banner84

Bakandan esnafa kira müjdesi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak AVM dükkanlarında, gayrimenkullerde döviz ile kiralama ve satışın önüne geçmek için konuyu en kısa zamanda meclise taşıyacaklarını söyledi. Alanya'daki oda başkanları ise haberin sevindirici bir haber olduğunu söyleyerek bakanın arkasında olduklarını söylediler.

Bakandan esnafa kira müjdesi

 Mevlüt UYGUR

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, çok yoğun bir çalışma başlattıklarını, AVM dükkanlarında, gayrimenkullerde döviz ile kiralama ve satışın önüne geçmek için gerekli adımları en kısa sürede atacaklarını belirterek, "Bir kısım kredi döviz riskiyle ilişkili olan portföyü ayıracak şekilde çalışıyoruz. Bu konuyla ilgili toplumda da zaten ciddi bir talep var. En kısa sürede Meclise gelmesi için çalışacağız. Detayları, hukuki süreçleri çalışılıyor şu an" dedi.  Konuyla ilgili Alanya Postası'nın sorularını yanıtlayan esnaf odaları başkanları haberin sevindirici bir haber olduğunu belirterek en kısa zamanda sorunun çözüme kavuşturulması gerektiğini söyledi.

'ESNAF AÇISINDAN ÇOK SEVİNDİRİCİ'

Alanya Otelciler Pansiyoncular Lokantacılar Kafeteryacılar ve Turistik Eşya Satıcıları Odası Başkanı Hüseyin Değirmenci, "Bakanımızın bu dükkan kiralarını meclise taşıması bizim açımızdan ve esnaf açısından çok sevindirici.  Bu konuda biz bakanı destekleriz. Çünkü gerçekten bu dolar ve euronun hızlı artışları esnafa kira bazında çok kötü yansıyor. Her seferinde mülk sahipleriyle esnafı karşı karşıya bırakmaktansa böyle bir yasayla TL üzerinden anlaşılması çok iyi olur. İnşallah en kısa zamanda konu çözüme kavuşur" diye konuştu.

'SESİMİZE KULAK VERDİLER'

Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası (ALESO) Başkanı Nuri Demir, "Biz zaten oda başkanları olarak bu konuda uğraşlarımız vardı.  Bu konuda sürekli açıklamalarda bulunuyorduk ve gerekli mercilere de ulaştık. Bizleri bu konuda dikkate aldılar. Esnafın bu döviz bazında kiraları aşırı yükseldi ve pahalılaştı. Bunu da hükümet göz ardı edemezdi ve etmedi. Sesimize kulak verdiler. Bakanımız meclise öneri sunacak. Bakanımıza esnafımız ve Alanya adına çok teşekkür ediyoruz. İnşallah en kısa zamanda mecliste konuşulur ve esnafın bu büyük sıkıntısı giderilir" ifadelerini kullandı.

'BAKANIMIZIN ARKASINDAYIZ'

Alanya Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Velittin Yenialp, "Birçok gelişmemiş ülkede bile dolar değil de kendi para birimleri geçerli. Biz gelişmiş bir ülkeyiz. Bizde artık dolar ve Euro değil de kendi paramızın geçerli olması gerekir.  Dövizdeki kur artışları yüzünden Alanya'da dükkan kiralarını dövizle ödeyen esnaflarımız sıkıntıya giriyor. Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak, bu konuya el atmış ve en kısa zamanda meclise taşıyacağını söylemiş. İnşallah mecliste bu konu bir an önce çözüme kavuşur ve bizde mutlu oluruz. Bizler bu konuda bakanımızın tamamen arkasındayız" dedi.

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2018, 08:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107