banner84

Alanyaspor gizli kahramanlarıyla Avrupa yolunda

Alanyaspor, her zaman inandığım ve söylediğim gibi bambaşka bir güce sahip takım olduğunu gösteriyor. Özellikle Sergen hocanın gelmesiyle bambaşka bir çehre yakalayan Alanyaspor, inşallah bu şekilde çıkışını sürdürerek sezon başında vurguladığım gibi Avrupa kupalarına gider. 
Daha sezon başında ben bu fikrimi dile getirdiğimde, ‘Ligde kalalım da gerisi önemli değil’, ‘Yok artık daha neler’ diyen arkadaşlar olmuştu. Biliyorum şu an hala ortada kesin olan bir şey yok ama hislerimin ne kadar kuvvetli olduğunu tanıyanlar çok iyi bilir. 
Asıl bu yazıyı yazmak isteme sebebim, Alanyaspor’un çok güzel çıkış yakalayan futbolcularını yazmak. Sergen hocanın takıma gelmesi çok şeyi değiştirdi, bunu gözardı etmek mümkün değil.  Takımın üzerinde bambaşka bir etki yarattığını düşünüyorum. Herkes zamanında oynadığı futbolculuktan bahsediyor ama bana göre Sergen hocanın başarılı olmasındaki en önemli etken, zekası, oyunu çok iyi analiz edebilmesi. Satrançta doğru hamleyi tahmin etmek önemlidir bilirsiniz, Sergen hoca da maçlarda hangi hamleyi nasıl yapacağını çok iyi biliyor bana göre. Herkesin çok eleştirdiği geldiği ilk andan itibaren yermeye çalıştığı Ozan Tufan’ı doğru şekilde yönlendirerek, hazırlayıp doğru zamanlarda maça soktu ve istediği verimi almaya başladı. Özellikle Ozan’ın son üç maçta istenileni vermeye başladığını düşünüyorum.  
Sadece Ozan için geçerli değil, turuncu yeşillilerde her oyuncu kendi içinde bir değişim yaşadı, kendini buldu gibi gözüküyor. Herkes kendi mevkiinde en iyisini vermek için elinden geleni yapıyor. Maçın adamı kim olur derken her maç mutlaka birkaç kişiyi sayabilirim size. Efecan’ın muhteşem futbolunu zaten tüm spor otoriteleri kabul ediyor artık. Milli Takım’a çağırılması an meselesi bana göre. 
Bu yıl özellikle N’Sakala, Lucas, Tzavellas, Campos, Ceyhun bana göre takımda en çok çıkış yakalayan futbolcular. Geldiği ilk zamanlar istenilenin altında performans sergileyen Campos takımın adeta gizli kahramanı gibi. Alanyaspor’un çıktığı birçok kontratakta rakipten topu kapıp bir anda rakip cezaalanına geliyor. Kariyerinin en iyi senesini geçiriyor bana göre. Mesut Bakkal’ın Alanyaspor’a kattığı en önemli güç bana göre. Keza Ceyhun da kesinlikle aynı şekilde Campos gibi sezon başına oranda şu anda çok daha iyi bir oyun sergiliyor. 
N’Sakala, Lucas ve Tzavellas, önceki yıla oranda bu yıl oynadıkları futbolun üzerine koyarak muhteşem bir performans sergiliyorlar. N’Sakala’nın tek sıkıntısı sanırım yaptığı ortalar tam olarak yerini bulmuyor. Tzavellas’ın ise geçen yıla göre daha sakin ama yine hırslı bir futbol oynaması çok daha fazla zevk veriyor. Geçen sene çok daha agrasif bir futbol oynuyordu, bu kendisine de takıma da olumsuz etki yaratıyordu, bu yıl bu yönünü törpülemiş gibi.  Sanırım sık sık internet sitelerinin düzenlediği haftanın ilk 11'leri listelerinde sık sık N'Sakala ve Cisse'nin yer alması da bu başarının bir örneği olsa gerek. 
Kısacası Alanyaspor bu yıl muhteşem ilerliyor. Ligin bitimine 11 hafta kaldı ve bana göre şu anki bulunduğumuz konumdan çok daha iyi yerde bitireceğiz ligi. Artık Alanyaspor, Süper Lig’in küme düşmemek için oynayan takımlarından değil Avrupa Kupalarını zorlayacak takımlarından olacak. 

YORUM EKLE

banner107