banner165

Gökçen Nazifoğlu: 'Kişi yaşadığı sorunların üstesinden gelebilecek güce sahip'

2009 yılında İstanbul Ticaret Üniversitesi'nden mezun olan Psikolog Gökçen Nazifoğlu 7 yıldır mesleğini icra ediyor. Mesleği tercih etmesinin sebebinin çocukluk hayali olduğunu söyleyen Nazifoğlu, çocukluk hayalini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadığını ve mesleğini severek icra ettiğini dile getirdi. Çalışmalarından da söz eden Nazifoğlu, "Çocuk ergen üzerine özel çalışmalarım var. Çocuklara konuşarak birşeyleri anlatamayacağımız için oyunlar ve ilgilerini çekebileceğiz farklı programlar ile sorunlarının üstesinden gelmeye çalışıyoruz. Danışmanlığımızda yetişkinler üzerinede psikoterapi uyguluyorum. Yaptığımız uygulamalara Alanya tarafından beklemediğim kadar danışan başvurusu oluyor. İnsanların her anlamda bizlere karşı değişen algıları sayesinde ergenlik döneminde olan çocuklarımız bile rahatlıkla gelip bizlerle konuşabiliyorlar" dedi. Alanya Postası okurlarımız için hazırladığımız Röportaj ise şöyle,
Ayşe Yağmur Mercimek: Türkiye genelinde yaşanan terör olayları doğrudan olarak danışanlarınızı etkiledi mi? Bu sebeple size gelen danışanınız var mı?
Gökçen Nazifoğlu: Terör olaylarının doğrudan olarak olmasa da az oranda duygu durumlarını etkileyen danışanlarımız var. Tabiki insanlar içlerinde bulundukları çaresizlikleri, genel ümitsizlikleri ve belirsizlikleri yaşanan bu olaylar sebebiyle daha fazla ortaya çıkıyor. İnsanların içlerinde yaşadıkları sorunların altına bir de bu son yaşanan olaylar dolaylı yollardan zemin hazırlıyor. Ve bu sebeple de danışanlarımız oluyor. 
A.Y.M.: Psikologlara karşı ön yargılar aşıldı mı? Alanya halkı tarafından da aşıldığını düşünüyor musunuz?
G.N.: Ön yargılar insanlar tarafından fazlasıyla aşılmış durumda. Ben 7 yıl önce başladım mesleğe. İlk senem ile şu an  içerisinde insanların algısının olumlu anlamda değiştiğini görüyorum. İnsanlar artık biliyorlar bu ortamda ne olduğunu. Kendilerine bir anlamda fayda sağladıklarını, her insanın alabileceğini bir hizmet olduğunun farkındalar. İlk başlarda çekiniyorlardı. Ama gün geçtikçe farkındalık arttı. Mesleğin ne olduğu ve neler yapıldığı gözle görülür hale geldi.

A.Y.M.: Turizm sektöründe yaşanan krizin esnafların üzerinde olumsuz etkileri mevcut. Bu sebeple bunalıma giren çok fazla esnaf var. Size bu konu hakkında danışan geliyor mu?
G.N.: Kriz de terör olayları gibi insanları direkt olarak etkilemiyor. Yalnızca yaşadıkları birikimin sonrasında bu olaylar patlama noktaları oluyor. Gelecek kaygısı, ne olacağım ve ne yapacağım kaygıları bu sorunların ardından daha yoğun bir şekilde hissedilerek, ağır basıyor. Kriz sonrasında yaşanan duygusal çöküntüler, intiharlar direkt krizle bağlantılı mıdır değil midir tabi bu tartışılır. Ama elbette bu da bu çöküntülerin içine dahil oluyor şu son zamanlarda. 
A.Y.M.: Son zamanlarda psikologlara talebin artışı hakkında ne düşünüyorsunuz?
G.N.: İnsanların farkındalıkları arttığı içinde bize gelen danışanlarımız yoğun bir şekilde arttı. İnsanlar fikirlerinin, kararlarının doğruluğunu teyit etmek içinde yardım alabiliyorlar. Kendilerini daha rahat ve güvende hissediyorlar. Bu işin ne olduğunu anladıkları zaman, yardım almanın çok normal ve her insanın hayatında bir noktasında olabilecek bir parçanın olduğunu hissediyorlar. O yüzden de bu yardıma açık hale geliyorlar. Bu açıdan baktığımızdan da yolunda gitmeyen bir çok şey olabilir her insanın hayatında. Evet bu dönem daha yoğun bir şekilde hissediyoruz bunları.
A.Y.M.: Yaşanan sorunların ardından insanlara bir mesaj vermek ister misiniz?
G.F.: Kişinin herşeyi kendi istemesi lazım. Sorunların üstesinden kendisi gelebilecek potansiyele sahip. Herşeyi kendi istediği noktaya çekebilecek güce sahip aslında. Ama farkında değiliz ne yazık ki. Bunu farkedip bunun üstüne giderse kişi kendi hayatını istediği noktaya çekebilir.

banner107

banner169