banner84

Eğitimin 'Sevgi Boyutu' ele alındı

Türkiye'de bulunan üniversitelerden ve  17 farklı ülkeden 3 bine yakın uzman akademisyenin katılımı ile Alanya'da gerçekleştirilen 5. Uluslarası INES Kongresi devam ediyor. Kongrede söyleşi gerçekleştiren Prof. Dr. Aydın, Alanya Postası Gazetesi'ne açıklamalarda bulundu

Eğitimin 'Sevgi Boyutu' ele alındı

Özgür YILMAZ/ Figen YAYLA

The Lumos Deluxe Resort Hotel Alanya'da başlayan 5. Uluslararası INES Kongresi, 21 Nisan'a kadar devam edecek. Kongre  kapsamında Türkiye'de bulunan üniversitelerden ve 17 farklı ülkeden 3000'e yakın uzman akademisyen farklı konularda katılımcılara bilgi verdi. Temel konu '2023 Eğitim Vizyonu' olarak belirlenen 5. Uluslararası INES Kongresi'nde Prof. Dr. Ayhan Aydın, 'Eğitimin Sevgi ve İnsani Boyutu' konulu söyleşi yaptı.

'GÜZEL HABERLERİ ÖNE ÇIKARTMAK GEREKİYOR'

Alanya Postası Gazetesi yapmış olduğu söyleşiyle ilgili Aydın'a 'İnsanlar birbirine karşı Kırıcı ve aile içi şiddet hat safhada bunun sebebi nedir? insanlara sevgisizlik mi aşılanıyor' diye sordu.  Ayhan, ''Sevgiyi biz anneden öğreniriz. Bir  bütün olarak kendi varlığımızdan hoşnutluk duymak  önemlidir. Çünkü kişinin kendini bilmesi gibi bir erdem olmaz derler. Yunus Emre de bunu çok güzel anlatır. 'Gelin tanış olalım işi kolay kılalım, sevelim sevilelim dünya kimseye kalmaz' der. Öğretmen eğitimimizin özellikle felsefe, sosyoloji, psikoloji ağırlıklı olması gerekir. Felsefe bilgi sevgisi demek insan sevgisi demektir. O açıdan bakınca da bütün medya organlarında televizyonları da kastediyorum güzel haberleri öne çıkartmak gerekiyor. Sevmek güvenmektir. Cengiz Aymatov Selvi Boylum Al Yazmalım da 'Sahi neydi sevmek, sevmek güvenmekti, emekti' diyor ve sevgiyi ne güzel tanımlıyor" dedi.

'GÜVEN AZALIYORSA EĞİTİM BAŞARISIZDIR'

Toplumdaki güven duygusunun önemine dikkat çeken Aydın, ''Eğer bir toplumda güven duyguları azalıyorsa, toplumun mutluluk katsayıları düşüyorsa, orada eğitim başarısız demektir. Eğitimi buradan okumalıyız, kişilerarası ilişkileri tekrar gözden geçirmeliyiz. Televizyonların bu anlamda şiddet odaklı filmleri yayınlanmaması gerekiyor. Gazetelerimizin kötü haberleri, cinayet haberlerini vermemesi gerekir. Bunların toplumun ruh sağlığı açısından hiçbir olumlu katkısı yoktur. Çocuklarımızın şiddet odaklı dizelerden etkilenmesi olumsuz bir durum. Kahramanları kendilerine model alması da  başka ciddi bir sosyal sorundur. Bu bir duyarlılık konusudur. Bunları yakalayabilmek için bu tarz kongrelerin toplumda daha geniş kapsamlı bir şekilde karşılık bulması gerekir. Anne-babaların çok daha etkin bir biçimde katılması gerekir. Bu kongrede ilçe milli eğitim müdürlüğümüzün güzel bir desteği oldu fakat daha kapsamlı bir biçimde anne,baba çocuk eğitimi ve yeni etkinliklere ihtiyacı olduğunu söylemeliyiz. Sevgi aslında hayatın ta kendisidir. Sevgisiz bir hayat yaşamak zaten cehennemde yaşamanın ta kendisidir. Sevmek zor bir şey değildir aslında ama iyi öğretmenlere ve sevgi diline ihtiyacımız var'' diyerek sevginin en önemli parçası olduğuna dikkat çekti.

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2019, 13:54

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner107