Antalya'da yüzlerine yansıdı! Durum hiç iyi değil Antalya'da yüzlerine yansıdı! Durum hiç iyi değil

FTI'ın iflas haberi turizm sektöründe büyük yankı uyandırarak, endişeyi beraberinde getirmişti. Şimdi de sektörü tedirgin eden bir durum daha yaşandı. İflas eden Alman tur operatörü FTI'ın Türkiye’deki otelcilik şirketi MP Hotel Management Turizm İnşaat Yatırım A.Ş. (MP Hotel), konkordato ilan etti. Alanya'da da Labranda Alantur'u işleten MP Hotel'in bu hamlesi, son durumun ne olacağı yönündeki belirsizliği arttırdı.

ZAMAN KAZANIYORLAR

Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Yönetim Kurulu Üyesi Alper Gencelli de, son gelişmelere ilişikin değerlendirmede bulunarak, Alantur'un akıbetine yönelik bilgi verdi. Yaşanan olayların Alanya turizminde bir olumsuzluk yaratmayacağının altını çizen Gencelli, süreci yakından takip ettiklerini belirtti. Gencelli, "MP (Meeting Point) Grup Otelleri'nin Türkiye'de 11 adet oteli bulunuyor. Bunlardan 2 otel kendi mülkleri, 9 otel ise kiralık olarak işletmiş olduğu oteller. FTI Tur operatörünün almış olduğu iflas kararının ardından Türkiye’deki destinasyon hizmetini veren Meeting Point’e ait MP Group otellerinin konkordato ilan etmesindeki en önemli sebep aslında iç finansal sisteminin düzenlemesi, bu bağlamda alacak ve borçlarını çözümlemesi için zaman kazanmasına olanak tanımaktır.

OLUMSUZLUK YOK

Konkordato sürecinin sonunda şirketin faaliyetinin durumu netleşecektir. Alanya'daki MP grup otellerinden olan Labranda Alantur'da şu an kiralama yoluyla işletilen otellerden biri ve konkordato süreci tamamlana kadar da aktif bir şekilde işletilmeye devam edecektir. Bir süredir yaşanan bu olumsuzlukların turizm sektöründeki etkilerini minimumda tutmak için ilgili bakanlık ve resmi kuruluşlarca tüm adımlar atılıyor. Bizler de bu süreci yakından takip ediyoruz. Alanya turizmi için şu an da bir olumsuzluk söz konusu değil." -Fatma Bedia UYAR

Kaynak: Fatma Bedia UYAR