banner84

'50 yıllık ihtiyaç karşılanacak'

Alanya Belediye Meclisi'nde görüşülen DEMAŞ’ın Turizm ve Ticaret alanı olarak onaylanması hakkında görüşülen gündem maddesine ilişkin konuşan Başkan Yücel, "En az 50 yıl sosyal ve kültürel açıdan ihtiyaçları karşılayabilecek bir gençlik merkezini bu şehre kazandıracağız" dedi

'50 yıllık ihtiyaç karşılanacak'
Mevlüt UYGUR
Alanya Belediyesi Şubat Ayı Olağan Meclis Toplantısı'nı gerçekleştirdi. Belediye Başkanı Adem Murat Yücel'in başkanlığını yaptığı toplantıya, MHP'den Kerim Aydoğan, Hasan Basar ve Garip Kodal, CHP'den Eray Erdem Mehmet Kural, AK Parti'den ise Kerim Başkaptan, Şükrü Cimrin, Mustafa Keşoğlu, Ahmet Büküş, Gökçen Nazifoğlu,  Erol Fazıloğlu, Ertuğrul Akay, Yusuf Hastürk, Mehmet Şenli, Alper Birer katılım sağlamazlarken, Abdullah Sönmez ve Hasan Özdemir de meclise katılım sağlamadılar. Meclis gündemine geçilmeden önce AK Parti Grup Sözcüsü Arif Tok, CHP Grup Sözcüsü Erdoğan Toktaş ve MHP Grup Sözcüsü Mustafa Tuna, geçtiğimiz günlerde Antalya'da meydana gelen hortum ve sel felaketinde  hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet dileyerek, bölge halkına geçmiş olsun dileklerini sundular. 
'EMİTT'TE İZLENİMLER OLUMLU'
Başkan Yücel ise, 2018-2019 eğitim öğretim yılının ikinci döneminin eğitim camiasına ve velilere hayırlı uğurlu olması dileyerek sözlerine başladı. Yücel, "Geçtiğimiz günlerde Antalya ile  ilçeleri ve Alanya'mızda meydana gelen aşırı yağışlar, rüzgar ve hortum dolayısıyla yaşanan afette zarar gören esnafımıza, çiftçimize ve tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun.  Ayrıca hayatını kaybeden vatandaşlarımıza da Allah'tan rahmet diliyorum. Allah  bu günleri bizlere bir daha yaşatmasın" dedi. Dünyanın en büyük turizm fuarları arasında 4. sırada gösterilen ve 31 Ocak-4 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilen EMİTT fuarını değerlendiren Yücel, "Burada 64 metrekarelik özel hazırlanmış stant ile Alanya'mızın tanıtımını yaptık. Alanyalı turizmcilerle şehrimizi temsil ettik. Fuardaki izlenimlerimiz oldukça olumlu. İnşallah bir aksilik yaşanmazsa 2019'da çok iyi bir turizm sezonu geçireceğiz" ifadelerini kullandı. MHP'nin 50. yılı hakkında da açıklamada bulunan Yücel, "Mensubu olmaktan her zaman onur ve gurur duyduğum MHP'nin 9 Şubat  Cumartesi günü 50. kuruluş yıldönümünü kutlayacağız.  MHP'nin 50. yılını kutluyor, Türk Milliyetçiliğinin kurucusu başbuğumuz merhum Alparslan Türkeş'i rahmetle anıyorum. "Benim aklım hep Türkiye'dir" diyen Genel Başkanımız Devlet Bahçeli'ye, bir ülkünün peşinde 50 yıl hizmet eden MHP'ye hizmet vermiş herkese şükranlarımı sunuyorum" dedi.
