banner84

16 yıllık başarı, uluslararası caz günleri 

Başlatmak da sürdürmek de bir vizyon
Nüfusu ve ekonomisi ile 22 ili geride bırakan Alanya, ilçe olarak düzenlediği ulusal ve uluslararası etkinliklerle de Türkiye’nin 81 ilini geride bırakacak bir performans sergiliyor. Yaz boyu yapılan festivaller, konserler bir yana, birçok şehre kışın sessizliği çökmüşken, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel ve ekibi sonbaharı Alanya’nın en güzel zamanlarına dönüştürmeyi başarıyor. Haziran ayında yapılan 19. Uluslararası Turizm ve Sanat Festivali ile başlayan birbirinden önemli ve renkli etkinlikler serisi 16’ncı uluslararası caz günleri ile zirveye ulaştı. 
*  
Şimdi bunları okurken içinizden belki de Alanya Belediyesi’ni övdüğümü düşünebilirsiniz. Fakat geriye dönüp baktığınızda 2009 yılında Milliyetçi Hareket Partisi Alanya Belediye Başkan Adayı kendisine yöneltilen ‘Caz günleri devam edecek mi?’ sorusuna, ‘Devam ettirmeyeceğim’ yanıtını vermişti. Şimdi aynı partiden bir isim yerel yönetimin başında ve etkinlik başarısını artırarak devam ediyor. Yani 16 yıldır düzenlenen bir ekinliği başlatmak da sürdürmek de önemli bir vizyon. En başından beri binlerce insanın emeğinin geçtiği bu organizasyonla, Alanya’nın Türkiye’de ve dünyada kazandığı imajı inkar etmek pek de akıl karı olmaz.
 *
Alanya Uluslararası Caz Günleri de şehrin tanıtımına en büyük desteği sağlayan etkinliklerden bir tanesi. 27 Eylül’de başlayan caz günleri dört gün sürdü. Birbirinden değerli caz sanatçıları sahne aldı. Fakat son gün sahne alan bir ön grup vardı ki, Barış abilerinin şarkılarını kendilerinden beklenmeyen bir mükemmellikte caz severlere sunarak ayakta alkışlandılar. Bu grubu biz öyle yüksek bütçelerle şehir dışından falan da getirmedik. Hemen şuracıkta Alanya’nın 19 kilometre uzağında Türkler Güzel Sanatlar Lisesi Acapella Korosu yaşattı bu duyguları bize. Bu güzel ekip bize aslında Alanya’nın eğitim noktasında da ne kadar iyi bir noktada olduğunu gösterdi o gün. Kazandığı başarılarla da Alanya’yı gururlandıran bu güzel gençlerin yolu hep açık olsun.
*
Onların ardından sahneye gelen Eser Taşkıran ve ekibi ise caz şölenine unutulmaz bir final yaptılar. Rahmetli Barış Manço’nun eserlerinin seslendirildiği bu performans uluslararası caz günlerinin çıtasını daha da yukarıya taşıdı. Bakalım seneye Alanya bu çıtayı aşabilecek mi?
 

YORUM EKLE

banner107