banner84

Dolar onları da vurdu

Okulların açılmasına 1 hafta kala işlerinin açılmasını bekleyen kırtasiyeciler doların artmasıyla kırtasiye çeşitlerinde de fiyatların yükseldiğini belirttiler

Dolar onları da vurdu

 Mevlüt UYGUR

17 Eylül Pazartesi günü başlayacak olan 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Alanya'da toplamda 56 bin öğrenci okula başlarken,  ilkokul, ortaokul ve lise birinci sınıf ile okul öncesi öğrencileri dün ders başı yaptı. Okulların açılmasına 1 hafta kala öğrenciler ve veliler kırtasiye alışverişlerini yapıyor. Dolar ve euronun yükselmesi ile kırtasiye çeşitlerinde de fiyatların, oldukça artmasına neden oldu.  Alanya Postası'na konuşan kırtasiyeciler, vatandaşları büyük marketlerde ve ucuzluk pazarında satılan merdiven altı kırtasiye malzemelerini almaya sevk ettiğini ve bu ürünlerin sağlığa zararlı olduklarını belirterek, vatandaşları kırtasiyecilerden alışveriş yapmaları konusunda uyardılar.

'MERDİVEN ALTI ÜRÜNLERİN SAĞLIKLI OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM'

Süleyman Dora, "2018-2019 eğitim-öğretim yılı 1'inci, 5'inci ve lise 1’inci sınıflar, dün başladı, diğer sınıflar da haftaya Pazartesi başlayacak. Bu yıl kırtasiye sektöründe diğer sektörlerde olduğu gibi ülkemizdeki doların fahiş artışından dolayı yüzde 40-50 civarında artışlar yaşandı. Alanya'da kırtasiye sektöründe zaten herkesin, her kırtasiyecinin kendine özel müşterileri var. Büyük alışveriş marketlerinin kırtasiyecilere çok büyük bir zararı olduğunu düşünmüyorum ama ucuzluk pazarları gibi bazı yerlerde merdiven altı ürünleri satılıyor. Bu ürünler biz kırtasiyecilerden biraz ucuz olabilir ama onların da sağlıklı olduğunu düşünmüyorum. Çünkü merdiven altında üretilmiş ürünler satılıyor. Ama Alanya'mızdaki hiçbir kırtasiyecinin sağlığa zararlı ürünler satmadığı ve sattığı ürünlerin hepsinin markalı ve fiyatların da belirli oranlarda olduğunu düşünüyorum. Vatandaşlarımız çocuklarının kırtasiye alışverişlerini, tüm kırtasiyecilerden gönül rahatlığı ile yapabilirler" ifadelerini kullandı.

'BUNA BİR STANDART GETİRİLMELİ'

Ahmet İhtiyar, "Öncelikle yeni başlayan okul döneminin eğitim camiasına, hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyorum. Yeni eğitim öğretim döneminde vatandaşlardan isteğimiz şu; öğrencilerimizin kırtasiye malzemelerini kırtasiyecilerden yapması. Bu sezon doların yükselmesinden dolayı, kağıt fiyatları çok yükseldi, kırtasiye çeşidi fiyatları çok yükseldi. Biz elimizden geldiğince indirim yapmaya çalışıyoruz. Geçen sene bu vakitler, 9.50 kuruştan vermiş olduğumuz A4 kağıdını bu sene 23-24 liradan satmak durumunda kalıyoruz. Sadece kırtasiyede değil, her şeyde fiyatlar yükseldi. Vatandaşlarımızdan anlayış bekliyoruz. Biz vatandaşlarımıza yardımcı olmaya çalışıyoruz, elimizde kampanyalı ürünler de var. Büyük marketlerde ve ucuzluk pazarı gibi pazarlarda da kırtasiye ürünleri satıyorlar. Buradaki satılan ürünlerin fiyatları biraz ucuz olabilir ama ürünün kalitesinden ödün verilmiştir. Bizim şöyle bir atasözümüz var, 'ucuz etin yahnisi yavan olur.' Onun için vatandaşlarımızın kaliteli ürünleri tercih etmesini gerektiğini düşünüyorum. Özellikle kırtasiyecileri desteklemelerini vatandaşlardan rica ediyoruz. AVM'ler ve büyük marketler, tamam ülkemizin bir gerçeği, fakat bunu yaparken de küçük esnafı ezmemeliyiz.  Yaz sezonu başlıyor, AVM önlerinde, hemen deniz malzemeleri, yaz şortları, tişörtleri gibi yaz ürünleri konuluyor, kırtasiye sezonu başlıyor bunda da kalemler, defterler dizilmiş ucuz fiyata satılıyor. Bu yanlış, her şey satılmamalı, buna bir standart getirilmeli. Herkes kendi işini yapmalı. Kırtasiyeci kırtasiyesini, manav sebzesini, meyvesini, kasap etini satmalı. Öğrencilerimizi ve velilerimizi okul alışverişlerini kırtasiyecilerden yapmalarını istiyoruz" dedi.

'ÇİN MALI VE MERDİVEN ALTI ÜRÜNLER SATIYORLAR'

Abdurrahman Akın, "Biz kırtasiyeciler okulların açılmasına 1 hafta kala işlerimizin açılmasını bekliyoruz. Okullar açıldığında işlerimiz biraz olacak inşallah. Okulların açılmasına yakın zamanda, büyük marketler 1 aylığına da olsa bir sürü kırtasiye çeşitleri getiriyor ama hepsi Çin malı, merdiven altı ürünler. Bunları ucuz fiyatlara satıyorlar ve hiçbiri kaliteli ürünler değil. Bize rakip olmaya çalışıyorlar ama biz onlara rakip olamıyoruz. Örneğin, Hacet Mahallesi’nin 500 metre içerisinde neredeyse 10 tane büyük market var. Adım başı büyük market. Devletin buna bir çözüm getirmesi lazım.  Alanya'nın küçük esnafı para kazanamıyor. Doların yükselmesiyle kırtasiye çeşitlerine de zam geldi. Bu da biraz bizim belimizi bükecek. Büyük marketlerde de kırtasiye ürünleri satılıyor.  Burada biraz ucuz olabilir ama bunun kalitesine ne kadar güvenilebilinir bilmiyorum. Marka çok önemli. Bizde de her marka var ama herkesin cebine göre. Tamam, büyük marketten veya ucuzluk pazarından ucuza alabilirsin ama aldığın ürünün markası ne? Öğrencilerimizin ve velilerimizin kırtasiyecilerden alışveriş yapmasını bekliyoruz. Diğer aldıkları yerden, marketlerden 5 kuruşu eksik olsa o parayı isterler ama biz yerine göre indirim yapıyoruz, vatandaşlarımıza yardımcı olmaya çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2018, 19:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107