banner84

Akıllı bina mı yoksa akıllı hizmet mi?

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, yeni yapılacak hizmet binası için geçtiğimiz hafta meclisten borçlanma ve kredi çekme  yetkisi aldı. Bu karar, doğal olarak yeni tartışmaları  beraberinde getirdi. 
Alanya'nın acil olarak belediye hizmet binasına ihtiyaç var mı yok mu? 

***

Tartışılan konu bu!
Mevcut bina yetmiyor, ihtiyaç olduğu kesin ama; öncelikli mi?
Bana göre, kesinlikle HAYIR...
Peki belediye hizmet binası apart topar belediyeye ait bir yeşil  
alanda imar değişikliği yapılarak oldu bittiye getirilecek bir  
yatırım mı?

****

Kesinlikle HAYIR!
Okurcalar'dan  Demirtaş'a kadar artık Alanya köyleriyle bir bütün. Bu bütün yapının içersinde de her 3 kilometreye bir hizmet binası var. Bu kadar çok atıl durumda hizmet binası varken milyonlar harcayıp akıllı saraylar yapmak akıllıca mı?
DEĞİL...

****

Belediye hizmet binası yatırımı ciddi ve kalıcı bir yatırım. Bu yatırım bir meclis kararıyla alınıp bankadan kredi çekilerek yapılacak kadar basitte 
DEĞİL...
Üzerinde uzun uzun düşünülmesi, bilimsel araştırmalar yapılması gereken bir konu. Sayın başkan bence önce Belediye Sarayı yapacağına Alanya'nın bir master planını yaptırmalı. Bu plana göre de şehrin tamamına hizmet verebilecek en az 30 yıl sonraki nüfus ve kentleşmeyi düşünerek hizmet binası planlanabilir.

****

Her şeye rağmen Sayın Başkan ben bu hizmet binasını yapacağım. Sorumluluğu bana ait derse o zamanda Büyükşehir gerçeğini göz ardı etmemeli. Her ne kadar ayrı siyasi partilerden rakip olurlarsa  olsunlar,  Alanya Belediyesi ile Antalya Büyükşehir Belediyesi hizmet ortağıdır. Sayın Yücel ile Sayın Türel bir araya gelip bu binayı ihtiyaca göre ortak ve birlikte inşa etmeli... 
MHP'li Alanya Belediyesi ile AK Partili Büyükşehir Belediyesi'nin ortaklaşa yapacağı bir hizmet binası ne AKSARAY olur ne de KURTSARAY olur. 
Gerçek anlamda HİZMET SARAYI olur?

***

Sayın Başkan, " Alanya'ya kalıcı bir eser yapacağım" diyorsa naçizane bir önerim olacak. 
Kuzey Alanya'da yıllar önce huzurevi olarak inşaatına başlanan mülkiyeti Alanya Belediyesi'ne ait deniz manzaralı tam saraylık atıl bir bina var. Bu bina restore edilerek Alanya Belediye Hizmet binası yapılabilir. Belediyedeki bazı birimlerde beldelerdeki atıl durumdaki binalara kaydırılarak geçici bir çözüm bulunabilir. Mevcut binada yıkılıp KENT MEYDANI, kaymakamlık binası da KENT MÜZESİ olarak dizayn edilebilir. 
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Kural
Mehmet Kural - 5 yıl Önce

Yer seçimi ve binanın projesi konusunda biz CHP gurubu olarak eleştirilerimizi yaptık ama bunu sadece Alanya postası yazdı. İsterdik ki bu konuda söylediklerimiz tüm basınımız tarafından dikkate alınsın ve ortak bir kamuoyu oluşsun. Mecliste proje sunumu da yine bizim önerimizle yapıldı. Alanya'ya yapılacak belediye binası tüm Alanya halkınındır. Bu nedenle yer seçimi ve projesi mutlaka belli kesimler ile paylaşılmalı idi. En azından belediye meclisi ile. Yer seçimi yanlışlığı doğru proje ile kısmen giderilebilirdi.Oysa proje, yanlışlığa tuz biber ekmiş.Yaklaşık 250 personelin çalıştığı ve büyük çoğunluğunun araç sahibi olduğu Alanya Belediye binasında sadece 150 araçlık otopark ayrılmış. Sorumluluk tamamen mevcut yönetime ait ancak yanlışlıkların sıkıntısını Alanya halkı çekecek.Belediye yönetimini bu konuda yapılan eleştirilere kulak vermeye çağırıyoruz. Lütfen yol yakınken yanlıştan geri dönünüz. Bizim muhalefet anlayışımız iktidarın beyaz dediğine siyah demek değildir. Alanya'mıza yapılacak her doğru yatırımı destekler ve yapanı alkışlarız. Ancak yanlışları da sonuna kadar eleştiririz. Umarım belediye yönetimimiz de bu konudaki eleştirilerimizi değerlendirir ve yanlıştan döner.

banner107