banner84

Alanya’dan dünyaya uzandık

Değerli okurlarım, bir yılı aşkın bir süredir sizlerle bu sütundan buluşuyoruz. Gazetemizin başarılı, donanımlı ve nitelikli yazar kadrosu okurları için yaşam boyu eğitim görevini üstlenen bir okul oluyor aslında. Bugüne kadar sizlere sağlıklı yaşamın ve beslenmenin sırlarını anlatmaya çalıştım. Bir tıp doktoru ve tıp fakültesi hocası olarak en önemli görevimin koruyucu hekimliği uygulamak, öğretmek ve yaymak olduğunu düşünüyorum. Halk sağlığında koruyucu hekimliği anlatmanın en güzel yollarından birisi yazılı ve elektronik medya aracılığı ile sizlere ulaşmaktır. Alanya Postası sayesinde bugüne kadar bir kitap hacminde bilgiyi sizlerle paylaştım. Köşe yazılarımı yeniden düzenleyerek bir kitap halinde basmak için de çalışmalara başladım. On ikinci kitabım olarak basmayı düşünüyorum. Bu arada köşe yazılarımla sadece Alanya’ya değil, Dünyanın dört bir yanına ulaştım. Çok farklı ve etkileyici geri dönüşler aldım. Siz değerli okurlarıma ilginiz, takibiniz ve geri dönüşleriniz için çok teşekkür ederim. Benim yazma biçimimde geri dönüşlerinizin önemi çok büyük. Sizden aldığım enerji ve güçle koruyucu hekimlik, sağlıklı yaşam, beslenme ve obezite ile mücadele alanlarında yazmaya devam edeceğim.

Alanya’dan Dünya’ya el uzattığımız ikinci bir çabamız oldu bu dönemde. Bugün bu başarı öyküsünü de sizlerle paylaşmak istiyorum. Bilimsel araştırmaların kalbi bilimsel hakemli dergilerde atar. Okurlarımızın çoğuna uzak bir alan olabilir ama kısaca izah edeyim. Dünyada belirli kriterlerle sınıflandırılan bilimsel dergiler vardır. Bilim insanı hakemlerin onay verdiği ve uygun gördüğü yazılar bu dergilerde basılır. Bu tür makaleler bilimsel kanıt kabul edilir.

Biz Alanya’daki bir grup akademisyen, objektif bilim insanlığı paydasında birleşerek bu tür bir dergi kurduk. Türkiye’den ve Dünya’dan bir bilim kurulu oluşturduk. Sadece bir yıl içerisinde çok büyük bir ilgi ve ilerleme ile karşılaştık. Onlarca uluslararası bilim indeksine kabul edildik. Nitelikli çok sayıda makale yayınladık. Ülkemizin ve Dünya’nın nitelikli bilimsel dergilerinden birisi olmak için de durmadan özveri ile çalışmaya devam ediyoruz. Tamamen kendi imkanlarımızla ve karşılık beklemeden yayınladığımız dergimiz şimdiden kurumsal birçok dergiyi geride bıraktı. Yayıncısı ve editörlerinden birisi olduğum ‘Turkish Journal of Health and Sport’ dergimiz hem milletimizin adını hem de bilimsel gücünü Dünya’ya duyuracak nitelikte bir dergi olmak yolunda ilerliyor.

Bu hafta cuma akşamı, Alanya’da pandemi tedbirlerine uygun ve mütevazı bir kutlama töreni düzenleyeceğiz. Dergimizin birinci yılını ve elde ettiği başarıları kutlayacağız. Ayrıca bilim

ödüllerini, editör ve teşekkür sertifikalarını dağıtacağız. Alanya’nın adının bu tür bilimsel faaliyetlerle gündemde olması bizlere gurur veriyor.

Perşembe akşamı, Alanya Posta TV’de, Nefes Programında, çok değerli uzman bir konukla ‘Bebek ve Çocuk Beslenmesini’ konuşacağız. Perşembe akşamı Alanya Posta TV’de, saat 20:00’de görüşmek üzere. Sağlıkla kalın. Saygılarımla.
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Melike Güneş
Melike Güneş - 2 hafta Önce

Tebrikler değerli hocam

banner107

banner157