banner165

Levent Uğur: 'Sırrımız mütevazi ve sessiz olmaktı'

Antalya Süper Amatör Lig'de rekorlar kırarak şampiyonluğa ulaşan Kestelspor, gelecek sezon Bölgesel Amatör Lig'de mücadele edecek. Alanya Postası Gazetesi olarak Kestelspor başkanı Levent Uğur ile röportaj yaptık. Uğur, spor muhabirimiz Ercan YILDIRIM'ın sorularını yanıtladı:

Levent UĞUR Kimdir?

1974 Alanya, Oba doğumlu, Afyon Kocatepe Üniversitesi  1996 Maliye Bölümü mezunu, 18 yıl Bankacılık ve şube müdürlüğü yaptı. Alanya Belediyesi Spor Müdürlüğü görevinde ve Kestelspor Kulüp Başkanlığı yapmaktadır.

Alanya Postası: Şampiyonluğunuz hayırlı olsun. Bu sezon sizin için nasıl geçti?

Levent Uğur: Teşekkür ederim. Sadece bizim şampiyonluğumuz değil. Türklerspor ve Konaklısporumuzun 1. Amatörden Süper Amatöre çıkması münasebetiyle elde ettikleri şampiyonluk hayırlı olsun. Onları da kutluyorum. Bunun yanında Mahmutlarspor kulübümüzün de Payallarspor kulübümüzün de bence ligde kalmışlardır. Ayrıca yeni kurulan Demirtaşspor kulübümüze de başarılar diliyorum. Alanya'da yıllardır, Kestelsporumuz Okurcalarspor, Mahmutlarspor, Gazipaşa, Avsallarspor, Konaklıspor gibi amatör takımlarımız BAL ligine çıkmak için uğraşıyordu. Alanyaspor'dan sonra ilk defa şampiyon olup bir üst lige çıkan ikinci kulüp Kestelspor oldu.

Alanya Postası:Lige başlarken sezon planlamasını nasıl yaptınız? Çünkü Kestelspor, son yıllarda hep BAL liginin kapısında dönüyordu?

Levent Uğur: Üç yıldır statünün değiştirilmesi için mücadele ettik. Bildiğiniz gibi daha önce grupları uzak puan farkıyla lider bitirmemize rağmen, rakipler playoff'a girerken yüksek bütçe ile sürpriz transferler yaparak şampiyon oluyorlardı. Yani sizin sezon başı yaptığınız planlamanın hiç bir anlamı kalmıyordu. Bu yüzden statünün değişip Süper Amatör Küme'yi tek lig halinde oynatılması en doğru hamle oldu. Önce bir çıraklık dönemi yaşadık. Ligi öğrendik. Amatör piyasayı öğrendik. Camiayı öğrendik. Tecrübe edindik. İki yıl boyunca yaşadıklarımızdan edindiğimiz tecrübeleri masaya yatırdık ve üç şeyde karar kıldık. Birincisi, bölgeyi ve ligi tanıyan (üst liglerden değil), bulunduğumuz lig ve bu lige yakın, başarılı, olmuş şampiyon bir hocayla çalışmak, ikincisi ağırlıklı bu bölge ve ligi bilen, mazisindeki başarılar yaşayan değil gelecekte elde edeceği başarıları hayal eden ve düşünen futbolcular transfer ettik. Böylece karakterli bir takım oluşturmayı amaçladık. Üçüncü sırrımız da mütevazi ve sessiz olmaktı.

Alanya Postası: Kadro kulüp yönetimi olarak siz mi, yoksa teknik direktörün isteği doğrultusunda mı kuruldu, ve kadronuzda Alanya bölgesinde yetişmiş kaç oyuncu vardı?

Levent Uğur:Transferleri yönetim ve hocamız ile birlikte istişare ederek yaptık. Kadromuzda bögede amatör takımlarda forma giymiş Alanya'da yetişmiş dört genç kardeşimiz de bulunuyordu.

Alanya Postası: Kestelspor'da son yıllarda hep iddialı kadro kuruldu ancak bir türlü bu şampiyonluk gelmedi sebebi neydi?

Levent Uğur: Başarısızlık varsa sorumlusu benim. Bunun da birçok sebepleri var. Ligin statüsü, yanlış tercihler, şanssızlıklar, rakiplerin durumu, hakem hataları gibi.

Alanya Postası: En zorlu maçınız hangi karşılaşma oldu?

Levent Uğur:İç sahadaki Antalya Büyükşehir Belediye ASAT Gençlikspor maçı ve şampiyonluğumuzu ilan ettiğimiz deplasmandaki Kınıkspor maçıydı.

Alanya Postası: Kestelspor, halen namağlup ünvanını koruyor. Uzun süre yenilmeden devam etmek zor olsa gerek. Hiç rehavet olmadı mı? Yoksa rakipler çok mu zayıf ekiplerdi?

Levent Uğur: Her sezon lig başlamadan önce bu ligde, spor kamuoyunun nezdinde üç favorisi oluyor. Üç yıldır Kestelspor yönetimindeyiz. İki sezondur kıl payı kaçan şampiyonluklardan sonra bu yıl tartışmasız ligin favorisi Kestelspor gösterilmiş. Kınık ve ASAT'ın favori takımı zorlayabileceği konuşulmuştu. Biz teknik ekip ve futbolcular, herşeyin bilincindeydik. 'Şahsen benim kafamda o sene bu seneydi.'  Olmazsa bir daha futbolun içinde yönetici ünvanıyla bulumayacağıma dair kendime ve yakın çevreme söz vermiştim. Bütün planı, kendime verdiğim bu son şansa göre yaptım. Tabi bunları yaparken yönetim kurulunda üç yıldır görev alan arkadaşlarımızla birlikte inanarak, mücadele ederek başardık.

