banner84

'Esnaf rahatlayacak'

Resmi Gazete'de yayımlanan kararla kira sözleşmeleri dövizle değil TL ile yapılacak. Söz konusu karara ilişkin esnaf odaları temsilcileri Alanya Postası'na konuşarak esnafın rahatlayacağını söyledi

'Esnaf rahatlayacak'
Mevlüt UYGUR

Menkul ve gayrimenkul alım-satım ile kiralama sözleşmelerinde döviz üzerinden belirlenmiş bedellerin 30 gün içinde Türk lirasına dönüştürülmesiyle ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Söz konusu kararın yürürlüğe girmesiyle Alanya Postası'na konuşan esnaf odaları temsilcileri esnafların artık rahatlayacağını söyleyerek önlerini daha rahat göreceklerini söyledi.

'KUR ARTIŞINDAN ETKİLENMEYECEKLER'

Alanya Otelciler, Pansiyoncular, Lokantacılar, Kafeteryacılar ve Turistik Eşya Satıcıları Odası Başkanı Hüseyin Değirmenci, "Aslında doğru olan yapıldı. Çünkü Türkiye'de kiralar ve diğer alım satımlarda döviz kurlarının yüksek olmasıyla ilgili çok büyük sıkıntılar yaşanıyordu. Bu sıkıntıları aşmak adına daha önce Hazine Bakanımız Berat Albayrak bu yönde bir açıklama yapmıştı. Şimdi de Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bir açıklama yaptı. Artık kira sözleşmelerinin döviz değil TL üzerinden yapılması Resmi Gazete'de yayımlanarak, hayata geçmiş oldu. Bu kararla döviz üzerinden borçlanan esnafımız biraz da olsa rahatlayacak. En azından bundan sonra döviz kuru artışlarından etkilenmeyecekler. Bundan sonraki yıllarda da herkes TL üzerinden pazarlık yapacağı için yıl içinde yaşanabilecek herhangi bir olumsuzluğa karşıda esnaf kendini korumuş olacak. Çünkü esnaf bu konuyla büyük sıkıntı içerisindeydi. Kiralar neredeyse yüzde 100 artmış oldu. Ama şimdi bundan sonra rahatlayacaklar diye düşünüyorum. Çok olumlu bir karar olmuş. Teşekkür ediyorum" dedi.

'ESNAFLARIMIZ ÖNÜNÜ DAHA RAHAT GÖRECEK'

Alanya Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Velittin Yenialp, "Kira sözleşmelerinin TL'ye dönüştürülmesi bizim için çok iyi bir şey oldu. Zaten bizim en büyük sıkıntılarımızdan birisi buydu. Bizi ciddi anlamda etkiliyordu, ama bundan sonra inşallah böyle bir sıkıntıya düşmeden yolumuza devam edeceğiz. Kira sözleşmelerinin 30 gün içerisinde TL'ye dönüştürülmesi esnafımız açısından çok iyi oldu. Cumhurbaşkanımızın bu kararı bizi çok mutlu etti. Esnaflarımız kiralarını TL üzerinden ödemesi ile artık önünü daha rahat görecek ve ona göre hareket edecek" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2018, 17:55

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner107