banner84

Pazarda zam şampiyonu domates

Pazar tezgahlarında fiyatların yükseldiğini ifade eden pazarcılar bu haftanın zam şampiyonunun domates olduğunu belirterek, domates fiyatlarının 5-6 lirayı bulduğunu söylediler.

Pazarda zam şampiyonu domates
Mevlüt UYGUR

Alanya Postası Gazetesi olarak nabzını tuttuğumuz Cuma Pazarı'nda pazarcılar meyve-sebze  fiyatların yüksek olmasıyla pazara olan rağbetin azaldığını söylediler.  Pazar tezgahlarında domates fiyatı 5-6 liraya kadar yükselirken, pazarcılar yükselen fiyatların kendileriyle alakalı olmadığını söyleyerek, halden alınan domatesinin fiyatının üzerine sadece 50 kuruş kar koyduklarını belirttiler.

'FİYATLAR PAHALI OLDUĞU İÇİN SATIŞLARIMIZ DÜŞÜK'

Yusuf Zeybek, "Pazarda işler pek iyi gitmiyor. Çünkü fiyatlar arttığı için satışlarımızda düşüyor. Pazara olan rağbet azaldı. Şuanda mesela Alanya'da domatesin tezgah fiyatı 5 lira. Şeftali ve üzümler de aynı fiyat, 4-5 lira civarında. Şuan yeni çıkan mandalina fiyatları ise 3-4  lira arası. Domatesin ilerleyen zamanlarda düşeceğine inanıyorum" ifadelerini kullandı.

'ORTADA BİR DENGESİZLİK VAR'

Hüseyin Çetinkaya, "Pazarda şu sıra işlerimiz biraz düşük. Pazarda fiyatlar tüketiciye yüksek, ben üreticiyim kendi malımı satıyorum bana düşük. Girdiler yüksek olduğu için biz malları ucuza meal edemiyoruz, malı da ucuza satamıyoruz. Tüketicinin de gelir seviyesi düşük olduğu için pek iyi gitmiyor işler. Biz para kazanmıyoruz ama tüketici de para yetiremiyor pazara. Ortada bir dengesizlik var. Pazarda işler bizim için de iyi değil tüketici için de iyi değil" ifadelerini kullandı.

'ALIM GÜCÜ DÜŞÜK'

Kamil Er, "Şuanda pazarda fiyatlar biraz yüksek halkın alım gücü düşüyor o yüzden. İşlerde düşüş oldu. Tabii insanlar burada sadece pazarcının zam yaptığını sanıyor ama bizimle alakalı bir  şey yok. Bizim buradaki kilo başına alışımızla, satışımız arasında 35-50 kuruş arasında değişiyor. Onun haricinde, insanların dediği gibi 1.5-2 lira zammı biz yapmıyoruz. Pazarda para kazansak, herkes pazarcı olurdu zaten. Pazarcıların giderlerini kimse hesap etmiyor, poşetin kilosu olmuş 10-12 lira, yer parası var, yakıt parası var. Bizde ekmek paramız için çalışıyoruz. Kilo başına 50 kuruş bir kazancımız var, onu da insanlar çok görüyor. Bu haftanın zam şampiyonu domates diyebilirim. Domates Alanya halinde 4 lira 20 kuruş bunun fatura bedeliyle falan bana 4 lira 40-50 kuruş olarak geliyor ve ben bunu 5 liraya satıyorum. Salatalıkta bugün 3.5- 4 lira oldu. Tohum ve gübreler dışarıdan dövizle geldiği için çiftçi zorlanıyor. Geçen yıl 75 kuruşa aldığımız domates fidanı bu sene 1 lira  40 kuruş oldu. 1 dönüm yere 3 bin fidan ekilir, bunun da hesabını siz yapın" dedi.

'HAL FİYATINA MAL SATIYORUZ'

Kerim Yalçın, " Şuanda işlerimiz çok kötü diyemeyiz. Allah'a şükür idare ediyoruz. Yaz sezonunda yerli ve yabancı turistlerin olması nedeniyle iyi kötü işimiz oluyor. Yazın turistlerin sayesinde para kazanıyoruz ama, kışın pek kazanmıyoruz. Kışın da bu işleri iyi gitmesini istiyoruz. Halkımızı büyük marketlerin yerine pazarı tercih etmesini istiyoruz. Şuanda yaylalarda domatesin azalmasıyla fiyatlar yükseldi. Şuanda domatesler pazar tezgahlarında  5-6 lira. Zaten pazarcı para kazanmıyor. Biz burada hal fiyatına mal satıyoruz. Biraz da salatalık pahalı, o da 3-4 lira civarında. Ama diğer ürünler çok pahalı değil bana göre. Vatandaşlarımızın da alım gücü düşük olduğu için fiyatları biraz pahalı buluyorlar ama çok pahalı değiller aslında. Halkımız pazara gelip baksınlar bir gezsinler pazarı" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2018, 17:12

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER