banner84

Cuma Pazarı yıkılıyor

Alanya Cuma Pazarı bölgesinde uzun süredir beklenen düzenleme için kollar sıvandı. Alanya Kapalı Pazar Alanı ve Düğün Salonu Projesi'nin yapımı için mevcut salonunun yıkımı başladı.

Cuma Pazarı yıkılıyor
Mevlüt UYGUR
Cuma Pazarı ve Alanya Belediyesi Düğün Salonu olarak kullanılan alanda yapılacak Alanya Kapalı Pazar Alanı ve Düğün Salonu Projesi için ilk adım atıldı.  2018 yılı içerisinde uygulama projesinin hazırlanarak ihale alt yapısı tamamlanan Alanya Kapalı Pazar Alanı ve Düğün Salonu Projesi'nin uygulama sahasını oluşturmak üzere Belediye Düğün Salonu'nunda yıkım başladı. 
'NEFES ALDIRACAK'
Pazar yeri olarak kullanılan alanın pazar haricinde otopark olarak kullanılmasını amaçladıklarını belirten Alanya Belediye Başkan Adem Murat Yücel, konuya ilişkin açıklamasında “Yarı açık olarak yol kotunun altında tasarlanan pazar alanın altı (yani bodrum katı) kapalı otopark, onun üstü ise ticari ve sosyal alanlardan oluşacak. Yine pazarın kurulduğu yarı açık alan da pazar harici günlerde otopark olarak kullanılacak. Bu proje, son derece sıkışık olan Cuma pazarı bölgesine nefes aldıracak bir tasarım olarak karşımıza çıkıyor. Bu anlamda doğal hava akışına izin verecek yapısal özellikler ve tasarım yaklaşımıyla da mikroklimatik etki sağlanmış olup konforlu ve işlevsel bir pazar yeri düşünüldü.  Alanın ticari değeri düşünüldüğünde ise kuzeydoğu yoğunluğu artan dükkan çözümlemeleri alanın gayrimenkul değerini arttırırken aynı zamanda alana mekansal bir zenginlik kazandırmaktadır. Kuzey kısımda üst kotta düşünülen düğün salonu binası cephe tasarımıyla alanı zenginleştiren çok fonksiyonlu modern bir görünüm sağlıyor”.
“BÖLGEYE ÇOK AMAÇLI BİR DÜĞÜN SALONU KAZANDIRILACAK”
Düğün salonunun düğün törenlerinin haricinde de kullanılabilmesi, gelenek ve göreneklerin yaşatılmasına uygun çok amaçlı planlandığını kaydeden Belediye Başkanı Yücel, “Salonumuzu düğün, nişan törenlerimizin yanı sıra bayramlaşma, geleneklerimizin yaşatılması, tüm organizasyonlarda vatandaşlarımızın kullanabilmesi için nezih bir mekan olarak tasarladık. Yani Alanya merkezde yeni bir mekan olmayı hedefleyen fonksiyonel çözümleri ile insanların konforlu alış-veriş yapabileceği, güzel vakit geçirebileceği bir merkez olarak kurgulandı” dedi.
Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2019, 15:51
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107