banner84

Alanya'da 18 Mart etkinlikleri

18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 104. yıl dönümü Alanya'da çeşitli etkinliklerle kutlanacak

Alanya'da 18 Mart etkinlikleri

Mevlüt UYGUR
18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 104. yıl kutlamaları ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü'nü kapsayan 'Zafer Haftası' etkinlikleri tüm yurtta olduğu gibi Alanya'da da çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Alanya Belediye Tiyatrosu, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitlerini Anma Günü için “Diriliş Destanı 1915” adlı bir oratoryo hazırladı. Belediye Tiyatrosu oyuncuları tarafından 15 Mart’ta izleyiciyle buluşturulacak olan Diriliş Destanı 1915, Çanakkale şehitlerini ve büyük zaferi konu alıyor. İlk gösterimi, 15 Mart Cuma saat 20.00’de Alanya Belediyesi Kültür Merkezi’nde yapılacak şehitler oratoryosu, ücretsiz olarak seyircisiyle buluşacak. Alanya Belediye Tiyatrosu oyuncuları tarafından sahnelenecek olan bu özel gösterimin metin derleme ve sahneye uyarlaması Mustafa Erman Doğan'a ait. Süpervizörlüğünü Devlet Tiyatrosu Rejisörü Murat Atak'ın yaptığı oratoryonun koreografisi ise Devlet Opera Balesi Baş Koreografı İhsan Bengier tarafından yapıldı.
ŞEHİTLERİMİZE KURAN-I KERİM OKUNACAK
Alanya Müftülüğü 15 Mart Cuma günü (bugün) 'Şehitlerimize ve Gazilerimize Vefa' programı düzenleyecek.  Mahmutlar Oktay Hanife Cebeci Camii Bahçesi’nde gerçekleştirilecek program saat 10.00’da Mehter Takımı gösterisi ve yürüyüşle başlayacak. Saygı duruşu İstiklal Marşı, Kuran-ı Kerim okunması, günün anlam ve önemine ilişkin konuşmalar ve dualarla şehit ve gazilerimiz anılacak.
RESMİ TÖRENLER
Resmi törenler ise 18 Mart Pazartesi günü gerçekleştirilecek.  Saat 09.00'da protokol üyelerinin katılımıyla Atatürk Anıtı'na çelenk sunumunun ardından   09.30'da Alanya Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek törende günün anlam ve önemine belirten şiirler okunacak ve oratoryo gösterileri olacak.  Ardından saat 11.00'de Alanya Şehitliği ziyarete edilerek, şehitlere dua edilecek. 
TÜRK EĞİTİM SENDEN BAYRAKLI YÜRÜYÜŞ
Türk Eğitim Sen Antalya 2 Nolu Şubesi her yıl 18 Mart'ta düzenledikleri  'Şehitlere Saygı' yürüyüşünü bu yılda gerçekleştirilecek. Türk bayrağı ve mehter takımı eşliğinde gerçekleştirilecek yürüyüş Kuyular Önü Camii'de başlayacak İskele Şelale Meydanı'nda sona erecek. Türk Eğitim Sen Antalya 2 Nolu Şube Başkanı Burhan Ulu yürüyüşe tüm Alanya halkını davet etti.

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2019, 22:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107