banner129

Doğu Türkistan zulmü konuşuldu

Türk Eğitim Sen Antalya 2 nolu Şube tarafından düzenlenen “Yüreğimize Dolu Kan, Kurtulsun Doğu Türkistan” konulu konferansta, Çin işkencesine maruz kalan Ömer Bekali yaşadıklarını anlattı.

Doğu Türkistan zulmü konuşuldu
'Yüreğimize Dolu Kan, Kurtulsun Doğu Türkistan” konulu konferans ALTSO'da gerçekleşti. Konferansa Alanya Türk Ocakları Şubesi, Alanya Türk Ocakları Gençlik Kolları, Alanya Ülkü Ocakları, Alanya Saadet Partisi İlçe Teşkilatı ve sendika temsilcilikleri katıldı. Konferansa konuşmacı olarak katılan Prof.Dr. Abdurreşit Celil Karluk ve Prof.Dr. Varis Çakan, Çin hükümetinin Doğu Türkistan'da yaptığı zulmün siyasi, stratejik, sosyal ve ekonomik nedenlerini ve Çin'in geçmişten günümüze gelen  politikasını anlattı.
İŞKENCELER AĞLATTI 
Çin işkencesine maruz kalan Ömer Bekali ise tutulduğu kampta yaşadığı işkenceleri anlattı. Bekali, ayak ve elleri zincirle katılımcıların karşısına çıkarak yaşadıklarını anlatırken gözyaşlarını tutamadı. 
DOĞU TÜRKİSTAN'A SAHİP ÇIKALIM
Konuşmacılardan Karluk ve Çakan, "Bugün Uygur olarak anılan Türkler büyük çoğunlukla eski Uygurların  torunları olmakla birlikte Kâşgar bölgesindeki Karahanlıların da torunlarıdırlar. İlk Türk sözlüğünün yazarı Kâşgarlı Mahmud Doğu Türkistanlı'dır. Türklerin siyaset bilgisi kitabı Kutadgu Bilig’i de Yusuf Has Hâcib 1070 yılında Kâşgar’da yazmıştır. Türklerin Müslüman olmasını sağlayan Satuk Buğra Han’ın başkenti de Kâşgar idi. İşte bu Uygurların milyonlarcası şimdi “eğitim kampı” denilen açık hava hapishanesindedirler. Aydınları hapsedilmiştir.Uygur Türkleri asimile edilmektedir. Çinlilerin devlet sanatçısı unvanı verdikleri büyük musikişinas Abdurehim Heyit hapishanededir; Çinlilerce yayımlanan video, onun âdeta bir robot hâline getirildiğini göstermektedir" sözleriyle Türk milletinden Doğu Türkistan'a sahip çıkmalarını istediler.
'DUYARLILIĞA DAVET EDİYORUM'
Türk Eğitim Sen Antalya 2 Nolu Şube Başkanı Burhan Ulu ise, "Dünya için de büyük bir tehdit olan Çin şu anda Uygur Türklerini ezmektedir. Biz Türk’üz ve Doğu Türkistan’dakiler bizim kardeşlerimizdir. Doğu Türkistan davası Türk milletinin davasıdır.Doğu Türkistan Türkiye'nin namusudur. Doğu Türkistan soydaşımızdır. Doğu Türkistan  dindaşımızdır. Doğu Türkistan Türk'tür. Türk kalacak. Yaşasın Bağımsız DoğuTürkistan diyor ve Türk Milleti'ni Doğu Türkistan meselesi için duyarlılığa davet ediyoruz" diye çağrıda bulundu.
Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2019, 16:14
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107