banner84

Paraşütçüler ‘denetim’ istiyor

Alanya’da dün yaşanan paraşüt kazası ucuz atlatıldı değerli izleyenler. Kazanın ardından Alanya Posta TV’ye konuşan lisanslı paraşütçüler, uçuş denetimlerinin daha sıkı yapılması gerektiğini söyledi.

Paraşütçüler ‘denetim’ istiyor

- Özgür YILMAZ
Alanya’da yaz sezonunda en dikkat çeken aktivitelerden biri de yamaç paraşütü. 9 firmadan 30 pilotun yamaç paraşütü yapmak için yeterlilik belgesi bulunuyor. T2 denilen yeterlilik belgesinin almak yaklaşık 5 yıl sürüyor. Bu süreçteki tüm eğitim maliyetleri ise ortalama 100 bin TL tutuyor. Yeterlilik belgesi ise Türk Hava Kurumu tarafından veriliyor. Yamaç paraşütçüsü Hasan Karateke dün yaşanan kazanın ardından yaptığı açıklamada, denetimlerin sıklaştırılması, kriterler belirlemesi gerektiğini söyledi. 
"DENETİMLER SIKLAŞTIRILMALI"
Karateke, "Kaza aslında herkesin başına gelebilecek bir olay. Bizim işimizin doğasında var ama kazaların minimuma düşürülmesi için bir lisans kontrolü olması lazım. Herkesin ulaşabileceği bir lisans değil de sınırlandırılmış, belirli kraterlerin olduğu, testlerden geçilen FAI onaylı bir lisansınız olması gerekiyor. Belgesi olmayan kişilerde uçuyor. Bundan dolayı kazalar yaşanabiliyor. Geçmişte de oldu. 20 gün önce Fethiye-Ölüdeniz'de bir kaza oldu. Orada pilot ve yolcusu hayatını kaybetti. Bu denetimlerin biraz daha gevşek ve eksik oluşundan kaynaklanıyor. Daha sıkı denetim istiyoruz. Şu anda sezon yeni açıldığı için bir kargaşa da var. Kaymakamlığın hangi belgeyle uçacağımızı bize tam bildirmemesi belirsizlik yaratıyor. Kimse bilmiyor ve herkes uçuş yapıyor. Standartlara uygun bir şekilde uçmak istiyoruz. Lütfen bizim uçuşlarımızı denetleyin. Her yer paraşüt kim kimi uçuruyor ve nasıl uçuruyor hiçbir şey belli değil. Alanya'da denetimler yaz sezonunda haftada 1-2 defa İlçe Turizm Müdürlüğü tarafından yapılıyor. Biz sezon başında belgemizi alıyoruz ama haftada 1-2 gün denetim yetmiyor. Lisanssız uçuş yapanlar o günlerde uçmayıp, geri kalan günlerde uçuyorlar ve ciddi yaralanmalara sebebiyet verebiliyorlar. Belgesi olan kişiler kaza yapmaz demek değil ama bunları minimuma düşürmek için elimizden geleni yapmamız gerekiyor" diye konuştu. 
"ALANYA'NIN İMAJI SARSILIR"
Bir diğer T2 pilotu Mustafa Aktaş da her bölgede bu tarz kazaların olduğunu hatırlatarak, "Dün yaşanan kaza pilotların denetimlerinin olmamasından, uçuş güvenliğinin ve emniyetinin sağlanmamasından kaynaklandı. Herhangi bir eğitimden geçmemiş insanlar, sırf para kazanabilmek için burada hem kendi hayatını hem de yolcunun hayatını tehlikeye atıyor. Bu araba kullanmak gibi bir şey. Nasıl ehliyetsiz araba sürülmezse lisans olmadan uçuşta yapılmaz. Burada aynı hava parkını paylaşıyoruz. Aynı iniş patentine iniyoruz. Eğitimini almamış bir pilotla ben aynı iniş patentine girdiğim zaman büyük hatalar, faciayı sebebiyet verebilecek hatalar söz konusu olabiliyor. Pilotların kendini yeterince geliştirmemesi ve bunun da denetlenmesi buna sebep oluyor. Bu sezon Alanya'da 2 kaza oldu. İkisi de lisanssız pilotlar sebebiyle yaşandı. Fethiye ve Denizli'de de ölümlü kazalar yaşandı. Kazanın ardından orada bir disiplin getirildi. Kasksız uçulmuyor. Fethiye bunun en büyük örneği. Alanya'da da biz böyle bir uygulamanın gelmesini istiyoruz. Herhangi bir ölümlü kaza olmadan hem bizim hem turizm için bunun yapılması çok önemli. Çünkü bir turist hayatını kaybettiği zaman Türkiye'nin, Alanya'nın imajı daha çok sarsılacaktır" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107