banner84

ALKÜ'lü akademisyenlerden pandemi normalleşme kılavuzu

COVİD 19 pandemisinin normalleşme sürecinde bilimsel olarak yapılması gerekenleri içeren kapsamlı kılavuz çalışmamız İngiltere'de yayınlandı. ALKÜ’lü bilim insanlarınca yapılan araştırma sonuçlarını içeren normalleşme kılavuzu sosyal, tıbbi ve bilimsel açıdan normalleşmenin bütün önemli noktalarını aydınlatıyor. Dünyada alanında öncü olan bu araştırma, normalleşmek isteyen tüm kişi, kurum ve ülkelere yol gösterecek bir niteliğe sahiptir. 
Doç. Dr. Ali Öztürk ve Dr. Mehmet Enes Sözen’le birlikte, normalleşmenin en doğru ve en güvenilir modelini oluşturmak için uzun süre çalıştık. Yazdığımız araştırma makalesi İngiltere’de hakemli ve saygın bilimsel bir dergide yayınlandı. Böylelikle şimdi normalleşme için yol haritamız daha berrak hale geldi. Araştırmacılarla, makro tedbirlerden başlayarak bireye varana kadar normalleşmek için nasıl bir yol izleneceğine dair çok detaylı bir model kurduk. Ekipteki akademisyenlerin daha önce; COVID-19 sürecindeki hasta ve vefat sayılarını önceden %90’ın üstünde bir oranla doğru biçimde hesaplayan araştırmaları ve COVID-19’dan korunmak için uygun beslenme biçimi gibi makaleleri de yayınlanmıştı. Bu makaleler tüm Dünya’da büyük ilgi görmüştü. 
Bugüne kadar pandemi için birçok sıkı önlem alındı. Ama bu önlemlerin sadece çok sıkı olması yetmez, çünkü muhatabımız insandır. İnsana uygun, kültüre uygun, kuruma uygun çeşitli başka parametrelerin de yer aldığı bir normalleşme teklifi sundular. Detaylı bir analizle, uygulanabilir ve etkili normalleşme yollarını adeta bir matematik modeli gibi çarpıcı bir hale getirdiler. Zira bazen her şey çok iyidir ama küçük bir detay bütün işleri bozabilir. Küçük detaylar yüzünden işlerin bozulmasına gerek yok dedik. Her koşulu ve insanların kendine özgü yanlarını dikkate alarak normalleşelim dedik ve söz konusu modeli geliştirdik. Hepimizin sorumluluğu var diye düşünen ALKÜ’lü akademisyenlerle, başkasını korumak en erdemli yoldur prensibiyle yola çıktık. Makalenin orijinal başlığı; ‘COVID-19 Pandemic and Precautions and Risks for Institutional Normalization (In the Example of ALKU Professional Opinion)’ ve İngiltere’de yayınlandığı derginin adı; ‘Electronic Journal of Medical and Educational Technologies’tir. Bu makale ülkemizin ilgili kurumlarının dikkatini çekmektedir. Bir yandan normalleşirken, bir yandan da sağlığını korumak, sevdiklerini ve çevresindeki diğer insanları korumak isteyen insanlar bunun nasıl olacağını merak ediyor. Şimdi bütün bu detayları söz konusu makalede görmek mümkündür. Makalenin hepimize iyi gelmesi, insanlığa, memleketimize ve tüm günlük hayatımıza güzel bir yol çizmesi, bunlar için güvenli ve konforlu bir yol olması mümkün görünüyor. İnsan daha iyi ve daha güzel şeylere layıktır düşüncesi makalenin arkasındaki ana fikir olarak yerini alıyor. Sağlıkla kalın.
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Melike Güneş
Melike Güneş - 4 ay Önce

Tebrik ederiz. Pamdemide normalleşme göründü demek ki

banner107

banner169