banner84

Bağış yapamadan geri döndüler

Alanya'da lösemi hastası Öykü Arın ve tüm lösemili hastalar için kök hücre bağışı yapmak isteyen vatandaşlar, Kızılay'ın sadece 30 tane forum getirdiği için geri döndüklerini söylediler

Bağış yapamadan geri döndüler
Lösemi hastası Öykü Arın ve diğer lösemili hastalar için Türkiye'de kök hücre ve kan bağışı kampanyası başlatıldı. Kızılay tarafından yapılan duyuru sonrasında vatandaşlar sosyal medya hesaplarında yaptığı paylaşımlarla kampanyaya destek verdi. Çarşamba günü Alanya Vergi Dairesi Müdürlüğü önünde kurulan Kızılay'ın kan bağışı çadırına yüzlerce vatandaş Öykü ve diğer lösemili hastalar için kök hücre bağışı yapmaya geldiler. Ancak bazı vatandaşlar sadece çadırda 30 formun bulunduğunu ve öğle saatlerinde bittiğini ileri sürerek, kök hücre bağışı yapmaya gelen vatandaşların geri döndüğünü ifade ettiler. Formların erken saatte bittiği için geri dönmek zorunda kaldıklarını ifade eden vatandaşlar, "Kök hücre bağışını yüzlerce insan paylaştı. Ama yetkililer sadece 30 adet form getirdikleri için kök hücre bağışı yapamadan geri döndük.  Geri dönen o kadar insandan belki de bahsi geçen 3.5 yaşındaki Öykü veya hayatta kalmak için sayılı günü kalan bir çok lösemi, lenfoma, çeşitli organ kanserleri, kalitsal anemi, kemik ve ilik hastaları için hayat bulunacaktı. Çok yazık" dedi.
'FORMLA İLGİLİ SIKINTI YOK'
Söz konusu iddiaları yanıtlayan Kızılay Alanya Şube Başkanı Mehmet Dikici, olayın aslını anlatarak bazı vatandaşların kök hücre bağışındaki aşamaları öğrendikten sonra bağış yapmaktan vazgeçtiğini söyledi. Kök hücre bağışının önemini bildiklerini belirken Dikici, "Sosyal medyada paylaşılan hassasiyetin önemini biliyoruz. Fakat bunun bir planlanması, programlanması olması gerekiyor.  Bizim ekibimizde 2013 yılından beri kök hücre bağışı alıyor. Ama kök hücre bağışının işlemleri diğer kan bağışı gibi değil. Uzun bir süreci var. Bazı kişilerde bunları öğrendikten sonra kök hücre bağışından vazgeçebiliyorlar. Burada formla ilgili bir sıkıntı yok. Durumları vatandaşa anlatmak ve ikna etmekte gerekiyor. Bazı vatandaşlar geçilen aşamalardan dolayı kök hücre bağışı yapmaktan vazgeçiyorlar.  Söz konusu durum böyle, formla ilgili bir sıkıntı yok" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2019, 16:57
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107