banner84

Ah Evropa, Evropa

 Ah Evropa, Evropa. Bu repliği kimler hatırladı? Reşat Nuri Güntekin' in Çalıkuşu eseri doğrultusunda çekilmiş dizisinden unutulmaz bir replik.

  Bütün eser genç bir muallimenin çağla, cehaletle, gurur ve aşkla savaşını anlatıyor. Cesur Feride, yaşadığı dönemin kanun ve kaidesine boyun eymeyerek gerçek, yiğit türk kadınının timsalidir. Savaşın en zor kısmı cehaletle mücadeleydi. Yüz yıl sonra da değişen çok şey yok aslında. Uzaya bakan gözler farklı olsa da kafaların çoğu aynı.

  Kadının önüne çizilen çizgi geçilmesi en zor sınırdır. Kadının fedakarlık duygusu hep sömürüldü, sırtından kambur hiç eksik olmadı. Yüz yıllar boyunca kız evlatlara nasihatlar edildi,  kim ne derle ömürler harcandı. Eğitim şeytan işi, cehalet dosttan bilindi. Oku emri hafife alındı. 

  İki gün önce bir genç kadın eşini av tüfeğiyle öldürdü, başına gelenleri okuduğumda kanım dondu. Elbette eşinin hasta ruhlu oluşu tartışılmaz ama anne ve babalar, lütfen! Kız evlatlarınıza sahip çıkın. Kapınızı daim aralı bırakın. Hatalı olsa da evladınıza yüz çevirmeyin. Erkek evlat sahibi olanlar, kızlarınıza ettiğiniz kadar erkek evlatlarınıza da nasihatta bulunun. Sönen hayatların hatrına...

  Neden Evropa diyerek başladım cümleme? Elbette nedeni var. Hayat sürme şekilleri bize pek uymasa da eğitimde açtıkları çığırı takip etsek fena olmaz. Eğitim hayat koşullarını düzeltecek tek yol. Tek yön. Gelişmiş ülkelere bir bakalım. Mesela Hollanda. Küçük bir ülke olmasına rağmen eğitim ve disiplin sayesinde sanayi ve tarımda çok çok başarılı bir ülke.  Hiyle en çok sahibine zarar eder, bu da böyle biline.

 Evet, derdimiz çok. Oysa coğrafyamızın alın yazısını değiştirmek mümkündür. Cehalet köprüsü yıkmak, eğitime gerçek anlamda şans vermek. En önemlisi beyin göçünün önüne geçmek gerek. Adetler inanç değil, bizim inancımız zorla dayatılan sahte hoca masalları değil. Kızlarınızı okutmayın diye fetva verenlere kulak tıkayın. Kadın okumalı, yetiştirdiği evladına doğru yolu göstermeli ve kötü koşullarda ayakta dura bilmeyi başarmalıdır.

  Ne Evropa'yı (Avrupa) kıskanmalıyız ne de onlardan geri kalmalıyız. Sadece emek ve azim yeterli olacaktır.

YORUM EKLE

banner107