banner129

Alanya'da kim kime dum duma yolculuk

Alanya'daki ulaşım sorunu ile ilgili Alanya Postası'na özel açıklamalarda bulunan Minibüsçüler Odası Başkanı Doğan Bacak, kooperatifle arasında bir kopukluk olduğunu belirterek, "Ben kooperatife sürekli söylüyorum toplantılarına beni çağırın diye ama çağırmıyorlar. Benden habersiz bazı işler yapıyorlar sonra da şikayetlere maruz kalıyorlar" dedi.

Alanya'da kim kime dum duma yolculuk
Mevlüt UYGUR

Alanya Minibüsçüler, Otobüsçüler ve Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Doğan Bacak, Alanya Postası'na özel açıklamalarda bulundu. Servis şoförlerine duyuruda bulunan Doğan Bacak, "Eylül'ün 17'sinde açılacak okullar ile birlikte öğrenci servisleri de faaliyete geçecek. 1 Eylül itibariyle ilçemizde faaliyet gösteren 419 tane servis aracı odamıza başvurarak oda faaliyet belgesini almaları, Şifa Tıp Merkezi'ne gidip sağlık raporlarını alması, güzergah izin  belgesini en kısa sürede almaları gerekir. Artık eskisi gibi değil bu sene her şey yolunda gidecek ve bütün evraklarımızı tamamlayacağız. Evraksız çalışan arabalar trafikten men edilecek. Emniyetle görüşmemiz bu yönde. Onun için bütün servis esnafı güzergah izin belgesine acilen başvurması gerekir.

'SERVİS ESNAFI 8 EYLÜL'DEKİ TOPLANTIYA KATILMASI ÇOK ÖNEMLİ'

Fiyat tarifesini önümüzdeki günlerde açıklayacağız. Daha henüz Antalya’dan bir açıklama yapılmadı. Yine 8 Eylül cumartesi günü saat 10.00'da Alanya Gazipaşa Dolmuş Durağı'nda emniyetle ilçede faaliyet gösteren servis araçlarının kontrolleri yapılacak. Ben buradan tüm servis esnafıma sesleniyorum şehirde faaliyet gösteren servis araçlarının hepsinin mutlaka ve mutlaka Gazipaşa Dolmuş Durağı'na gelerek araçlarını kontrol ettirmelerini önemle rica ediyorum. Çünkü çok önemli. Orada eksiği var mı bakıyorlar, eksiği varsa ise 1 hafta süre veriyorlar. 1 hafta içerisinde tamamlanması gerekir. Ayrıca burada emniyetle beraber bir toplantımız olacak. Oraya gelen servis şoförleri ile İlçe Emniyet Trafik birim amirleriyle beraber bir toplantı yapacağız. Bu toplantıya da bütün servis şoförlerinin katılması mecburidir. Çünkü eski düzen yok. Bu sene daha disiplinli çalışacağız. Daha kaliteli daha güzel bir hizmet vereceğiz. Bizim işimiz taşımacılık, insanların canı bize emanet. Onun için birlik beraberlik olmamız gerekiyor" dedi.

'BENDEN HABERSİZ İŞLER YAPIYORLAR'

Alanya'da ulaşımdaki sorunlarla ilgili konuşan Doğan Bacak, " Okullar da açılıyor ve üniversitede büyük bir yoğunluk olacak. Şehir Merkezinde 66 tane büyük otobüs var. Orada bir kooperatif var. Bu kooperatif esnafla benim aramda bir köprü. Ben bu kooperatifi defalarca uyardım. Kooperatif ulaşım sorununu çözmediği takdirde yığılmalar ve şikayetler sürekli giderek artacak. Oysaki bu sorun karşısında alternatif çok. Antalya'da siyah plakalı yedek otobüsler bekliyor. Kooperatife defalarca söyledim ve uyardım. Halen bu şikayetler devam ederse oda olarak ben bu şikayetlerin altında kalamam. Benim işim çözüm üretmek. Ben çözümü üretirim ve ek otobüs şart olduğunu ilan ederim. Ondan sonra 10 tane otobüs gelir. Bunun önlemlerini acilen almaları gerekir. Ben yine kooperatife sürekli söylüyorum toplantılarına beni çağırmalarını. Zannediyorsam aramızda bir kopukluk var. Benden habersiz bazı işler yapıyorlar. Beni çağırmadıkları içinde sürekli böyle şikayetlere maruz kalıyorlar.