TELEFERİKTE YERLİYE YÜZDE 50 İNDİRİM
Teleferik bilet fiyatlarının yerli halka yüzde 50 indirimin konuşulduğu gündem maddesi konusunda konuşan CHP Grup Sözcüsü Erdoğan Toktaş, "Başkanım bu konuda belediye meclisi işletme tarafından yazılı herhangi bir talep olmadan doğrudan doğruya hüküm değiştirmek istiyoruz. İşletmeciden yazılı bir talep almadan bu konuda  karar almamız mevzuata uygun olmaz diye düşünüyorum. Her şeye söz verilmiş burada söz çarpıtılır, biz yazılı belge olması lazım.  Bu nedenle red oyu kullanacağız" dedi.  Yücel ise "Hem Sayıştay hem de ikili görüşmeler neticesinde komisyondaki arkadaşımız görüştü. Yani hem işletmecinin de talebi hem de bizim de talebimiz. Biz Sayıştay görüşmelerini aldık, işletmecinin de dilekçesini alırız. Büyükşehir yasasından dolayı ulaşım bizden olmadığı için buna zaten Sayıştay olumlu bir cevap verdi. Buradaki esas amaçlardan birisi de gruplara da yüzde 50 bir indirim yapıyoruz. Halkımızda bazen 3 defa, 5 defa teleferiği kullanmak zorunda oluyor. Misafirlerini kaleye göstermek en doğal hakkı. Buradaki yerli halka yüzde 50 gibi bir indirim uygulanacak. Bunu da biz hem sayıştay'a hem de buradaki işletmelerle görüşmenin neticesinde bu karın meclisten geçmesi" dedi. Söz konusu gündem maddesi meclis üyelerinin karşılıklı görüşmelerin ardından oy birliği ile kabul edildi.
FESTİVALİN TARİHİ DEĞİŞTİ
Bir diğer gündem maddesi ise, Her yıl Mayıs ve Haziran ayında uygun bir tarihte yapılan ve bu yıl 19'uncusu düzenlenecek olan  Alanya Turizm ve Sanat Festivali'nin Ramazan ayına denk gelmesi nedeni ile 15-16-17  Haziran'da yapılması kararı meclis üyeleri tarafından oy birliği ile kabul edildi.
'SEÇİM KAMPANYALARINDA BELEDİYE ARAÇLARINI KULLANMAYACAĞIM'
Gündem maddelerinin ardından dilek ve temenni bölümünde, yerel seçimler öncesi izin kullanıp kullanmayacağı sorulan Başkan Yücel, "15 yıllık belediye başkanıyım. 15 yılda 1 ay izin kullanmışlığım olmamıştır. 17 Şubat'ta meclis listelerini verdikten sonra belediyenin araçlarını, gereçlerini ve hiçbir şeyini kullanmayacağım. Zaten makam aracı da kendimizin" dedi.
MECLİSTE DEMAŞ TARTIŞMASI
Mecliste görüşülen bir diğer konu ise Saray Mahallesi sınırları içerisinde yer alan ve şu an Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliği’nde tanımlı olmayan, mülkiyeti Alanya Belediyesi’ne ait DEMAŞ’ın Turizm+Ticaret Alanı olarak onaylanması. Konu hakkında söz alan CHP Grup Sözcüsü Toktaş, “Herkesin DEMAŞ olarak bildiği bu arazinin Turizm+Ticaret Alanı olarak değerlendirilmesine yönelik bir gündem maddesi söz konusu. DEMAŞ Alanya ve Alanya halkının en önemli varlıklarından birisi olup, bu alanla ilgili olarak yapılacak bütün düzenlemeler halkın tamamını ilgilendirmektedir. Halkın tamamını doğrudan ilgilendiren ve Alanya’nın geleceğine yönelik hayati önem taşıyan bu tür bir tasarrufta bulunurken konunun basın medya aracılığı ile duyurulması ve toplumun her kesiminin, odaların, üniversitenin görüşünün alınması gerekmektedir. Bu alanla ilgili anket hatta referandum yapılması mümkündür. Bütün bu süreçlerin ardından mevzuata uygun olarak nasıl bir değişikliğin yapılacağına karar verilmesi uygun