilerin kaynaştığı bir sosyal tesis hizmeti de sunuyor. 

ENGELLERİ KALDIRAN KÜTÜPHANE

Engelli Hizmet Merkez’inde engelli bireyler kendileri için hazırlanan özel kütüphane ile kimseye ihtiyaç duymadan kitap okuyabiliyor. Sesli kütüphane hizmeti verilen merkezde görme engelli bireyler yardım almadan, sesli yönlendirme sistemi yüklü bilgisayarlarla yazılı materyalleri okuyor ve yeni belgeler oluşturabiliyor. Ayrıca, internet aracılığıyla günlük gazetelerini okuyup araştırma yapabiliyor, e-posta gönderip alabiliyor. İsterlerse bir belgenin Braille Alfabe (kabartma yazı) olarak çıktısını alabiliyor veya Braille alfabesi ile hazırlanmış kitapları okuyabiliyor. Merkezde bireylerin Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji Eğitim Merkezi’ne ait e-kütüphaneye üyeliği yapılarak, roman, araştırma kitapları, çocuk kitapları ile birçok kitap türünü sesli olarak dinleyebilmeleri, bu işlemleri evlerinden internete giriş yaparak gerçekleştirebilmeleri de sağlanıyor.

DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİLİYOR

Merkezde, engelli ve yakınlarına Haşim İşcan Aile Eğitim Merkezi’nde görevli psikolog, avukat, sosyal hizmet uzmanı, çocuk gelişim uzmanı, diyetisyen gibi uzman kadrolar tarafından aile danışmanlığı, psikolojik danışmanlık ve rehberlik, hukuki danışmanlık hizmeti sağlanıyor. Engelli Eğitim Merkezi’nde özel bireylere sağlık, eğitim, istihdam, sosyal ve kültürel alanlarda danışmanlık ve yönlendirme hizmetleri de veriliyor. Merkez engellilere yönelik yeni projeler üretirken, bu yönde yürütülen projelere de destek veriyor.

ENGELSİZ ULAŞIM ARACI 

Merkezde ayrıca bedensel engelli olup, toplu taşıma araçlarıyla ulaşımını sağlayamayan bireylerin zorunlu ihtiyaçları Engelsiz Ulaşım Aracı’yla sağlanıyor. Evlerinden Büyükşehir Belediyesi görevlilerince alınan engelli birey, örneğin tedavi ve tetkikleri için hastaneye götürülüyor. Hastane işlerinde yardımcı olunan özel birey, Engelsiz Ulaşım Aracı’yla tekrar evine getiriliyor. Hizmet özellikle ağır engelli vatandaşların hayatını çok kolaylaştırıyor. 

1235 ENGELLİ KAYITLI

Merkezde 1 psikolog,  1 memur, 1 eğitmen, 2 büro personeli, 1 yardımcı personel, 2 engelli yardımcı personeli 3 şoför ve hostes olmak üzere toplamda 14 personel hizmet veriyor. Engelli Eğitim Merkezi yetkilileri, merkeze kayıtlı1235 engelli bireyin bulunduğunu belirterek,  “2015 yılında merkezimizde 363 engelli birey, 307 engelli yakını, 115 gönüllü kurum ve vatandaş olmak üzere toplamda 785 kişiye 1125 kez danışmanlık hizmeti verildi. Engelli bireyli vatandaşlarımız Engelsiz Kütüphane’mizden 121 kez faydalanırken, Engelsiz Ulaşım Araçlarımızdan da 531 engelli vatandaşımız 1201 kez faydalandı” dedi. 
Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2015, 15:28

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner77