İstanbul'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü için getirilen kısıtlama tedbirleri kapsamında Taksim'e girişler yasaklandı. Yasağa rağmen Saraçhane'de toplanan çeşitli gruplarla polis ekipleri arasında arbede yaşandı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya çıkan olaylarda 210 kişinin gözaltına alındığını bildirdi. İstanbul Valiliği de tedbirler kapsamında kısıtlama getirilen güzergahlarla ilgili bilgi vererek saat 16.00 itibarıyla bazı noktalarda kısıtlamanın kaldırıldığını açıkladı.

ü

BAKAN YERLİKAYA'DAN GÖZALTI AÇIKLAMASI

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 1 Mayıs kutlamaları sırasında yaşananlarla ilgili sosyal medya üzerinden açıklama yaptı. Yerlikaya, "İstanbul'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde uyarıları dinlemeyip Taksim Meydanına ilerlemeye çalışan ve polislerimize saldıran 210 şahıs gözaltına alınmıştır." ifadelerini kullandı.

ü

SARAÇHANE'DE ARBEDE ÇIKTI

İnternet sansüründe rekor kırıldı: 219 bin URL engellendi İnternet sansüründe rekor kırıldı: 219 bin URL engellendi

Polis ekipleri, Saraçhane önünde toplanan kalabalık gruba uyarıda bulunurken, uyarıları dikkate almayan grup üyeleri ellerindeki bayrakların sopalarıyla bariyerleri aşmaya çalıştı.

ü

POLİS BİBER GAZI KULLANDI

Polis ekipleri gruplara biber gazı ve plastik mermi kullanarak müdahalede bulundu. Ekiplerin kalabalık grubu dağıtmaya çalıştığı anlar ve grupların ellerindeki bayrak sopalarıyla polis kalkanına vurdukları anlar fotoğraf karelerine yansıdı. Fotoğraflarda, bazı vatandaşların polis kalkanına tekme attığı anlar da görüldü.

ü

POLİSE KALDIRIM TAŞI SÖKÜP DAMACANAYLA VURDULAR

Olaylar sırasında bazı grupların kaldırım taşlarını kırarak polise atmak için hazırlık yaptıkları görülürken bir kişinin de damacana ile polise vurması dikkat çekti.

ü

YARALI POLİSLER İÇİN AMBULANSLAR GELDİ

Bozdoğan Kemeri'ne yürüyen Çevik Kuvvet ekiplerine alt geçidin korkuluklarında bekleyen grup tarafından kaldırım taşı atıldı. Olayda, çok sayıda polis yaralandı. Yaralı polisler için olay yerine ambulanslar geldi.  -Haber Merkezi

Kaynak: Haber Merkezi