banner84

Taksicilere yabancı dil eğitimi verilecek

Kültür ve Turizm Bakanlığı taksi şoförlerinin turistlerle daha rahat iletişim kurabilmeleri için belediyeler aracılığıyla taksicilerin İngilizce, Fransızca, Rusça, Arapça ve Almanca gibi yabancı dilleri öğrenebilmelerini teşvik edecek.

Taksicilere yabancı dil eğitimi verilecek
Mevlüt UYGUR

Turistlerin tatil bölgelerindeki ulaşım sorunlarını dikkate alan Kültür ve Turizm Bakanlığı, taksicilerin turistlerle daha kolay iletişim kurmaları ve hizmet sağlamaları için taksi şoförlerine yabancı dil eğitimi verilmesinin önünü açacak. Taksi şoförlerine mutlaka taksimetrelerinin açık olmasını ve taksi ücretlerinde usulsüzlük yapılmasının asla kabul edilmeyeceğini hatırlatan bakanlık, belediyeler aracılığıyla da şoförlerin İngilizce, Fransızca, Rusça, Arapça ve Almanca gibi yabancı dilleri öğrenebilmelerini teşvik edecek. Konuyu Alanya Postasına değerlendiren Alanya Şoförler Odası Başkanı Recep Çalış, ve turizmciler taksi şoförlerinin turistlerle iletişimi konusunda yabancı dil eğitimlerinin önemini vurguladılar. 

'GEREKLİ HASSASİYETİ GÖSTERİYORUZ'

Alanya Şoförler Odası Başkanı Recep Çalış, "Turizm Bakanlığı'mızın bir açıklaması oldu, taksici esnafımızın gelen misafirlerimizle daha rahat iletişim kurabilmesi ve onlara daha  prensipli hizmet verebilmesi açısından yabancı dil konusunda eğitiminin önünü açılacağı ve özelikle belediyeler izimizin bu konuda desteklemesi hususunda önümüzü açacağı ile ilgili bir açıklaması var.  Biz zaten oda olarak bu konuya gerekli hassasiyetleri gösteriyoruz. Yani bu kurslarını bakanlığımız veya belediyemiz yapmasa dahi biz kendimiz oda olarak kış döneminde özellikle yabancı dil ve trafik konusunda üyelerimize gerekli seminerleri ve eğitimleri vererek onları önümüzdeki 2019 turizm sezonuna daha iyi bir şekilde düşünüyoruz" ifadelerini kullandı. 

'BAŞARILI OLUNURSA HERKES KAZANIR'

Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu, Şoför arkadaşlarımızın yabancı dil eğitimi ise tabi ki turizm bölgeleri için çok gereklidir, başarılı olunursa herkes için kazançtır. Fakat yetersiz kaldığımız durumlarda ise en azıdan araçlarında güven ortamı yaratması açısından interneti olan bir tablet bulundurmaları oldukça memnun edici bir davranıştır. Zira dilimizi ve şehrimizi tanımayan yolcular alındıkları adresten gidecekleri yeri Google haritadan takip ederlerse kafalarında hiçbir soru işareti bulunmayacak ve taksi ile ulaşımı daha çok tercih edeceklerdir" ifadelerini kullandı.


'SADECE YABANCI DİL EĞİTİMİ DEĞİL MESLEK EĞİTİMİ DE VERİLMELİ'

SKAL Alanya Dönem Başkanı Mehmet Nedanlı, "Taksicilere yabancı dil eğitimi verilmesi gayet uygun olur. Bu konuda çok geç kalındığını düşünüyorum. Hatta bu mesleğin Avrupa'da nasıl yapıldığına dair eğitim bile verilmesi lazım. Avrupa'da bir taksiye kişiyi sıkıştırmıyorlar, ikinci taksiyi çağıyorlar. Onu da öğretmek lazım. Minibüs gibi taksilerde de bu iş yapılıyor. Bence taksicileri Avrupa'yı da gezdirebilirler. Burada görenler görmeyenlere anlatsın.  Taksicilere yabancı dil eğitimin yanında genel eğitim de verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Tabi işini düzgün yapan insanlar da var. Bunların hakkını vermek lazım. Ama  genel olarak taksicilerin bir eğitimden geçmesi faydalı olacaktır diye düşünüyorum" dedi.


'DİYALOG KURULMASI AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ'

Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, "Turizm bölgelerinde taksicilerin yabancı dil öğrenmelerinin önü açılacak. Bu son derece doğru bir yaklaşım. Bunlar bizim senelerdir söylemekte olduğumuz konular. En azından diyalog kurulabilmesi açısından. Bunu her sadece ulaşım değil her türlü hizmetle alakalı söylüyorum. Gelen misafirin diliyle onun isteklerini minimumun düzeyde anlayabilecek bir lisan bilgisine sahip olması turizm bölgesinde yaşaması, turizmde hizmet veren her birim için önemli. Hem misafirin memnuniyeti açısından hem de doğru diyalog açısından. Taksimetre olayı da çok önemli. Burada önemli olan fırsatçılara fırsat verilmemesi. Eğer herhangi bir esnaf tarafından yanlış bir uygulama söz konusuysa bunun cezalarının açık ve net olması gerekir. Dolayısıyla turizmim sürekliliğinin ve müşteri memnuniyeti sağlanması konusu çok önemli. Turizm Bakanımız Mehmet Ersoy'un da üzerine eğildiği bir konu. Bugüne kadar gelen şikayetler, hem misafirlerden hem de biz turizmcilerin ifade ettiği konular ele alınıyor artık.  Baktığımız zaman öyle görülüyor ki bakanımızın sektörden geliyor olması çok güzel. Bugüne kadar dile getirdiğimiz sorunlara el atıyor. Bundan sonrada sorunların daha kolay çözüleceği ve turizmde işlerin iyiye gidileceği gözüküyor. Bir turizmci olarak son derece memnunum" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2018, 21:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107