banner84

Fırsatçılar strateji değiştirdi

Döviz kurlarını bahane ederek fahiş oranlarda zam yapan fırsatçı marketler, gelen tepkilerin ardından strateji değiştirerek şimdi de etiketlerde sahte indirim kampanyaları yapmaya başladılar. Alanya'da esnaf odaları vatandaşların sahte indirimlere kanmamalarını ve mahalle esnafına sahip çıkmalarını istediler.

Fırsatçılar strateji değiştirdi
Mevlüt UYGUR

Daha önce dövizdeki kur yükselişini bahane ederek fahiş oranlarda zam yapan fırsatçı marketler,  vatandaşların tepkileri ve hükümetin kestiği cezalarla strateji değiştirdi. Fırsatçı marketler şimdi de etiketlerle sahte indirim kampanyaları yapmaya başladı. Marketlerde bu seferde 'sözde indirim harekatı' başladı. "Her gün düşük fiyat", "Bu markete özel", "Bu etiketi takip et", "Çok iyi fiyat" başlıklarıyla indirim algısı yaratmaya çalışan marketler, azalan tüketici ziyaretleri ve düşen sepet ortalamalarını bu şekilde yükseltmeye çalışıyor. Özellikle fiyatları artırıp sonra üzerini çizip 'indirim' yazan marketler, gerçek fiyatları vatandaşa indirimli gibi pazarlıyor.  Alanya Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Velittin Yenialp ve Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nuri Demir büyük marketlerin sahte indirimlerine kanmamalarını mahalle esnafına sahip çıkmasını istedi.

'İNSANLARI KANDIRIYORLAR'

Alanya Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Velittin Yenialp, "Bu üç harfli büyük marketler piyasadan ciddi anlam da bir tepki almışlardı. İlk başta döviz kurlarını bahane ederek ürünlerine ciddi anlamda zamlar yapmıştı. Stokçuluğun en başında olan bunlar. Bunu da hükümetimiz ve vatandaşlarımız gördü. Vatandaşlarımızdan gelen tepkilerin ardından şimdi de indirim adı altında eski düzeyine çektiklerinin hesabını yapıyorlar. Bunların yaptığı her zaman fırsatçılıktır. Ama bunu mahalle esnafında asla göremezsiniz. Mahalle esnafı 3 liraya aldığı malı yüzde 20 üzerine koyarak satmaya devam eder. İlk başta aldığı malı satar, ondan sonra yeni mal aldığında yeni malını yine parayla satar. Bu fırsatçı 3 harfliler stokçuluğun en büyük örneğidir. Bunu yaparak insanlarımızı ciddi anlamda kandırıyorlar ve kazıklıyorlar. Bizim vatandaşlarımızdan ricamız bu fırsatçı marketlerin sahte indirimlerine kanmaması ve mahalle esnafına sahip çıkmalarıdır" dedi.

'BİZ SENELERDİR ESNAFIN DESTEKLENMESİ GEREKTİĞİNİ SÖYLÜYORUZ'

Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nuri Demir, "Bu konu da euro ve doların yükselişini bahane ederek fahiş fiyatlarla zam yapan üreticiler ve satış yapan büyük marketlere karşı halkımız ve esnafımızın yapması gereken araştırıp fiyat belirlemesi yapıp alışveriş yapmaları. Biz senelerdir oda olarak büyük market ve alışveriş merkezlerine karşı olduğumuzu alışverişlerimizi küçük esnaftan yapmamız gerektiğini tüm esnafların birbirini desteklemesi gerektiğini savunuyoruz.  Ama elbette esnaflar arasında da fırsatçılık yapacaklar olacağı için esnafımızın ve halkımızın farklı yerlerden fiyat almaları gerektiğini düşünüyorum.  Büyük marketler ve alışveriş merkezleri büyük belirli mallarda indirim yapıyorlar ama diğer bütün ürünleri yüksek fiyata satıyorlar.  Melasa kalem ucuz diyor ama defteri yüksek fiyata satıyorlar. Hiç kimse zararına bir şey satmıyor ve bizim mahalle esnafımızdan çok daha pahalıya satıyorlar. Vatandaşlarımız tek, tük bu sahte indirimlere kanmasınlar.  Kasada da fişi takip etsinler. Çünkü ucuz gösteriyorlar ama kasada farklı çıkıyor. Vatandaşlarımız tanıdığı bildiği mahalle esnafından alışverişlerini yaparlarsa onlar için daha sağlıklı olur" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2018, 19:33

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER