Alanya'da, çocukların daha güvenli bir eğitim ortamında bulunmalarını sağlamak amacıyla hayata geçirilen bir proje kapsamında, bölgedeki bin 531 öğretmene ilk yardım teknikleri arasında yer alan ‘Heimlich’ manevrası eğitimi verildi. Alanya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen bu eğitimlerle, öğretmenler acil sağlık durumlarında nasıl müdahale edilmesi gerektiğini öğrenerek, okullarda olası bir boğulma vakasına karşı hazırlıklı olmaları hedefleniyor.

HEM PRATİK HEM TEORİK

Eğitimler, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yıl başından itibaren düzenlenmeye başlanırken verilen seminerlerde öğretmenlere, teorik bilgilerin yanı sıra bire bir pratik uygulamalar da gösteriliyor. Bu sayede öğretmenler, teorik bilgileri pratikle pekiştirerek, gerçek bir acil durumda nasıl hareket edeceklerini daha iyi kavrayabiliyorlar.

“YIL SONUNA KADAR 4 BİN ÖĞRETMEN HEDEFLİYORUZ”

Konuyla ilgili Alanya Posta Medya’ya açıklamalarda bulunan İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yılmaz, Alanya'daki tüm okullarda çalışan 4 bin kadrolu öğretmenin yıl sonuna kadar bu eğitimleri almasının planlandığını belirtti. Yılmaz, "Heimlich manevrası sadece okullarda değil, her yerde hayati öneme sahiptir. Bu nedenle bu eğitimlerin tüm öğretmenlerimize ulaştırılması için yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Ayrıca, ev kazalarını önlemeye yönelik projelerimiz de var. Bu projeler kapsamında, velilere yönelik eğitimler düzenleyerek, evde meydana gelebilecek kazalara karşı bilinçlendirme yapıyoruz" dedi.

Üniversiteye gidecek öğrenciler dikkat! Bu bölümleri tercih edenler işsiz kalmıyor Üniversiteye gidecek öğrenciler dikkat! Bu bölümleri tercih edenler işsiz kalmıyor

“EĞİTİMLERİ DAHA FAZLA KİŞİYE ULAŞTIRMAYI HEDEFLİYORUZ”

Yılmaz, bu tür eğitimleri sadece öğretmenlerle sınırlı tutmayıp, velilere de yaygınlaştırarak toplumun her kesimini bilinçlendirme yolunda önemli adımlar attıklarını belirterek, bu eğitimlerin önümüzdeki dönemlerde de devam edeceğini ve daha fazla kişiye ulaşmayı hedeflediklerini söyledi. -Alkın BİRİCİK

Kaynak: Alkın BİRİCİK