banner84

Alanya'nın deprem riski nedir?

Gece yarısı meydana gelen depremin ardından Alanya Postası'na açıklamalarda bulunan Jeofizik Mühendisi Erman Kaptanoğlu Alanya'da eski binaların gözden geçirilmesinde büyük bir fayda olacağını söyledi.

Alanya'nın deprem riski nedir?

Mevlüt UYGUR

Gece yarısı saat 02.00 sıralarında meydana gelen depremle ilgili Alanya Postası'nın sorularını yanıtlayan Jeofizik Mühendisleri Odası Antalya Şube Yönetim Kurulu Üyesi, Jeofizik Mühendisleri Odası Alanya Temsilcisi İhsan Erman Kaptanoğlu bu depremin öncü bir deprem olduğunu söylemenin yanlış olduğunu söyledi. Kaptanoğlu, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezi (KRDAE-UDİM) kayıtlarına göre, 11 Eylül 2018 tarihinde Antalya-Döşemealtı Mahallesinde Türkiye saati ile 02.02.57’de bir deprem meydana gelmiştir. AFAD Başkanlığının Ulusal Deprem Gözlem İstasyonlarından alınan verilerle karşılaştırılması sonucunda meydana gelen depremin büyüklüğü 4.8 magnitüd olarak açıklanmıştır. Meydana gelen deprem AFAD’a göre yüzeyin yaklaşık 50 km derinliğinde meydana gelmiştir. Depremin orta derinlikte bir deprem olması yıkıcı etkisini azaltmıştır. Deprem çevre il ve ilçelerde hissedilmiş olup, AFAD’ın deprem gecesi ve sabahı yaptığı arazi incelemelerine göre herhangi bir can ve mal kaybına yol açmamıştır" dedi.

'BÖLGE CİVARINDA ÇOK SAYIDA ATKİF FAY VAR'

Bu depremin öncü bir deprem olduğunu söylemenin yanlış olduğunu belirten Kaptanoğlu, "Bu depremin öncü bir deprem olduğunu söylemek doğru değildir. Bir depremin öncü olduğunu belirleyebilmek, yıllardır süregelen bölgedeki depremlerin güzergahı, sayısı v.b. bazı parametrelerin hesaplanması gibi zor bir süreçte oluşan ve kesinlik belirtmeyen detaylardır. Depremin meydana geldiği Döşemealtı Mahallesi 2. Derece deprem bölgesinde kalmaktadır. Bölge civarında çok sayıda aktif fay bulunmakta olup, bu faylar zaman zaman kırılarak deprem meydana getirmektedir.

'KOMŞU İLÇELERDEKİ FAY HATLARINDAN ALANYA'DA ETKİLENİYOR'

Alanya, kısmi olarak Konaklı Mahallesi’nin batısı 3. derece, Konaklı Mahallesinin doğusu ise 4. derece deprem bölgesinde kalmaktadır. Bu bize Alanya’nın çoğu bölgeye göre deprem ve tektonik açıdan daha az aktif olduğunu gösterir. Ancak Alanya’nın komşu ilçelerinde bulunan aktif faylardan Alanya da etkilenmektedir. Yapıların depremden etkilenme nedenleri, deprem süresinin uzunluğu, derinliği, uzaklığı, jeolojik yapısı ve yapının yapım özellikleri olarak sıralanır. Bu nedenle, aynı büyüklükteki bir deprem, aynı uzaklıklarda aynı etkiyi yapmaz. Alanya’da, Alanya Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’nün de katkılarıyla 3 adet deprem istasyonu kurulmuş olup, artık yakınlarda oluşan depremler ve sarsıntılar daha doğru ve kesin sonuçlarla hesaplanmaktadır" dedi.

