banner84

Alanya Tapu-sus

Alanya’nın bazı kurumlarında işleyiş bakımından zaaflar var.  Bunların son zamanlarda en çok göze çarpanı kanayan yara haline geleni ise Alanya Tapu Müdürlüğü. 
Tapudaki işlemlerin çok uzun sürmesi, zamanında sonuç alınmaması nedeniyle yaşanan mağduriyetler sebebiyle herkes bir şeyler söylüyor, yazılıyor, çiziliyor, söylenti serzenişte bulunuluyor.  Sonuç mu? Kocaman bir soru işareti….
      Tapuda işlerin ilerleyişiyle ilgili gerçekten bir mağduriyetin olduğu aşikar. Ne yazık ki bu konuda, konunun muhatabı olanlardan ne net bir bilgi, nede doyurucu bir açıklama alabiliyoruz. Tapudaki bu durum hakkında gerekli bilgilendirme  ve açıklamaların kamuoyu ile paylaşılması elzem bir durum halini almıştır. Neticede kulaktan dolma bilgi ve söylentilerle Tapu Müdürlüğünün boş yere yıpratılmasının önüne geçilmesi gerekmektedir. 
        Günlerce uzayan ve sonuçlanmayan işler yüzünden satış iptalleri veya güvensizlik ortamları ortaya çıkmakta olup istenmeyen mağduriyetler yaşanmaktadır.  Bunlarla ilgili acilen tedbirler alınması önceliklerimizden birisidir.
     Artık birçok işlemin dijitalleşmesi ve müracaatın  internet üzerinden yapılmasına rağmen, tapu hizmetinin gecikmesi manidar bir konudur. 
      Tabii bu arada; ne çalışanların, nede kurumun hakkını yemeyelim; Belki personel eksikliği vardır. Belki fiziki şartlar yetersizdir. Belkide altyapı ve ekipman zayıftır. Yada yönetim zafiyeti vardır. Ama bunca zamandır bir çözüm üretilmemesi irdelenmesi ve araştırılması gereken bir konudur.
         T.S.E standartlarına uygun çalışan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün Tapu Müdürlüğü Hizmet Standartlarına baktığımızda; Bazı iş standartları şu şekildedir.(K-Q -TSE- ISO-EN-9000)
Başvuru:15 Dakika.
Taşınmaz sorgulanması Kayıt ve Belge örneği istemi: Randevu saatinden itibaren 30 dakika.
Satış: Randevu saatinden itibaren 45 dakika.
Taksim Paylaşma: Randevu saatinden itibaren 45 dakika.
Mirasın intikali: Randevu saatinden itibaren 45 dakika.
İpotek: Randevu saatinden itibaren 45 dakika.
Kat ittifakı tesisi: Randevu saatinden itibaren 45 dakika.
Kat mülkiyeti tesisi: Randevu saatinden itibaren 45 dakika.
Cins Değişikliği: Randevu saatinden itibaren 45 dakika.
Parselasyon uygulaması: Randevu saatinden itibaren 15 iş günü
İntifa hakkı:  Randevu saatinden itibaren 45 dakika
İrtifak hakkı: Randevu saatinden itibaren 45 dakika
   Standartlarda görünen süreler bu şekilde olmasına rağmen uygulamada farklı sonuçlar ile karşılaşılmakta.  
     Devlete vergi ve harç, ekonomiye de yüklü girdi sağlayan gayrimenkul sektörününde son aşama Tapudur. İşte bu tapu kısmındaki aksaklıkların giderilerek hızlandırılması için Alanya’mızda gerekirse personel artırımı, fiziki şartların iyileştirilmesi, ikinci bir tapu dairesinin kurulması …vs gibi konulara hız verilmesi gerekmektedir. 
     Lafın kısası, Haydi hayırlısı diyerek, Konuşmak yerine biran önce icraata ve uygulamaya başlamak gerekmektedir…
Sağlıcakla kalın.

YORUM EKLE

banner107

banner169