banner84

Alanya’dan kaçan kaçana

Yazmak yürek ister. Kılıç gibi keskin kalem ister.  Yazmak bazen nalına bazen mıhına vurmak ister. Halkın sorununa kulak asmayan, feryatları köşesine taşımayan, ne şiş yasın ne kebap diyen kalem öte dursun. 
Gelin bu hafta şişle kebabı, nalla mıhı yakalım. Feryatlara biraz kulak verelim.
Hava güzel, deniz sakin, kuşlar ötüyor falan filan... Keşke öyle olsa… Kuşlar ötmüyor kardeşim. Deniz eskisi gibi huzur vermiyor.
Alanya da yüksek kira fiyatları içinden çıkılmaz bir hal aldı. Değişik kurumlarda çalışan arkadaşlarım tayin istemeye şehri terk etmeye başladı.  Gelecek olan buraları soran memur adayları ise kira fiyatlarını duyunca tercih etmez oldu.
Esnafın  işçinin kira feryadı  ayyuka çıktı. İnsanlar cinnet getirme noktasına geldi.
Bu gidiş nereye?
Yüksek kira fiyatları sebebiyle en temel sağlık hizmetini alamaz hale gelirsek halka bu hizmeti hangi Ukraynalı  verecek.
Çocuklarımıza eğitim veren öğretmenler gelmezse bu eğitimi hangi Rusdan alacağız. Tüm mesleklerde yaprak dökümü sürerken bu işin sonu nereye varacak.
Kira fiyatlarını duyan öğrenciler tercihlerinden Alanya’yı silerken, mevcut öğrenciler kayıtlarını dondururken bu kitlenin Alanya ekonomisine katkısını kim ne ile sübvanse edecek?
İşveren işçi bulamıyorum diyor. Kiraları gören işçiler gelmiyor. Bu emek  ihtiyacını ne ile karşılayacağız.
Bir avuç vicdanını dolara endekslemiş ev sahiplerin Alanya’ya verdiği bunca zarara daha ne kadar göz yumacaksınız.
Devlet bu işe ne kadar göz yumacak. Dolar beyinli müteahhitlerin bu hırsını; toki  kendi vatandaşına konut üreterek ne zaman törpüleyecek.
Bakın sevgili kardeşim.
Üç kuruş fazla kira alayım derken Alanya’mızın dokusunu ekonomisini bozuyorsunuz. Bu insanlar bu öğrenciler bu işçiler gittiği zaman oturup kirişlerimi yiyeceksiniz yoksa milyonluk dairenizi yıkıp yerine portakal mı dikeceksiniz.
Yasaklayacaksın kardeşim. Halkın toprak sahibi olmasını yasaklayacaksın. Tüm toprak devletin olacak. Herkes en temel hakkı olan yaşama hakkını barınma hakkını devlet eliyle doğuştan garanti altına alacak 
Bak o zaman ne hırslar kalır ne konut sorunu…       
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa Kaynak
Mustafa Kaynak - 1 ay Önce

Harika yazmışsınız..Toprak devletin olmalı yani mülkiyet,çok doğru..Bir avuç zengin lüks içinde yaşayacak diye büyük çoğunluk sürünüyor..Yazınızı alkışlıyorum

banner107

banner169