banner84

Zifiri karanlıkta turizm

Alanya'da sık sık yaşanan elektrik kesintileri esnafı canından bezdirirken 2018 yılında turizm şehrinde elektrik kesintisi yaşanmasına bir anlam veremediklerini belirten esnaf, "Mum ışığında turizm hizmeti verir hale geldik" dedi.

Zifiri karanlıkta turizm
Mevlüt UYGUR

Alanya'da sık sık yaşanan elektrik kesintileri esnafı canından bezdirdi. Son olarak Pazartesi günü yaşanan elektrik kesintileri Cuma Pazarı esnafını isyan ettirdi. Akşam saatlerinde yaşanan elektrik kesintileri yüzünden iş yapamadıklarını belirten esnaf, Alanya Postası Gazetesi'ne konuşarak 2018 yılında Alanya gibi turizm şehrinde elektrik kesintisine anlam veremediklerini belirterek yetkilileri göreve davet ettiler.

'ZARARIMIZ ÇOK OLUYOR'

Hakan Bahçeci, "Bir günde 4-5 kez elektrik kesintisi yaşadık. Tam iş saatinde kesinti oldu. Bundan dolayı sıkıntı yaşadık. Sonuçta burada herkes ekmeğinin peşinde. Elektrik gittiğinde sıkıntılar oluyor, klimalar çalışmıyor, turist içeri girmiyor. Zararımız çok oluyor. Sezon başında bu elektrik kesintileri olmaması için bir sürü yolları falan kazdılar. Dediler ki artık kesinti olmayacak diye, ama yine oluyor.  Buna bir çözüm bulunması gerekir. Çünkü bir gün elektrik faturasını ödemeyelim hemen ikinci gün kesmeye geliyorlar. Sen bunu bu şekil yapıyorsan halkı karanlıkta bırakmayacaksın. Sonuçta bizim burada 3-5 ayımız var sezonluk. Cuma günü de Cuma Pazarı bölgesinde elektrikler gitti tam iş saatinde. Böyle olmaması lazım. Buna bir çare bulmaları lazım" dedi.

'BU OYMAPINAR BARAJI YERLİ Mİ, YABANCI MI?'

Adem Tunç, "İş yerimde 4-5 defa elektrik kesintisinden dolayı yazar kasamın bir tanesi çalışmıyor. Kesintilerden dolayı yandığı söyleniyor. Ben buna tutanak tuttursam yok bilirkişi gelecekmiş, yok o gelecekmiş, bu gelecekmiş. Yani Avrupa Avrupa diyoruz, Avrupa standartları diyoruz. Zam yaparken Avrupa'ya uyuyoruz. Bir şeyleri düzeltirken Avrupa'ya uyuyoruz ama vatandaş mağdur olduğu zaman Avrupa'ya uyum sağlayamıyoruz. Avrupa bizi kıskanıyor. Biz böyle mi çağ atlatacağız. Alanya gibi turizm şehrinde ağızlarını açtıkları zaman, şöyle hizmet veriyoruz, bunu yapıyoruz diyorlar. Ama 3 senedir şu pazar yerindeki trafoyu değiştireceklerini söylüyorlar. Yüklemenin fazla olduğunu söylüyorlar. Kardeşim yükleme fazla ise yeni abone vermeyin.  Turizm şehrinde böylesine elektrik kesintisi yanlış. Bu kesintilerden vatandaş mağdur oluyor, maddi olarak zarar ediyor. Tam iş yapacağımız saatte 3 defa elektrik kesiliyor. Birde benim anlamadığım bir de şu var, kendi dağımızda çıkan sudan yapılan elektriğe niye yüzde 15 zam yapılıyor. Dağ bizim, su bizim, makinelerde kurulmuş zaten, elektrik üretiliyor ve satılıyor. Bu neyin zammı. Bu halk sefalete doğru sürüklenirken bir tekmede CK Elektrik vuruyor. Alanya'ya elektrik nereden geliyor Oymapınar Barajı'ndan geliyor. Oymapınar İsrail ve ya Yunanistan'a mı satıldı da benim mi haberim yok? Bu Oymapınar barajı yerli mi yabancı mı? Neyim zammı bu. Neyi yenilediler, ne yaptılar? Sokak lambalarının yarısı yanıyor, yarısı yanmıyor. Telefon açarız 6 ayda değiştiler" şeklinde konuştu.

'HAKKIMI HELAL ETMİYORUM'

Eşref Kaya, "Elektrik kesintisi yapılacağı zaman normalde elektrik idaresinin bildirmesi lazım, bu saatte elektrik kesilecek arıza var diye. Fakat hiç bir şekilde haber verilmeden elektriği kestiler. Bir kere değil 2 kere değil, en az 4-5 kez kestiler.  Zaten sıcaktan durulmuyor.  Müşteriler zaten klima çalışmadığında sıcakta alışveriş yapmıyorlar. Bu bir yana karanlık olduğu zaman müşteri zaten içeri girmiyor. Sezon zaten kötü geçiyor. Onca kira veriyoruz, onca sıkıntılar çekiyoruz, 15-16 saat bekliyoruz 3-5 kuruş satış yapalım diye. Fakat elektrik kesintisi esnafı mağdur ediyor. Bu Türkiye için, Alanya gibi turizm şehrine yakışık kalmayan bir olaydır. Geri kalmış ülkeler gibi davranılıyor. Yetkililerin buna bir çözüm bulması lazım. Sonuçta biz bu ülkenin vatandaşlarıyız. Mağdur edilmememiz lazım. Elektrik borcumuz olunca bir gün geçtiğinde gelip kesiyorlar. Fakat keyiflerince elektriği kestiklerinde kimse bir şey demiyor. Hakkımızı helal etmiyoruz elektrik idaresine. Biz vatandaş memnun ve mutlu değiliz. Zaten turizm kötüye gidiyor. Elektrik kesintileriyle tamamen bitiyor. Bunu gören turiste otelden dışarı çıkmıyor. Zaten çarşıda, dükkanlara girdiğimiz zaman bir anda elektrikler kesiliyor, acaba karanlıkta başımıza bir iş mi gelir, bize bir şey yaparlar mı diye korkuyorlar. Dolayısıyla bu yaşananlar çok kötü şeyler. Gerekenin yapılması lazım" dedi

'MUM IŞIĞINDA TURİZM HİZMETİ'

Ercan Özdemir, "Elektriğin kesilmesi esnafa baya bir zarar veriyor. Adam oradan 3-4 kuruş para kazanacak ondan da oluyor. Zaten turizm kötü gidiyor. Elektrik kesintisi yüzünden insanlar oturmaktan başka hiç bir şey yapmıyor. Gündüzü geçtik geceleri elektrik kesiliyor. Günde 5 defa elektrik kesiliyor. Bu Cuma Pazarı bölgesine bir çözüm bulmalılar lazım. Mum ışığında turizm hizmeti vermeye çalışıyoruz. İşler zaten zayıf elektrik kesintileri ile iyice zayıflıyor. Zaten bir akşama güvence var onda da elektrikler kesiliyor. Bu kesintiler esnafa çok zarar veriyor.  Buna bir çözüm bulunması lazım. Sonuçta elektrik faturasını bir gün geçirdiğin zaman da kesmesini biliyorlar. Buna acilen bir çare bulmaları lazım" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2018, 18:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107