olacaktır. Proje demokrasisi dediğimiz bu durum uygulanmadan, görev sürenizin bitmesine 1 ay gibi bir zaman kala üstelik Alanya için hayati önem taşıyan bu maddenin gündeme getirilmesi, halkın haberi olmadan bu şekilde bir değişikliğe gidilmesinin uygun olmadığını düşünüyoruz" dedi. AK Parti Sözcüsü Arif Tok ise,  “Konuyla ilgili daha evvelki komisyonlarda almış olduğumuz bir karar vardı. Tekrar değerlendirdik. Alanya’da mevcut Kültür Merkezi bize yetmiyor. Dolayısıyla DEMAŞ’ın olduğu alanda da bir fonksiyon değişikliğine giderek kültürel tesis eksiğinin giderilmesine yönelik bir çalışma yapılması bizim için öncelikliydi. Bütün partiler bu noktada hem fikir zaten. Başkanımızla da daha sonra istişare yapma fırsatı bulduk. Başkanımızda şöyle bir söz istedik; 1984 yılında planlanan 35 metrelik yolun altında kalan kısımda eş değer büyüklükte en az 1 alanın kültürel tesis olarak tasarlanması koşuluyla diyerek şart koyduk. Başkanımızda otogarın bulunduğu bölgede böyle bir alan yapılacağını ifade etti. Şu an alınan kararda mevcut alanda bir otopark gerekliliği de var. En az 1 katın kamuoyuna açık bir otopark olarak kullanılması şartını da koyduk. Beklentimiz yapılacak projenin istişareler kapsamında kamuya yararı olan bir kapsamında değerlendirilmesi. Alanya ciddi anlamda göç alan bir yer, iki tane üniversitesi var. Dolayısıyla sosyal ve kültürel alanlara ihtiyacımız var. Otogar bölgesinde de böylesi bir uygulamaya ihtiyaç var. DEMAŞ’la ilgili de başkanımızın bizden böyle bir ricası oldu. Biz de onay verdik” diye konuştu.
'50 YILLIK İHTİYACI KARŞILAYACAK'
Konu hakkında konuşan Başkan Yücel ise, "Bugüne kadar beni buralara halk taşıdı. Ben halka aykırı olan hiçbir şeyin arkasında durmam. Ben burada daha evvel planlamalarda yapılan hataların ve var olan eksikliklerin giderilmesin için mücadele ediyorum. Benimle birlikte aday olan arkadaşlar da seçim kitapçığını hazırlarken net bir karar versin. Başkanım burası ‘Mekansal Planlama Alanı mı?’ diyerek benim karşıma çıkmasın. Mevzuatta böyle bir yasa yok. ‘Sen daha 5 senedir bunu niye değiştirmedin?’ demesinler diye bugün buraya getirdim. Zaten gittiğimiz yol aynı. Siz sınırlama istiyorsunuz. Kültürel alanların olması noktasında aynı şeyleri düşünüyor, aynı şeyleri söylüyoruz. Alanya’da bu anlamda yaşanan eksikliklerin sıkıntısını en çok çeken benim. Alanya’da bin 500 kişilik bir salon istendiği zaman verememenin acısını en çok ben hissediyorum. Sizinle aynı yoldayız. Lakin biz diyoruz ki ticari alan sınırlaması koymayalım. Günün şartlarına göre planlama yapılabilsin. Alanya’nın ihtiyacını karşılayan bir yer olsun istiyorum. Ben ve benim arkadaşlarım ya da sizler kim olursa olsun Alanya’ya yakışan, en az 50 yıl sosyal ve kültürel açıdan ihtiyaçları karşılayabilecek bir gençlik merkezini bu şehre kazandıracağız. Biz bunu yapmak adına şu an bulunan arıtma bölgesini kullanacağız" dedi. Yapılan görüşmelerinin ardından söz konusu gündem maddesi CHP'nin red oyu AK Parti ve MHP'nin kabul oyları ile meclisten geçirildi.
Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2019, 20:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107