banner84

Mahmutlar'ın otobüs çilesi bitmeyecek

Büyükşehir devam meclisinde Mahmutlar-Kargıcak hattının otobüslerinin 200 bin TL'ye büyütülmesi için karar alındı. Mahmutlar Halk Otobüsleri Kooperatif Başkanı Şükrü Kara esnafın bu parayı veremeyeceğini belirterek eski sisteme devam edileceğini söyledi

Mahmutlar'ın otobüs çilesi bitmeyecek
Mevlüt UYGUR
Geçtiğimiz Eylül ayında Alanya'ya gelerek otobüsçülerle bir araya gelen Antalya  Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel Mahmutlar- Kargıcak hattının havuz sistemine dahil edilmesi ve 7 metre olan otobüslerin 9.5 metreye çıkarılması için 200 bin TL katkı payı istemişti. Cuma günü gerçekleştirilen Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi Ekim ayı devam toplantısında UKOME Genel Kurul kararı ile Alanya şehir merkezindeki  toplu taşıma faaliyeti yürüten 60 adet araçtan 33 aracın 12 metrelik araçlara, Mahmutlar-Kargıcak hattında ise 7 metrelik araçların 9-9.5 metrelik araçlara dönüştürülmesine yönelik karar aldı. Konu ile ilgili meclis üyelerini bilgilendiren Başkan Türel, Alanya’nın toplu ulaşımda doğu-batı ve merkez olmak üzere üçe bölünmüş parçalı bir durumu olduğunu belirtti. Türel, “Taşımacılık belde belediyeleri döneminden kalan sistem ile devam ettiği için biz bunları büyükşehir yasası ile bütünleştiren bir anlayış ile daha verimli, vatandaş memnuniyetine yönelik bir şekle dönüştürmek istiyoruz” dedi. 
6 AYDA 200 BİN TL ÖDENECEK
Esnafın yapacağı ödemeler hakkında bilgi veren Türel, “Doğuda Mahmutlar Kargıcak tarafındaki araçların 7 metreden 9,5 metreye yükselmesi karşısında öncelikli olarak 3 aylık vade ile 250 bin TL bedel ödenmesi söz konusuydu. Bunu biz arkadaşlarımızın da teklifleri karşısında 6 aya yaymak suretiyle 200 bin TL noktasında bir sonuca bağladık. Hatta kendileri ile de bütün şahitler huzurunda bir şifahi mutabakat oluştu. Bununla ilgili yazılı bir protokol de imzaladık. Esnafımıza illa bunu ödeyeceksiniz diye zorunluluk haline dönüştürmüyoruz. Tamamen kendi iradesinde. Öderse aracını büyütür, ödemezse bugünkü araçlarla bugünkü sistemde yolcu taşımaya devam ederler. Onların bu araçları büyütme talepleri karşısında bizim onların talebine cevap vermek adına bulabildiğimiz çözüm tamamıyla bundan ibaret” dedi.
'BİZDE 200 BİN TL'Yİ VERECEK PARA YOK'
Konuyu Alanya Postası'na değerlendiren Mahmutlar Halk Otobüsleri Kooperatif Başkanı Şükrü Kara ise esnaf olarak bu parayı ödemelerinin zor olduğunu belirterek eski sistemi devam ettireceklerini söyledi. Kara, "Oradakiler bizden daha akıllı demekti, onlar  böyle uygun  görmüşler. Ne diyelim ki. Onları oraya biz seçtik gönderdik. Onlar öyle uygun gördülerse saygı duymak lazım. Çok fazla bir şey desekte, değişen bir şey olmayacak gibi gözüküyor. Başkanın açıklaması var, 'parayı vermezlerse aynı sisteme devam edecekler' diye. Bizde aynı sisteme devam edeceğiz. Bize zoraki bir dayatma yok. İllaki otobüsler değişecek diye. Bizde değiştirmiyoruz. Çünkü şuanda ülkede ciddi anlamda bir kriz var. Aslında kriz zengine yokta biz garibanlara var. Bana göre kriz var. Banka kredi vermiyor. 200 bin TL'yi verirsek yeni sisteme dahil olacağız ama şuada bizde bu 200 bin TL'yi  verecek para yok. Biz şuanda sisteme dahil olamıyoruz" dedi. 
'TÜRKİYE'NİN HER YERİNDE AYNI SORUN VAR'
Menderes Türel'in esnek davrandığını ve esnafın otobüsü değiştirme zorunluğu olmadığını belirten Kara,"Bu şekilde devam ediyoruz. Bu konuyu insanların bu kadar da abartmasına gerek yok. Büyükşehirlerde de var aynı sorun. Türkiye'nin her tarafında aynı bu durum. Vatandaş alıştın. Bu sıkıntı sadece bizde değil. Alanya şehir merkezinde de aynı öğrenciler,  otobüslerde tıklım, tıklım doluyor. Bu toplu taşımadaki sıkıntı Türkiye'nin her yerinde var.  İnsanlar çok lüksüne düşkünse, mazot 6 buçuk lira alacak bir araba binecek rahat edecek. Böyle bir şey yok. Benim 200 bin TL para verip otobüs değişmemi bekleyene kadar, kendisi 100 bin TL verecek, hem kendisinin malı olmuş olacak hem de daha rahat eder. O zaman vatandaş" şeklinde konuştu.
Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2018, 18:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107