"Okul bitti mi? Daha evlenmeyi düşünmüyor musun? Sen şimdi mezun olunca ne iş yapacaksın?" ve çok daha fazlası... Bayramlar, akrabalar başta olmak üzere, birçok insanı bir araya getiren nadir zamanlardan.

AKRABA ZİYRETİNİ SEVMEMENİN ADI NEDİR?

Aslında bu sorular, uzun zamandır karşılaşmadığımız veya sıklıkla görüşmeyi tercih etmediğimiz akrabaların, bize bir nevi, "Nasılsın?" deme şekli. Fakat bu durum, hesap sorarcasına bir hâl aldığında işler çığrından çıkabiliyor ve zaten bayramdan bayrama gördüğümüz o insanları, bu özel günlerde dahi ziyaret etmek istemiyoruz.

Eğer siz de bu durumdan oldukça rahatsızsanız psikolojik anlamda bir tür fobi halini almış takıntıya sahip olabilirsiniz. Akrabalarla aynı ortama girme korkusunun psikolojideki adı 'syngenesophobia.' Bu durumdan muzdarip olan biri, bırakın akrabalarını gerçekten görmeyi, onları düşünmekten bile tahammül edilemez derecede bir kaygıyla burun burunadır. Fakat etkileri yalnızca bununla sınırlı değil. Bu endişe öylesine güçlüdür ki kişi, bunun sonucunda panik atak bile geçirilebilinir. Fakat böyle bir kaygı durumu, syngenesophobia teşhisi koyulan herkes için elbette her zaman geçerli değildir. Fakat yine de meydana gelme ihtimali oldukça yüksek.

SOSYAL FOBİ SYNGENESOPHOBIA BELİRTİLERİ NELER?

Giynikgazetesi'nde yer alan habere göre, bu korku sonucunda panik atak geçiren biri, çok sayıda şikayetle karşı karşıya kalabilir.

53 yılın en sıcağı... Ekstrem sıcaklık yaşandı 53 yılın en sıcağı... Ekstrem sıcaklık yaşandı

Örneğin, kalp atış ve solunum hızının artışı, kan basıncının yükselişi, kas gerginliği, aşırı terleme ve titreme panik atak sırasında görülen en yaygın belirtilerden.

Akrabalarına karşı inanılmaz bir kaygı içinde olan kişi; düğün, tatil, bayram, herhangi bir kutlama gibi ne tarz bir etkinlik olduğu fark etmeksizin, bu birliktelikten her daim kaçınır. -Haber Merkezi

Kaynak: Haber Merkezi