'BİNADA KULLANILAN MALZEMELERİN KALİTESİ ÇOK ÖNEMLİDİR'

Alanya'daki yapıların depreme dayanıklığını değerlendiren Kaptanoğlu, "Alanya’da 2000 yılından önce inşa edilen yapıların günümüzde yürürlükte olan deprem yönetmeliğine uygun olmadığı bir gerçektir. Fakat bu yapılar 2000 yılından önceki deprem yönetmelikleri çerçevesinde inşa edildiği için herhangi bir deprem yönetmeliğine uygun yapılmadığını söyleyemeyiz. Tartışılması gereken konu o dönemde uygulanan deprem yönetmeliğinin ne kadar yeterli olduğudur. Kişisel görüşüm son yapılan güncellemelerle, bilim ve teknoloji alanındaki yeniliklerle birlikte yeni deprem yönetmeliğinin çok daha verimli ve sağlıklı olduğudur. Binaların güvenli bir bina olarak adlandırılabilmesi için sadece zemin durumu değil binada kullanılan malzemelerin kalitesi de önemlidir. Özellikle beton ve demirin birlikteliğinden oluşan taşıyıcı sistemin güvenilirliği büyük önem arz etmektedir.

'BU BİNALARIN GÜVENLİ YAPILAR OLDUĞUNU SÖYLEMEK ZORDUR'

Eski yapılarda kullanılan demirin kalitesi düşük olmakla birlikte genellikle hurda demir ve düz demir kullanılmaktaydı. Son deprem yönetmeliğine göre yapılan yapılarda demirin kalitesi arttırılmış ve nervürlü(tırtıklı) demir kullanılarak demirin betona tutganlığının arttırılması sağlanmıştır. Aynı şekilde betonun kalitesinin arttırılması da zorunlu hale getirilmiş ve hazır beton uygulamasına geçilmiştir. Donatılarda kullanılan bu iki malzemenin kalitesi yapının güveliği bakımından önemli hususlardır. Zemin etüt çalışması, 2000 yılından önce zorunlu olmadığı için bu binaların güvenli yapılar olduğunu söylemek zordur. Fakat 2000 yılından sonra zemin etüt çalışmasının zorunlu hale gelmesi ile yapılan binaların daha dayanıklı olduğunu kesin bir şekilde söyleyebiliriz. Özellikle Jeofizik çalışmalar yapılmadan hazırlanan zemin etüt raporları eksik bilgiler içermektedir.

'ALANYA'NIN MERKEZİ BÖLGELERİNDEKİ ESKİ YAPILARIN GÖZDEN GEÇİRİLMESİ GEREKİR'

Ayrıca 2000 yılından sonra oluşturulan deprem yönetmeliklerine göre, inşaatlarda yapı denetim zorunluluğu getirilmiştir. Yapı denetim kuruluşları mühendislik yapısının başlangıcından, sonuna kadar projeye uygun yapılıp yapılmadığını denetler. 2000 yılından önce yapılan mühendislik yapıları yeni deprem yönetmeliği ve mevzuatlara uygun hale getirilmeleri binaların ve Alanya’da yaşayan insanların güvenliği açısından önemlidir. Özellikle gevşek zeminli bölgelerimiz olan Oba Göl Mevkii, Tosmur Mahallesinin sahil kısımları, Mahmutların sahil kısımları ve yer altı suyunun yüksek olduğu Alanya’nın merkezi bölgelerinde yer alan eski yapıların yeniden gözden geçirilmesinde fayda olduğu kesindir. Ayrıca deprem sırasında “Acil Toplanma Alanları” oluşturulmalı ve mahalle muhtarları ile birlikte Alanya’da yaşayan toplum bu alanlarda deprem sırasında bina içinde ve bina dışında neler yapılması gerektiği hususlarında bilgilendirilmelidir. Bakanlıkça yayınlanmış ilgili mevzuata ve bilimce ispatlanmış çalışmalara uygun olmayan yapılar olduğu sürece, depremler her zaman afete dönüşecektir" dedi.  

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2018, 17:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107