banner129

Galericiler ALTSO'da sertifika aldı

ALTSO Başkanı Mehmet Şahin, mesleki yeterlilik belgesi almaya hak kazanan galericilere sertifikalarını verdi.

Galericiler ALTSO'da sertifika aldı

Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) toplantı odasında gerçekleştirilen törende 33 galerici sertifika aldı. Törende konuşan Başkan Şahin, "Biz bunları sizlerin desteği, talebi ile yaptık. Eskiden bu sınavlar Ankara'da, İstanbul'da yapılıyordu. Biz bunları Alanya'ya aldırdık" dedi.  
'ALANYA'DA ÇIĞIR AÇTIK' 
Göreve geldikleri günden beri üye odaklı çalıştıklarını söyleyen Başkan Şahin, "2013 Haziran ayında göreve geldiğimiz günden beri üye odaklı yönetim anlayışımızla hareket ederek üyelerimizden gelen talepleri mevzuatlar çerçevesinde değerlendirerek yerine getirmeye gayret gösterdik. İnanın eğitimde Alanya'da çığır açtığımız düşünüyorum. 24 bin sertifika verdik. Oda tarihinde böyle bir şey yok. Hepsini Alanyamızın gücü, sizlerin desteğiyle Alanyamıza getirdik. Alanya'nın lokomotiflerinde ciddi çalışmalar yaptık. Hiç boş durmadık. 'Bir Sivil Toplum Kuruluşu (STK) bunu yapar mı?' demedik. Girişimcilik, yönetim kurulumuzun, sizlerin desteği ile yaptık. Bu sertifikaların sınavları Ankara'da, İstanbul'a yapılıyordu. Biz bunları Alanya'ya aldırdık. Üyelerimizin ve bölgemizin ticari ve ekonomik gelişimine katkı sağlayacak faaliyetlerde bulunmayı kendimize ilke edinerek özellikle mesleki eğitim ve belgelendirme çalışmalarına ayrı bir önem verdik. Göreve geldiğimiz 2013 yılından bugüne kadar 24 bin üzerinde katılımcıya belge vererek kişisel ve mesleki gelişime verdiğimiz önemi de göstermiş olduk" ifadelerini kullandı. 
'AMAÇ KAYITSIZ İŞ YAPANLARI ENGELLEMEK'
Mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğunun gün geçtikçe daha da yaygınlaştığını belirten Başkan Şahin, “Avrupa Birliği (AB) uyum yasaları çerçevesinde mesleklerin işin ehli tarafından yapılmasını teminen mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu gittikçe yaygınlaşmaktadır. Bilindiği gibi 13 Şubat 2018 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ikinci el motorlu kara taşıtlarının ticareti hakkında yönetmelikle bu mesleğin de standartlarının yükseltilmesi hedeflenmiştir. Özellikle bu yönetmelik ile bu işi önümüzdeki süreçte kayıtsız yapanların engellenmesi amaçlanmıştır. Yönetmelik ile bir takım zorunluluklar ortaya konulmuştur. Bunların en başında ise ticaret il müdürlüğünden alınması gereken yetki belgesidir. Yetki belgesinin alınması içinde bir takım şartlar belirlenmiştir. Bu gün burada sizler ile bu şartlardan en önemlisi olan mesleki yeterlilik belgesinin teslim töreni için bir araya gelmiş bulunmaktayız. Ankara, İstanbul gibi şehirlere gidip sınava girmek kaydı ile alınabilecek bu belgeyi, herhangi bir zaman ve maddi kayba uğramadan alabilmeniz için Alanya’mızda yapılmasını sağladık” diye konuştu.
'ALANYA'DA GALERİCİLER SİTESİNE İHTİYACIMIZ VAR' 
Galericiler Sitesi için bir proje hazırladıklarını söyleyen Başkan Şahin konuşmasında son olarak şunlara değindi: "Eğitim için ALTSO’ya 70 kişinin başvurduğunu aktaran Başkan Şahin, "Katılımcılardan 33 kişi belge almaya hak kazandı. Diğer katılımcılar için de bu ayın sonunda bir sınav daha organize ederek inşallah onların da belge almalarına olanak sağlamış olacağız. Sektörde yaşadığınız sorunların yanında bu yönetmelik ile ortaya çıkan özellikle fiziki şartlarla ilgili zorlukların farkındayız. Bu şartların yumuşatılması hususunda yönetmelikte değişiklik yapılması talebimizi bakanlığa da ilettik. Yakın bir zamanda yönetmelikte gerekli değişikliğin yapılacağını düşünüyoruz. Ancak bunun kalıcı bir çözüm olmayacağının da farkındayız. Bu konuda asıl kalıcı çözüm toplu işyeri olarak bir sitenin hayata geçirilmesi olacaktır. Bunun için de çalışmalarımız devam etmektedir. Bugün çalışmalarını yürüttüğümüz ve ciddi biçimde yol kat ettiğimiz Güzelbağ İmalatçılar Sanayi Sitesi gibi bir galericiler sitesi kurulması da halen devam eden fiziki sıkıntıları sona erdirecektir. Belge almaya hak kazanan kıymetli arkadaşlarımı tebrik eder, çalışmalarında başarılar dilerim" dedi. Şahin'in konuşmasının ardından mesleki yeterlilik sınavına girerek sertifika almaya hak kazanan galericilere belgeleri verildi.

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2019, 19:30
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107