banner84

Alanya'da 4 bin işletme denetlendi

İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Rüzgar gazetecilere yaptığı açıklamada, 2018 yılı içinde toplamda 4 bin 442 gıda denetimi yapıldığını, bu denetimlerde 146 bin 921 TL idari para cezası kestiklerini belirterek denetimlerin aralıksız devam ettiğini söyledi.

Alanya'da 4 bin işletme denetlendi
Mevlüt UYGUR
İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Rüzgar, 2018 yılı içerisinde yapılan denetimlere ilişkin gazetecilere açıklamalarda  bulundu. Alanya'nın  hem dünyada hem de ülkemizde özel yeri olduğunu belirten Rüzgar, "Alanya tarımı ve turizmi ile  ülkeye katkısı ile Türkiye'de ciddi bir vizyona sahiptir. Alanyamız vizyonu ile Türkiye'de gerçekten marka bir şehirdir. Marka şehir  olmanında getirdiği ciddi sorumluluklar var. Bizde Alanya İlçe Tarım ve  Orman Müdürlüğü çalışanları olarak, bu anlayışla, bilinçle, bu sorumlulukla işlerimizi yapmaktayız. Tabii bakanlığımızın talimatı doğrultusunda tarım, hayvancılık, su ürünleri gibi gıda denetimlerimiz devam ediyor. Biz denetimlerimizi yaparken, bakanlığımızdan gıda kontrol yetkisi alan, veteriner hekimlerimiz, gıda mühendislerimizle, ziraat mühendislerimizle bu işleri yapmaktayız. Biz denetimlerimizi yaparken 'güvenilir gıda, sağlıklı toplum' anlayışımız ve 'çiftlikten sofraya, gıda güvenirliği' politikamızla denetimlerimizi yapıyoruz. 
'ESAS AMACIMIZ KÖKLÜ ÇÖZÜME ULAŞMAK
'Denetimlerimizi yaparken aynı zamanda işletme sahibi ve çalışanlarına da eğitim veriyoruz. Bu eğitimlerde, yaptığımız toplantılarda öncelikli olarak, gıda işletmelerimiz ilk önce kendilerini denetlemelerini söylüyoruz. Bunun üzerinde çok duruyorum. Her işletme kendi denetimini yaparsa, bizde denetimlerimizi yapar teşekkür eder işletmeden ayrılırız ve herhangi sorun yaşamayız. Bizim esas amacımız köklü çözüme ulaşmak. Çünkü sonuçta insan sağlığı, toplum sağlığı gıda denetimlerden geçmekteyiz. Gittiğimiz işletmelerde numune alıyoruz ve bunu laboratuvar destekli analiziyle denetimlerimizi sağlamlaştırmaktayız. Aynı zamanda 24 saat çalışan alo 174 gıda hattımız var. Bütün halkımız herhangi bir olumsuz durum yaşadığında bize bildirebilir. Bizde işletmeye denetimlerimizi yapar, kendilerine dönmekteyiz. Denetimlerimizi İlçe Jandarma ve Emniyet Müdürlüğümüzle işbirliği ile yapıyoruz. Eğer bir işletmede insan sağlığını tehdit eden bir durum varsa Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuyoruz. Ayrıca denetimlerimizi yaparken aynı zamanda  fiyat artışlarını da kontrol ediyoruz. Anormal bir fiyat artışı varsa bunu da ilgili müdürlüğü bildiriyoruz. Bu konuda da vatandaşımızın yanındayız. Tabi temel amacımız da halkımızın sağlıyla oynatmamak" dedi.
'4 BİN 442 DENETİM YAPTIK' 
2018 yılının Ocak ayından Ekim ayına kadar Alanya'da toplu üretim, tüketim, satış noktası olmak üzere 3 bin 917 gıda işletmesi olduğunu belirten Rüzgar, "Bu işletmelere 2018'in Ekim ayına kadar 4 bin 442 denetim gerçekleştirdik. Bu denetimlerden 171 bir işletmede olumsuzluk tespit edilmiştir. Bu işletmelere süreler verdik ve süre sonunda tekrar denetim yaptık. Uyarılarımızı dikkate almayan 35 işletmeye idare para cezası yazılmıştır. Toplamda şuana kadar 146 bin 921 TL para cezası uyguladık. İşletmelerden değişik ürünlerden  229 adet numune aldık. Alınan numunelerin 59 alkoldür. Alkol denetimlerimizi jandarma ve emniyet müdürlüğümüzle yapıyoruz. Alo 174  Gıda Hattına 234 şikayet gelmiş bu gelen şikayetler üzerine 19 işletmeye cezai  işlem uygulandı" dedi.
'KANTİNLERİ SIKI DENETİME ALDIK'
Denetimlerin hızla devam ettiğini belirten Rüzgar, "Okullar açılmasıyla kantinlerimiz sıkı denetimlerimize aldık. Bizim dönemsel denetimlerimiz var. Örneğin yazın turizmle ilgili oteller ve restoranlar. Şimdi okul kantinleri ve okul çevresi gıda işletmeleri. Bunla ilgili İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği içerisindeyiz. Çocuklarımızın daha sağlıklı bir şekilde kantinlerden yararlanması, sağlıklı bir şekilde yemekhanelerde, yemeleri noktasında sürekli denetimlerimizi yapıyoruz" ifadelerini kullandı.  
'ŞARBON VAKASINA RASTLAMADIK'
Son zamanlarda sıkça gündeme gelen etlerdeki şarbon vakasıyla ilgili konuşan Rüzgar,"Biz gıda müdürlüğü olarak şehrimizdeki tüm kasapları denetledik. Hiç bir tüketicimiz endişe etmesin. Rahat bir şekilde bütün kasaplardan etlerini alabilirler. Hiç bir şarbon vakasına rastlanmadı. Kasaplarda satılan etleri  sürekli kontrol ediyoruz. Alanya'da bu yıl içerisinde hiç bir kaçak ete rastlamadık. Kesimhanelerde  hem kesim öncesi hem de sonrası bütün etler kontrolümüz altında. Vatandaşlarımız güvenli, bir şekilde etlerini alabilirler" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2018, 17:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107