Alanya Postası: Lig maçlarınızda destek gördünüz mü, taraftar, spor kamuoyu, medya olarak değerlendirir misiniz?

Levent Uğur: Herkesten destek gördük. Öncelikle kulübümüzün başkanlık görevini daha önce uzun süre üstlenmiş olan 'Alanya Belediye Başkanımız Sayın Adem Murat Yücel bey'e bize gösterdiği ilgi alaka ve desteklerinden dolayı, şahsım ve yönetimim adına teşekkür ediyorum.' Zaten spor medyasında görev yapan arkadaşlar olsun, spor kamuoyunu temsil eden kişiler olsun, taraftarlar olsun, Alanya'daki futbolseverler ve Şimşekler taraftar grubu üyeleri ile Fatih Aslan, hemen hemen birebir tanıdığım ve iletişim halinde olduğum büyüklerim, dostlarım ve kardeşlerimdir. Dolayısıyla yılladır Alanya'da üstlenmiş olduğum değişik görev ve misyonlar vesilesiyle iyi ilişkiler içinde bulunduğum herkes bizi destekledi. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Alanya Postası: Kestelspor'un BAL liginde hedefi ne olmalı?

Levent Uğur: Bölgesel Amatör Lig statüsü enteresan. Şöyle izah edeyim; 14 takımlı gruplar var. Antalya'yı üç takım temsil ediyor. 14 takımlı ligde sezon sonu ilk üç sırayı Antalya takımları 1., 2., ve 3. olarak bitirse bile; 3. sıradaki takım direk küme düşüyor. 2. sıradaki takım düşmemek için baraj maçı oynuyor. 14 takımlı grupta 4. veya 5. olmuşsun bir anlamı kalmıyor. 3. sıradaki takım küme düşebilirken, 11. sıradaki takım ligde kalabiliyor. BAL Liginin böyle enteresan statüsü var.  Bulunduğun vilayetin takımları içerisinde puan olarak sezon sonu ligin en iyisi ve üst sırada olmak zorundasın. Ama BAL Liginde çok zevkli maçlar oynanıyor. Çok çetin bir sezon geçireceğimizi düşünüyorum. Çünkü grupta Manavgat Belediyespor, Aydınspor, Sökespor, Ispartaspor gibi 10 bin, 15 bin taraftar önüde oynayan takımlar var.  

Alanya Postası: Alanyaspor üç sezondur Süper Lig'de şehrimiz temsil ediyor. Alanyaspor için neler söylersiniz?

Levent Uğur: Öncelikle Alanyaspor iyi yönetiliyor. Alanyaspor Süper Lig'e çıktıktan sonra kötü giden sonuçların arkasından yapılan doğru hoca değişikliği hamleleri özellikle dikkat çekiciydi. Çünkü yeni gelen hocalar oldukça başarılıydı. Sergen Yalçın hoca buna en iyi önektir. Ayrıca yapılan başarılı transfer hamlelerini de gözardı etmemek gerekir. Vagner Love, Emre Akbaba, Merih Demiral da satış zamanlaması, pazarlama oldukça başarılıydı. Alanyaspor, Türkiye'de sadece 18 takımın bulunduğu Süper Lig'de ilçemizi başarıyla temsil ediyor. Akhisarspor büyük ihtimal düşüyor. Bu ligde gelecek sezon tek ilçe takımı Alanyaspor olacak gibi görünüyor. Birçok vilayet takımlarının her sene büyük bütçeler harcayarak bulunmak istedikleri bir ligdeyiz. Daha birşey demeye gerek olmadığını düşünüyorum.  

Alanya Postası: Sizde eski bir futbolcusunuz ve uzun süredir spor yöneticiliği yapıyorusnuz, spor alanında edindiğiniz tecrübe size hayatta ne öğretti?

Levent Uğur: Spor bana dürüstlüğü öğretti. Dürüstlüğü çocukluğumdan itibaren yaşam felsefesi edinmemi sağladı. Azmi öğrendim. Başarıda birlikte sevinmeyi, başarısızlıkta birlikte üzülmeyi öğrendim. Doğruyu, yanlışı öğrendim. Çok iyi bildiğimi sandığım hayatı bilmediğimi anladım. İnsanları tanıma fırsatı elde ettim. Kısacası bana hayatı, çocukluğumdan beri içinde bulunduğum, öğrenim hayatım da dahil bana birçok şeyi futbol ve spor camiası öğretti.

Alanya Postası: Son olarak söylemek istediğiniz bir şey veya bir mesajınız var mı?

Levent Uğur: Alanyaspor kulübümüz başta olmak üzere, bölgemizi gelecek yıl Süper Amatör Kümede temsil edecek olan Konaklıspor, Türklerspor, Mahmutlarspor ve Payallarspor, halen 2. Amatör Ligde mücadele eden Demirtaşspor kulübümüz ve bunların yanında liglerde yer alan diğer bütün takımlarımıza ve sporcu kardeşlerimize başarılar diliyorum. Size de ayrıca teşekkür ediyorum.

banner107

banner169