banner129

Alanya’da etkinliklere koordinasyon  lazım

        İlçemizde yapılan,  birçoğu geleneksel  hale gelen, kültürel,  sosyal  ve sportif  aktivite olarak düzenlenen konserler, festivaller , şenlikler  ve etkinlikler  turizm ve tanıtım  bakımından Alanyamız için önem arzetmekte.             
        Alanya Belediyesi  tarafından ilçemizde yapılacak etkinlikler takviminin sezon başlamadan içerik ve tarihleriyle birlikte açıklaması ise  bölgemiz turizmi açışından ayrıca önemli ve güzel  bir haber oldu.
         Bu etkinlik ve festivaller  coğrafi  ve  mevsimsel  yapısı ile  güzel bir potansiyele sahip Alanyamızda  12 aya yayılarak daha da  çeşitlendirilip zenginleştirilirse mutlaka daha etkili ve  güzel  olacaktır 
Bunlara basit birkaç örnek verecek olursak ;
Yörük Festivali , Akdağ Kayak Festivali , Dimçay Baraj Gölü Su Oyunları ve Ulusal bazda Alanya Üniversiteler arası  müzik ve dans festivalleri veya  yarışmaları… vs  gibi.
Tabi ki  bu da yetmez…
        Gelelim Asıl konumuza;
         Büyükşehir yasası  ile bütün beldelerimiz  ve köylerimiz  Alanya Belediyesine  bağlı  birer mahalleye  dönüştü.
Mahalleye dönüşen bu köy ve  beldelerimizin  birçoğunda Muhtarlık veya dernekler aracılığıyla düzenlenen  kendine ait bir  şenlik yada festival  etkinliği var.   Ama bu etkinlikler genelde hep aynı, birbirinden farklı  özelliği veya kendine has bir  uslubu, özgünlüğü yada tarzı yok.  Genelde konserler ve basit yarışmalardan ve çekilişlerden öte gidememekte. Hem görselliği, hemde fiziki şartları yeterli olmuyor.
           Birçoğu  etkinlik olsun da,  adımız duyulsun , ama bizim etkinliğimiz olsun mantığıyla düzenleniyor
           Yinede hiç olmamaktansa  bu haliyle bile  insanların eğlenmesi,  kaynaşması , neşelenmesi  ve birlikteliği için iyi düşünce, ama kıt imkanlarla çok yetersiz  ve  özensiz,  tertip ve düzenden yoksun etkinlikler olarak yapılıyor.
         Alanya Belediyesi  kurumsal  kimliğiyle daha düzenli  ve teması olan etkinlikler yapabilmekte iken, maalesef mahalleler bu konuda yetersiz ve etkisiz kalmakta.  Bunun için acilen elbirliğiyle kurumsallaşmaya  ve itici bir güce ihtiyaç var.
        İşte burada Mahallelerin düzenlediği  bu etkinlikler için profosyonel bir koordinasyon Komitesi  veya  yönetim  gerekli.  Bu Komitede Belediye öncülüğünde, mahalle muhtarlarının birliğinde, Kaymakamlık,  Kültür ve turizm bakanlığı ve diğer ilgili kuruluşların desteklediği bir ortaklıkda  oluşturularak faliyete geçebilir.
        Bu koordinasyon ve yönetimle  etkinliklere belirli bir kimlik kazandırılarak daha profosyonelce  tertipli düzenli, daha iyi  fiziki şarlarda ve daha kurumsal olması sağlanabilir.  Ayrıca  merkezde yapılan etkinliklerle paralellik sağlanarak  bir düzen ve koordinasyon  içinde belirli bir takvim yılı içinde yapılabilinir.
          İşte o zaman daha çok sayıda ve  Her mahallenin yöremiz kültürünüde yansıtacağı ,dolu dolu  hepsinin ayrı ayrı ama farklı  kendine özgün teması olan,  uygun tarih dilimlerin de,  geleneksel  hale getirilmiş şenlik ve etkinlikler olarak   düzenlenebilir.  
           Bu etkinliklerde Alanya Belediyesinin düzenlediği etkinlik takvimine dahil edilerek hem daha tanınınır ve  bilinir etkinlikler olur, hemde turizm ve tanıtımımıza daha fazla katkı sağlar.
          Lafın kısası, büyük düşünüp,  büyük resme , büyük pencereden bakmak lazım.
Dile getirip, önermek ve gündeme taşımak  bizden uygulaması sizden.
Sağlıcakla kalın…

YORUM EKLE
YORUMLAR
tolunay akarca
tolunay akarca - 8 ay Önce

Ali Bey yazılarınız ve fikirlerinizle hoş geldiniz. makalelerinizi her hafta bekliyoruz.

banner107