banner84

Maraşlılar kurtuluşu Alanya'da kutladı

Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıl dönümünde Alanya Kahramanmaraşlılar Kültür ve Dayanışma Derneği, belediye binası arkasında kutlamalar gerçekleştirdi.

Maraşlılar kurtuluşu Alanya'da kutladı
Alanya Kahramanmaraşlılar Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıl dönümü çeşitli etkinliklerle kutlandı. Alanya Belediye binası arkasındaki kutlamaya Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Alanya İlçe Emniyet Müdürü Alper Avcı, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Başkanı Mehmet Şahin, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Toklu, MHP İlçe Başkanı Mustafa Türkdoğan ile çeşitli oda ve dernek başkanları ve Alanya’da yaşayan Kahramanmaraşlılar katıldı.
'KARDEŞLİK İÇERİSİNDE YAŞAMANIN GURUNUNU YAŞIYORUM'
Saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını yapan Alanya Kahramanmaraşlılar Kültür ve Danayışma Derneği Başkanı Orhan Maraşlıoğlu, “Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküşü cumhuriyetin kuruluş aşamasında ülkemiz işgal altına alınmıştı. Bölge ayrı ayrı düşman işgaline maruz kalmıştı ve Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk, milli mücadele ruhunu ön plana çıkarıp yurdumuzu düşman işgalinden kurtarmak için gece gündüz demeden çalışmış, milli mücadele ruhunu harekete geçirmiş ve meşaleyi yakmıştı. Kurtuluş Savaşı tek başına ve sadece silahlı kuvvetlerin başarabileceği bir askeri müdahale dışında ayrıca topyekun asker sivil demeden vatan savunması için her bölge milli bir direniş göstermesi gereken bir hal aldığında Kahramanmaraş’a Fransız ve Ermeni işgali gerçekleşmişti. Anadolu’nun bağrında milli ve manevi değerlerine kökten bağlı kalan Kahramanmaraşlı ecdadımız başta Sütçü İmam olmak üzere göstermiş olduğumuz üstün vatanseverlik, cesareti düşmanın direncinin kırılmasında, insanların cesaretlenmesinde çok önemli bir adım atmıştı. Kahramanmaraş 1919 yılında Fransız ve Ermeni işgali olduğunda düşman askerlerinin hamamdan çıkan 3 Türk kadına saldırmaları ve peçelerini açmak istemelerine sessiz kalmayan Sait Efendi orada şehit ediliyor. O esnada orada bulunan Sütçü İmam, Fransız ve Ermeni öldürür ve işgalciler tarafından aranılır hale gelir. Bu hareketi sayesinde insanlar cesaretlenir. Düşmanı topyekun bir müdahale ile topraklarımızdan atarlar. O ecdadın Alanya’da yaşayan torunları olarak misyonumuz, tek devlet, tek bayrak, tek millet, tek ülkeye kayıtsız şartsız bağlı kalarak Alanya’da Alanyalı kardeşlerimizle kardeşlik içerisinde yaşamanın onurunu, gururunu yaşadığımı belirtmek istiyorum” dedi.
'HER ZAMAN BÜTÜNLEŞTİRİCİ OLDUK'
Başkan Yücel ise, “Alanya dünyanın en güzel şehirlerinden birisi. Çeşitli dillerin, dinlerin, kültürlerin birleştiği, 79 milletten insanın yaşadığı ve 81 vilayetimizden sürekli göç alan, dünyanın en huzurlu, en mutlu, en güvenli şehirlerinden birisi. Biz böyle yaşamaktan Alanya halkı olarak çok gururluyuz. Sizlerin de bu şehre renk kattığınızı düşünüp ekonomik, sosyal ve kültürel açısından gelişimine, Alanya’nın gelişimine katkı sağladığınızdan dolayı hepinize çok çok teşekkür ediyorum. Tabiki bugün sizin gününüz. Biz sizlerle burada sizin mutluluğunuzu, heyecanınızı paylaşmaya geldik. Bu memlekette her şeyi yaparsın. Yol yaparsın, köprüler yaparsın, apartmanlar, sosyal donatı alanların, her şeyi yaparsın ama insanların gönlünü almak zordur. Biz bugün gönül almaya geldik. Bu şehirde yerlisiyle yabancısıyla köylüsüyle kentlisiyle herkes mutlu olsun diye çalıştık. Herkes üretsin diye çalıştık. Herkes kazansın diye çalıştık. Tabiki doğduğumuz yerler de önemli, doyduğumuz yerler de önemli. Biz sizleri hiçbir zaman ayrıştırmadık. Bütünleştirici olduk. Çünkü huzur için, mutluluk için, gelecek için, aydınlık bu şehir için hep beraber birliktelik için, daha doğrusu sizin huzurunuzun, mutluluğunuzun daimi için çalıştık ve çalışmaya da devam edeceğiz” diye konuştu. Kur’an tilavetinin ardından derneğe katkı sağlayan eski başkanlara plaketleri verildi. Program söylenilen şarkılar ve halay ile devam etti.

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2019, 15:49
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107