banner129

'Kıyının yapısı bozulur'

Sahillerde oluşan erozyon nedeniyle kıyı bandında yaşanan kum kaybının önlenmesi için Alanya Belediyesi kum tutucu mahmuz projesi başlattı. Ancak bunun artıları kadar eksileri olduğunu da düşünen ALÇED Başkanı Kayhan, doğaya daha çok zarar verebileceğini söyledi

'Kıyının yapısı bozulur'
Haber Merkezi
Alanya Belediye Başkan Adem Murat Yücel, Keykubat Plajı’ndaki kum ve sahil erozyonun engellenmesi, kullanılabilir sahil bandının genişletilmesi ve bölge turizmine katkı sağlanması amacıyla T-Mahmuz Projesi'ni hayata geçiriyor. Alanya'nın son 10 yılda sahilinde yaşanan erozyon nedeniyle kıyı bandı 10 metreye kadar düştü. Bu sebeple hayata geçirilen projede ilk etapta 3 adet mahmuz yapılması planlanıyor.  Proje hakkında bilgi veren Yücel, Alanya’da kurvaziyer turizminin gelişmesiyle birlikte yapılan mendireğin, Keykubat Plajı’nda kum erozyonuna neden olduğunu ve orada bundan 10 yıl önce kıyı bandı 20-25 metre civarındayken günümüzde 10 metreye kadar düştüğünü belirtti. Yerel yönetimler olarak buna bir önlem alma ihtiyacı hissettiklerine ifade eden Başkan Yücel, Keykubat Plajı’nı eski günlerine döndürebilmek için ve kum erozyonunu kontrol altına alabilmek bu projeyi hazırladıklarını belirtti. 
‘BU ÇALIŞMA EKOSİSTEMİ ALLAK BULLAK EDER’
Öte yandan Alanya’da bazı vatandaşlar bu projesinin kıyının doğal yapısını bozacağını, denizi kirleteceğini ve kamu kaynaklarının gereksiz yere sarf edilmesine sebep olacağını belirtti. Konuyla ilgili düşüncelerini belirten Alanya Çevre Eğitim ve Mavi Bayrak Derneği (ALÇED) Başkanı Şerefnur Kayhan, “Bu çalışma ekosistemi allak bullak eder. Deniz çayırlarına zarar verdiği gibi, iskele yapımı sırasındaki doldurmalar, kaldırılması gereken taş ve kayaların daha da çoğaltılarak telafisi güç zararlar ortaya çıkar. Çözüm tüm kıyılardaki oynamaları engellemek ve kum üzerindeki kafelerin ucube çıkıntılarını ortadan kaldırmaktır. Doğa kendine iyi davranana zarar vermez. Kum tutulması için yapılacak iskele ayaklarının vereceği zararı da düşünmek bile istemiyorum. Hoş biz bir şeyden anlamayız (okuyanlar diyecek bunları) ama inanın ticari düşünenlerden daha iyi anlıyoruz” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2019, 18:01
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107