banner84

Turizmde kuru kalabalık

Alanya'da oda başkanları 2018 yılında havayolu ile Antalya ve Alanya'ya gelen turist sayısında rekor rakamlara ulaşılsa da, gelen turistlerin esnaftan alışveriş yapmadığı için bir faydasının olmadığını söyleyerek, hareketliliği ‘kuru kalabalık’ olarak tanımladı.

Turizmde kuru kalabalık
Mevlüt UYGUR

2018 yılının Ocak ayından bu yana Antalya ve Alanya'ya  havayolu ile gelen turist sayısı 10 milyonu geçti. ‘Turizmin en iyi yılı’ olarak adlandırılan 2014’ü bile geride bırakan 2018 sezonunda, Alanya'da rekorlarla dolu bir sezon geçiyor. Alanya Postası'na açıklamalarda bulunan oda başkanları Alanya'da otellerin yüzde yüz doluluk oranlarına ulaşmasına rağmen gelen turistlerin esnafa bir faydası olmadığını söyledi.

'GERÇEK ANLAMDA BİR KATKISINI GÖREMEDİK'
Alanya Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Velittin Yenialp," Esnaf her şey dahil sisteminden dolayı ciddi anlamda sıkıntı yaşıyor. Turizmde bu sene şuana kadar 10 milyon turist sayısına ulaştık, ama esnafa çok bir faydasının olmadığını düşünüyorum.  Gelen turistler her şey dahil sistemiyle geliyor ve dışarıya da çıkmıyor.  Gelen turist otele giriyor ve otelden de geri memleketine  dönüyor. Turist alışveriş yapacağı zamanda rehberlerin belirlediği yerlere götürülüyor. Götürüldükleri AVM'ler shopping centerlerden alışveriş yaptırılıyor. Bu anlamda gelen turistlerin esnafa çok fazla bir faydası olmadı. Ama önceki 2 yıla bakarsak, tabii ki iyiydi. Esnafımız bir nebze de olsa nefes aldı ama bu 10 milyon turistin gerçek anlamdaki katkısını göremedik" dedi.
'ALANYA'NIN DEĞERİNİ ARTTIRMAMIZ GEREKİYOR'
Alanya Otelciler, Pansiyoncular, Lokantacılar, Kafeteryacılar ve Turistik Eşya Satıcıları Odası Başkanı Hüseyin Değirmenci, "2018 turizm sezonu iyi geçiyor. Bir önceki yıllara baktığımız zaman her bakımdan iyi. Tabii ki buradaki arzumuz gelen turist sayısı kadar turizm gelirindeki artışı sağlamak. 2016 ve 2017 sezonlarının ardından 2018'de tüm esnafımız az çok bir şeyler kazandı. O eski kötü günlere göre bugünkü durumumuz iyi. Ancak yine de turist sayısına göre geliri artırmamız gerekiyor. Alanya gibi güzel bir memleketimizin, bir cennet köşemizin de değerini arttırmamız gerekiyor. O yüzden bu konuyla ilgili çalışmalar yapmamız gerekiyor" ifadelerini kullandı.
'TURİSTLER OTELDEN DIŞARI ÇIKMIYOR'
Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nuri Demir, "2018 turizm sezonu evet önceki yıllara göre çok iyi geçiyor. Şuana kadar  Antalya'ya ve Alanya'ya  10 milyonun üzerinde turist geldi. Önceki 2 seneye göre çok güzel bir sezon geçiyor, oteller yüzde yüz doluluk oranlarına ulaştı. Ama gelen turist sayısına göre turizm gelirine bakarsak esnafımızın çok bir kazancı olmadı. Meslek gruplarına göre kazan esnafımız da oldu kazanamayan esnafımız da oldu. Turistler her şey dahil sistemi ile otelden dışarı pek çıkmıyor. İstedikleri her şeyi otelin içinde bulabiliyorlar. O yüzden dışarı çıkma gereği pek duymuyorlar. Bizim Alanya olarak otelden  dışarı çıkan, para harcayan turistlere ihtiyacımız var" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2018, 18:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107