'HERKES GÖREVİNİ YAPACAK'

Ayrıca vatandaşın bilmediği bir konu var. Bu 66 tane büyük otobüsün 35 tanesi Ticaret Odası'na bağlı, benimle ilgisi yok.  Bunlara da ben bakıyorum. Biraz da bazı kayıtlı olduğu odalar bu işlere elini taşın altına koymalı. Bu 35 otobüsün benimle ilgisi yok, ama otobüsçüler odası olduğumdan dolayı beni sanıyorlar ve hedef biz oluyoruz. Hepsine biz bakıp biz koşuşturuyoruz.  Benim için o, bu yok. Memlekete hizmet etmek önemli.  Kim olursa olsun herkes görevini yapacak, bizde yapacağız. Eğer bu şikayetler sürekli devam ederse bunun alternatifleri hazır. Ben bunu kooperatife söyledim. Şimdi okullar açılıyor üniversiteye en az bin öğrenci fazla artış olacak. Biz toplantı yaptık bazı yerlerdeki büyük otobüsleri oraya yönlendireceğiz. En ufak aksaklık olursa tabi ki bunların sorumlusu biziz ve bizde alternatifi buluruz.

'DÜZELTEMİYORLARSA VERSİNLER BEN DÜZELTEYİM'

Ben bu memleketin çocuğum. 20 yıldır bu odanın başkanıyım ve Alanya'da hizmet ediyorum. 2000 yılında buraya seçildiğim zaman burası çok karışıktı. Eski minibüsler vardı. Bunlara binen inmezdi. Eski minibüslerin dönemini Alanyalılar 20 yıl geriye dönüp hatırlasınlar. Ne haldeydi. Şimdi iskelede zevk için gemi dövüştürüyorlar. Böyle bir şey yok. Bunları benim konuşmam gerekiyor.  Gemi sektörü veya yat sektörü hangi odaya kayıtlı ise o odanın başkanı o işlere el atması lazım. Düzeltemiyorlarsa benim odaya kayıt edeyim hepsini iskeleyi nasıl düzeltiyorlar Alanya görsün" dedi.

'TURİSTLER ALLAH'A EMANET'

Cip safari turları ile ilgili açıklamalarda bulunan Bacak," Alanya'da cip safari sorunu var. Cip safari araçlarını kimin kullandığı belli değil.  Kahvelerden tutulup 50-60 liraya alınan şoförler var. Süresi belli değil, aracı belli değil, içerisinde turistler Allah'a emanet. Hepsi bir ölüm makinesi gibi. Bunların önlemlerinin alınması gerekir. Cip safaride yeni araçların gelmesi gerekir. Muğla, Bodrum taraflarındaki cip safari sistemine geçilmesi lazım.  Sonra Doğan Bacak demedi demesinler. O arabaların kimin sürdüğü belli değil. Dağlarda taşlarda o turistlere yazık olacak. Bunları benim ulaşımın başında bir oda başkanı olarak konuşmam gerekiyor. Benim odam diğer odalar gibi akşam 5'te, 6'da kapanan odalar gibi değil. 24 saat faaliyet gösteren bir oda. Bunlara dikkat etmem gerekiyor" ifadelerini kullandı.

'AKARYAKITA SÜREKLİ ZAM GELİYOR'

Akaryakıt fiyatlarına sürekli zam gelmesine de ilişkin konuşan Bacak, "Benzin ve mazota sürekli zam geliyor. Mazotun yüksek olması otobüsçü ve servisçi esnafını da zor duruma sokuyor. Zam gelmeye devam ederse esnaf eve etmek götüremeyecek. Benzin ve mazota sürekli zam geldikçe otobüsçüler ve servisçiler de  zam yapmak zorunda kalıyor buda vatandaşa zarar. Toplu taşımaya zam istedik daha henüz gelmedi. Mazotun yüksek olması da bizleri çok zor duruma düşürüyor. Geçen sene bir otobüsün deposu 400-500 TL'ye doluyordu bu sene 600-700 TL'ye doluyor. Bir sene de bir depo mazot deposuna 200 TL zam geliyor. Bakalım sonumuz nereye gidecek?" dedi.

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2018, 09:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107