banner165

Alanya’da uluslar arası tarım kongresi

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi  (ALKÜ) öncülüğünde 29-31 Ekim 2021 tarihleri arasında düzenlenen ‘’Alanya’da Tarım, Dünya’da Tarım’’  kongresi gerçekleştirildi. Kongre başkanlığı, aynı Üniversiteden Prof. Dr. Atılgan ATILGAN hocamız tarafından gerçekleştirmiştir. Kongrede, Sulama, Drenaj, toprak, kuraklık ve iklim değişikliği gibi önemli spesifik konular irdelenmiştir. Neden bu kongre önem arz ediyor, çünkü Alanya sadece turizmde değil, tarımda da marka olmalıdır. Çünkü tarım kültürü çok eskilere dayanıyor, sahip olduğu ekolojik ve iklim avantajları tartışılmaz, Pandemi ve küresel ekonomik kriz beraberinde fırsatları da doğuruyor. Bölgemizde üretilen bitkisel ürünler, meyveler sadece bu bölgede yetişebilen, Pazar değeri yüksek meyvelerdir. Marka olmak sadece bir sektörde olmamalıdır. 
Turizmde marka değeri zaten tartışılmaz, ama tarım özelliklede meyvecilik konusunda da markalar yaratmalıdır. İşte tam bu noktada güzel bir örnek, güzel bir eylem. Güzel bir etkinlik hayata geçmiştir. Hem de uluslar arası nitelikte bir kongre.  İlçenin sadece turizmi değil, tarımsal potansiyeline de dikkat çekilecek bir etkinlikti. Kongredeki akademik yapı işin bilimsellik gücünü gösterirken, diğer taraftan ilçenin tarımsal gücüne de katkı sunulmuştur. Kongre, Sempozyum, Çalıştay, festival, Bahçe günü, hasat Günü vb. bilimsel aktiviteler ilçemize değer katacak, tarımsal rezerv gün yüzüne çıkacak, ilçemizin, ülkemizin, tanıtımına katkı sunacaktır. Alanya ilçemiz tarımda hedef büyütmek zorundadır. ‘‘Uluslararası Avokado Kongresi’’ 2022 yılında İlçemizde organize edilebilir. 2021 yılı 2 Eylül döneminde İngiltere’de Programlanmış idi. 
Dolaysıyla, artık Alanya ilçemiz ulusal yada uluslar arası Kongre, Sempozyum vb bilimsel etkinliklere ev sahipliği yapacak potansiyeli beklide en yüksek yerdir. Tarımsal alt yapısı, birikimi, misafir ağırlama olanakları, vb avantaj olarak önümüzde durmaktadır. İlçemiz bilimsel etkinliklere ev sahipliği yaparak, turizmde bilim insanlarından oluşan elçilerin doğmasına vesile olacaktır. Deniz, kum, güneş, şimdi bunlara bilimin konuşulduğu, bilimsel etkinliklere ev sahipliğinin yapıldığı bir Alanya neden olmasın? Alanya, Sadece Dünya sporcularına değil, bilim insanlarının da bir araya geldiği, bilime ev sahipliğinin yapıldığı bir ilçe olmalıdır. Alanya’nın bir çok konuda rezervi çok yüksektir. Alanya’nın rezervi yüksek statik yapısını neden dinamik hale getirmiyoruz?
 

YORUM EKLE

banner107

banner169