banner84

Gazeteciler 10 Ocak'ta buluştu

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü vesilesiyle düzenlenen törende, AGC Atatürk Anıtı'na çelenk sunarken, Başkan Yücel de basın mensuplarını yemekte ağırladı

Gazeteciler 10 Ocak'ta buluştu

Haber Merkezi

Alanya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) tarafından '10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nde, Atatürk Anıt meydanında bir tören gerçekleştirildi. AGC Başkanı Gaye Coşkun'un ve gazetecilerin katıldığı törende Ata'ya çelenk sunuldu. Tören burada saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam etti. Tören Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel'in basın mensuplarına verdiği öğle yemeği ile devam etti. Öztürk Kolcuoğlu Restoran’da verilen  yemeğe, Alanya Kaymakamı Mustafa Harputlu, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, siyasi partilerin temsilcileri, kurum ve birim amirleri, oda başkanları ve gazeteciler katıldı.

'BURUK BİR KUTLAMA YAPIYORUZ'


Burada bir konuşma yapan AGC  Başkanı Gaye Coşkun, “Sözlerime önce teşekkürle başlamak istiyorum, ilk teşekkürüm meslektaşlarıma. Sektörümüzün yaşadığı sorunlara rağmen bir şeyler yapmanın zorlaşmasına rağmen 10 Ocak’ı kutlama direnci gösterdikleri için. Bir diğer teşekkürüm burada bizi yalnız bırakmayan konuklarımıza bizi sadece iyi günde değil kötü günde de desteklediniz. Meslektaşlarım adına  en özel teşekkürü Bizi 5 yıldır her 10 Ocak'ta misafir eden  Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’e ediyorum. 10 Ocak 1961’de kabul edilen 212 sayılı yasa ile gazetecilerin sosyal güvence ve ekonomik hakları koruma altına alındı. Biz bugün bunu kutlamak için bir aradayız. Ancak aradan geçen süreçte ekonomik ve sosyal haklar güvence altına alındı mı diye baktığımızda buruk bir kutlama yaşıyoruz. Medya sektöründe tekelleşme ile başlayan geriye gidiş, artan maliyetler ile kurumların yaşadığı sıkıntılar, daralmanın getirdiği işten çıkarılmalar. Bu sadece gazetecilerin haklarının ihlal edildiği anlamına gelmiyor. Doğru habere ulaşma gerçeğin peşinde koşma gibi son derece değerli etik kurallar alt üst oldu. İnternet gazeteciliğinin kurallarının belirmemesi de bir diğer sıkıntı. Gelinen bu noktada biz gerçek gazeteciler mesleğimizin yeniden eski itibarına kavuşmasını özgür gazeteciler olmayı özler hale geldik. O yüzden 10 Ocak sorunların gündeme geldiği bir gün olma yolunda ilerliyor. Dileğim tarafsız her görüş ve düşüncenin temsil edildiği, gelirin adil dağıldığı, iş kaygısının yaşanmadığı bir ortam oluşması" dedi.

'BASIN YANLIŞLARIMIZI DÜZELTİYOR'


Kürsüye çıkan Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’de gazetecilerin toplumdaki önemine işaret etti. Yücel, "Büyük özveri ve fedakarlıkla çalışan gazeteciler toplumun talep ve önerilerini dile getirerek önemli bir görev üstleniyorlar. Aynı zamanda şehrimizin sosyal, ekonomik ve kültürel gelişmesi ile kalkınmasında önemli rol oynuyorlar. Yerel yönetimler olarak basın bizim gözümüz, kulağımız sesidir. Vatandaşlarla bizim aramızda köprü oluşturan gazeteciler hizmetlerimizin ve projelerimizin tanıtılmasına katkı sağlarken, vatandaşlarımızdan gelen talepleri ve kesiklerimizi ve yanlışlarımızda bizleri özeleştiri yaparak yanlışlarımızı düzeltmemize vesile oluyorlar. Alanya basını her zaman birlik ve beraberlik içinde çalışarak işini en iyi şekilde yaparak tüm Türkiye'ye örnek olmuştur. Anadolu basını deyince akla ilk Alanya geliyor. Bir çok konuda örnek olan Alanya bu konuda da örnek oluyor. Bu vesileyle AGC Başkanı  Gaye hanıma ve yönetimini tekrar tebrik ediyorum. Tüm basın çalışanlarının bu anlamlı gününü kutluyor ve görevlerinde başarılar diliyorum" ifadelerini kullandı.

'ALANYA BASINI TAKDİR EDİLİYOR'

Son olarak kürsüye çıkan Alanya Kaymakamı Mustafa Harputlu ise, "Gazeteci arkadaşlarımızın bu anlamlı gününü kutluyorum. Her gününüz bugün gibi birlik beraberlik içinde olmanız dileğiyle. Alanya'daki basın camiası gerçekten takdir edilen bir grup. Huzur içinde, birlik beraberlik içinde tamamen yapıcı duygularla çalışan bir camia. Ben yaklaşık 2 yıldır Alanya'dayım, devlet olarak kamu kurumlarımıza, özellikle güvenlik güçlerimize yaptığınız tüm katkılar için çok teşekkür ediyorum. Çok hassas davranıyorsunuz. Olayları çok güzel kaleme alarak halkın duymasına vesile oluyorsunuz. Alanya'mız için güzel ve huzurlu bir yer ancak tüm dünyanın da gözünün üzerinde olduğu bir yer. Buradaki küçücük bir olumsuzluk anında dünyanın gündemine oturuyor. Dolayısıyla bu noktada sizlerin hassasiyetleri ve çalışmaları çok güzel. Basın toplumun aynası konumundadır. Devletin tüm kurumlarının düzenli çalışmasında gerçekte olmazsa olmaz bir ekip. Siz bizim bir parçamızsınız" dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2019, 17:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107